ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Սպիտակ տանը ստորագրել է ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի միանալու վերաբերյալ արձանագրությունները։ Արարողությանը մասնակցել է նաև փոխնախագահ Քամալա Հարիսը: ԱՄՆ հեռուստաալիքները հեռարձակում էին ստորագրման արարողությունը։
«Ես կոչ եմ անում մյուս դաշնակիցներին ևս որքան հնարավոր է շուտ ավարտին հասցնել վավերացման փաստաթղթերը։ Ֆինլանդիան և Շվեդիան ուժեղ ժողովրդավարական ինստիտուտներ ունեն, ամուր բանակներ, թափանցիկ և ամուր տնտեսություններ։ Նրանք համապատասխանում են ՆԱՏՕ-ի բոլոր չափանիշներին։ Նրանք կամրապնդեն դաշինքը՝ բարձրացնելով ամերիկացիների անվտանգությունը»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ Սենատի վերին պալատը հավանություն է8 տվել բանաձևին։
Այսպիսով ԱՄՆ-ն դարձավ 23-րդ երկիրը 30-ից, որոնք վավերացրել են Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցությունը դաշինքին։ Օգոստոսի 9-ի դրությամբ հայտը դեռևս չեն վավերացրել Իսպանիան, Հունաստանը, Պորտուգալիան, Սլովակիան, Թուրքիան, Չեխիան և Հունգարիան։
Մայիսին հայտնի դարձավ, որ Ֆինլանդիան և Շվեդիան ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ են ներկայացրել։ ՌԴ կողմից Ուկրաինայում պատերազմ սկսելուց հետո, ինչպես վկայում են հարցումները, Շվեդիայում և Ֆինլանդիայում անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին առաջին անգամ ստացել է բնակիչների մեծամասնության հավանությունը։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մայիսի 16-ի կրկին հայտարարել է, որ իր երկիրը հավանություն չի տա Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին։Թուրքիան Ֆինլանդիային և Շվեդիային մեղադրում է Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության անդամներին, ինչպես նաև քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի, որին Անկարան մեղադրում է 2016-ի պետական հեղաշրջման մեջ, կողմնակիցներին ապաստան տալու համար։

President Joe Biden on Tuesday, August 9 signed NATO accession protocols for Finland and Sweden, moving the defense alliance closer to adding two wealthy, militarily advanced members amid Russia’s ongoing assault on Ukraine, Politico reports.
Biden’s approval followed overwhelming support from both chambers of Congress earlier this summer, with the Senate ratifying the agreement last week. Efforts to welcome the two Nordic countries to the treaty have received bipartisan support, with Senate Minority Leader Mitch McConnell last week calling their admission a “slam dunk” for national security.
Finland and Sweden have skirted military alliances in the past, but quickly moved to apply for NATO membership in May, a few months after Russian forces invaded Ukraine. NATO ambassadors ratified the accession protocols in July, and member states are currently in the process of doing the same.
“Together with our allies and partners, we’re going to write the future we want to see, and in a moment when Putin’s Russia has shattered peace and security in Europe — when autocrats are challenging the very foundations of a rule-based order — the strength of the transatlantic alliance and America’s commitment to NATO is more important than it’s ever been,” Biden said before signing the protocols in the East Room on Tuesday afternoon.