Ucom ընկերությունը շարունակում է աջակցել հայրենաճանաչությունը խթանող «Պես-Պես» կրթական նախագծին։ Հեղինակային նախագծի շրջանակում երեխաները ոչ միայն կարող են Երևանի և Գյումրու քարտեզներում գունավորել երկու քաղաքի տեսարժան վայրերը, այլև Երևանի արձանները, շենքերը և հայ գեղակնարչությունը ներկայացնող գունազարդման գրքերի միջոցով ծանոթանալ հայ ճարտարաբետությանը և արվեստին, հետաքրքիր փաստեր քաղել մեծ հայերի մասին:
«Երեխաների մեծ մասն առհասարակ սիրում է գունազարդել: «Պես-Պեսի» հետ, հաճույք ստանալով գործընթացից, նրանք ոչ միայն վիզուալ առումով ճանաչում են իրենց բնակավայրը, այլև գիտելիք են ստանում դրա պատմության մասին։ Ավելին, երեխաները ստեղծագործելու հնարավորություն ունեն՝ պատկերացնելով սիրելի քաղաքները հենց իրենց երևակայությանը բնորոշ գույներով։ Ուրախ եմ, որ «Յուքոմ» ընկերությունը շարունակաբար աջակցել ու աջակցում է Գյումրին ներկայացնող մեր նախագծի շարունակականությանը», – ասել է «Պես-Պես» նախագծի հիմնադիր Յանա Բաբաջանյանը։
Մասնավորապես, Գյումրու գունազարդման քարտեզը ներկայացված է մեծ՝ 140×90 սմ և միջին՝ 100×70 սմ չափերով։ Տեղեկատվական հոսքերի մեծ ծավալը մշակված, ճշգրտված և զտված է ծնողների և երեխաների համատեղ ժամանցն առավել հագեցած դարձնելու համար։
«Ucom-ը միշտ մեծ պատրաստակամությամբ է աջակցել հենց հայրաքաղաք Գյումրին ներկայացնող կրթական նյութերի ստեղծման նախագծին։ Ուրախ եմ, որ փոքրերի և նրանց ծնողների համատեղ ուշադրությանը ներկայացվել է մեր երկրի ամենակոլորիտային քաղաքներից մեկը», – նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։

Компания Ucom продолжает содействовать образовательному проекту «Пес-Пес», который разработан с целью популяризации знаний о родине.
В рамках авторского проекта дети смогут не только раскрашивать достопримечательности Еревана и Гюмри на картах двух городов, но и, благодаря книгам-раскраскам, ознакомятся со скульптурами, архитектурными памятниками, зданиями Еревана и с армянской живописью, почерпнут множество интересных фактов о великих армянах.
«Большинство детей вообще любят раскрашивать. С «Пес-Пес», наслаждаясь этим процессом, они не только визуально познают место своего проживания, но и получают знания о его истории. Кроме того, дети получают возможность заниматься творчеством, представляя любимые города в цветав и красках, что свойственно именно их воображению. Я рада, что компания «Ucom» поддержала и продолжает поддерживать наш проект, представляющий Гюмри», – сказала основатель проекта Яна Бабаджанян.
Карта-раскраска Гюмри, в частности, представлена в большом (140×90см) и среднем (100×70см) форматах. Большой объем информации обработан, откорректирован и отфильтрован для более насыщенного совместного времяпрепровождения родителей и детей.
«Компания Ucom всегда охотно поддерживала проекты по созданию образовательных материалов, представляющих культурную столицу Армении, город Гюмри. Я рад, что вниманию детей и их родителей представлен один из самых колоритных городов нашей страны», – отметил генеральный директор компании Ара Хачатрян.