Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը 1 տարով երկարացրել է իր զինվորականների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում տեղակայված Ռուս-թուրքական համատեղ մշտադիտարկման կենտրոնում։
Նշվում է, որ թուրք զինվորականները կշարունակեն կատարել իրենց միջազգային պարտավորությունները՝ ներառյալ ԼՂ-ում հրադադարի պահպանումը, գրում է Gazeta.ru-ն՝ Anadolu-ին հղումով։
Նոր մանդատն ուժի մեջ կմտնի 2022-ի նոյեմբերի 17-ից։ Մինչ այդ օրինագիծը հաստատվել էր Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի կողմից։
2020-ի նոյեմբերի 11-ին ՌԴ և Թուրքիայի ՊՆ ղեկավարներ Սերգեյ Շոյգուն և Հուլուսի Աքարը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել Համատեղ դիտարկման կենտրոնի ստեղծման մասին։ Հուշագիրը հաջորդել է 44-օրյա պատերազմի ավարտին՝ նոյեմբերի 9-ին ընդունած ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի, Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի համատեղ հայտարարությանը։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган утвердил продление мандата турецких военных в Совместном турецко-российском мониторинговом центре на один год. Об этом сообщает Anadolu.
Отмечается, что турецкие военные продолжат выполнять свои международные обязательства, включая «контроль за соблюдением перемирия в Нагорном Карабахе». Новый мандат начнет действовать с 17 ноября 2022 года. До этого законопроект был принят в Великом национальном собрании Турции, пишет Gazeta.ru.
11 ноября 2020 года министры обороны России и Турции Сергей Шойгу и Хулуси Акар подписали меморандум о взаимопонимании по созданию Совместного центра мониторинга в Азербайджане. За день до этого главы Армении, РФ и Азербайджана приняли совместное заявление о прекращении огня в Нагорном Карабахе.