ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին սպառնալիքներին, ասել է, որ Ալիևը Հայաստանին մեղադրում է Լեռնային Ղարաբաղում բանակ ունենալու մեջ, մինչդեռ ՀՀ-ն այնտեղ բանակ չունի։
«ՀՀ-ն Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի և Բաքուն ինքն է մերժել այս հարցը պարզաբանելու համար Լեռնային Ղարաբաղ դիտորդական առաքելություն ուղարկելու առաջարկը, որն արել եմ հոկտեմբերի 6-ին, Պրահայում։ ԼՂ-ում Հայաստանի բանակ չկա, կա ԼՂ Պաշտպանության բանակ, որը լուրջ խոչընդոտ է ցեղասպան քաղաքականությունը կյանքի կոչելու համար», – ասել է վարչապետը։
Նա ասել է, որ Սոչիի հանդիպմանը ներկայացրել է Lեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների առաջարկը՝ ԼՂ-ի շուրջ ստեղծել ապառազմականացված գոտի, միջազգային երաշխիքներով, որի արդյունքում ՊԲ բանակ ունենալու կարիք ԼՂ-ն կարող է չունենալ։
Նշելով, որ այդ առաջարկն ուժի մեջ է՝ վարչապետն ասել է նաև, որ հայկական կողմն ապառազմականացման առաջարկ է արել նաև ՀՀ-Ադրբեջան սահմանային գոտու համար՝ առաջարկելով զորքերը հետ քաշել 1991-ին վերահաստատված սահմանից՝ երկու կողմից 3 կիլոմետրանոց ապառազմականացված գոտի ստեղծելով։
«Նախօրեին Ադրբեջանին ենք փոխանցել դրա նորացված տարբերակը», – ասել է Փաշինյանը։
Նա մեկ անգամ ևս շեշտել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքի բոլոր օկուպացված հատվածներից։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ելույթ ունենալով զինվորականների առջև կրկին սպառնալիքներ է հնչեցրել հայկական կողմի հասցեին՝ ասելով, թե սեպտեմբերի 13-14-ի «գործողությունից հետո Ադրբեջանի ԶՈւ-ն տեղակայվել է հայ-ադրբեջանական սահմանի գոտու առանցքային ռազմավարական բարձունքներում և Հայաստանը պետք է լավ հասկանա, թե դա ինչ է նշանակում։ Նա ասել է նաև, որ ռազմավարական բարձունքներից իրենք կարող ենք տեսնել Կապանը, Գորիսը, Ջերմուկը, Սևանա լիճը՝ նշելով, այդ տեղանունների ադրբեջանական տարբերակները։ Ալիևն ասել է նաև, որ ռուս խաղաղապահները ԼՂ-ում ժամանակավոր են տեղակայված։

10 Ноябрь 2022 - 09:06 AMT
Пашинян: Ереван предложил Баку создать демилитаризованную зону вокруг Карабаха и у армяно-азербайджанской границы
Армения предложила Азербайджану создать демилитаризованную зону вокруг Нагорного Карабаха и на армяно-азербайджанской приграничной линии. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, Армения не имеет армии в Нагорном Карабахе. При этом Азербайджан отказался от предложения направить наблюдательскую миссию в Нагорный Карабах для прояснения этого вопроса.
«С таким предложением я выступил на встрече в Праге 6 октября. В Нагорном Карабахе действует Армия обороны, которая является препятствием для осуществления геноцида армян Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана. На трехсторонней встрече в Сочи 31 октября я представил предложение властей Нагорного Карабаха о создании вокруг Нагорного Карабаха демилитаризованной зоны с международными гарантиями, в результате чего Нагорный Карабах не будет иметь необходимости в армии обороны подобного масштаба», – сказал Пашинян.
По его словам, это предложение все еще в силе.
«Я выступил также с предложением создания демилитаризованной зоны на приграничной линии между Арменией и Азербайджаном. Я предложил отвести войска от границ двух стран по состоянию на 1991 год, создать с обеих сторон границы трехкилометровую демилитаризованную зону. Это предложение остается в силе. Вчера мы направили Азербайджану обновленный вариант этого предложения», – заявил Пашинян.
Он добавил, что все подразделения ВС Азербайджана должны быть выведены с суверенной территории Армении.