Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից հրադադարաի խախտմանը ԼՂ-ում, նշել է, որ Ադրբեջանը ԼՂ հայերին «իր քաղաքացիներ» է անվանում և միևնույն ժամանակ կրակում է նրանց վրա, երբ նրանք զբաղված են գյուղատնտեսական աշխատանքով։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից ի վեր Ադրբեջանը 3 խաղաղ բնակչի է սպանել և 6-ին վիրավորվել, սպանության փորձի 54 դեպք է գրանցվել։ Արդյո՞ք սա է Ադրբեջանի այն թեզի իրագործումը, թե «ԼՂ հարցը լուծված է»,-գրել, է նա։
Նոյեմբերի 12-ին ժամը 18:00-ի սահմաններում, ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ Խրամորթ գյուղի վարչական տարածքում ադրբեջանական մարտական դիրքից հրաձգային զինատեսակներից կրակոցներ են արձակվել դաշտում տրակտորով աշխատող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ: Պարզվել է, որ նույն օրը ժամը 16:30-ի սահմաններում, Խրամորթ գյուղի բնակիչներ` 27-ամյա Ս.Վանյանը և 45-ամյա Ա. Հայրապետյանը նշված գյուղի վարչական տարածքի «100 հեկտար» կոչվող տեղանքում, «Տ-150» մակնիշի տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելիս, մերձակա տարածքում տեղակայված ադրբեջանական մարտական դիրքից նրանց ուղղությամբ կրակ է արձակվել։
Կրակոցներից ջարդվել են տրակտորի դիմային և հետևի հողմապակիները։ Ջարդված դիմապակու կտորները դիպել են Ա. Հայրապետյանի դեմքին` պատճառելով մարմնական վնասվածքներ: Վերջինս տեղափոխվել է հանրապետական բժշկական կենտրոն։Նյութերը տրամադրվել են ռուսական խաղաղապահ զորակազմին։

Азербайджан называет армян Нагорного Карабаха своими гражданами и при этом стреляет в мирных жителей, написал премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем микроблоге в Twitter.
«Азербайджан заявляет, что армяне Нагорного Карабаха являются его гражданами, но стреляет в них, когда они занимаются сельскохозяйственными работами. После 9 ноября 2020 года Азербайджан предпринял 54 покушения на мирных жителей, в результате которых 3 мирных жителя погибли и 16 получили ранения. Является ли это реализацией азербайджанского нарратива «проблема Нагорного Карабаха решена»?» – написал Пашинян.
12 ноября около 18:00 в Аскеранский райотдел полиции поступило сообщение, что на административной территории села Храморт с азербайджанской военной позиции из стрелкового оружия была открыта стрельба в направлении гражданских лиц, 27-летнего С. Ваняна и 45-летнего А. Айрапетяна, проводивших работы на сельскохозяйственной технике.
Выстрелами были разбиты лобовое и заднее стекла трактора. Осколки разбитого лобового стекла попали в А. Айрапетяна, нанеся ему телесные повреждения. Он был доставлен в Республиканский медицинский центр.