Հունվարի 27-ի վաղ առավոտյան Թեհրանում զինված հարձակում է կատարվել Ադրբեջանի դեսպանատան վրա՝ կա 1 զոհ և 2 վիրավոր։ Սպանվել է պահպանության ծառայության պետը, նրա 2 աշխատակից վիրավորվել է։
Թեհրանի ոստիկանության պետ, բրիգադի գեներալ Հոսեյն Ռահիմին հայտարարել է, որ հարձակվողը ձերբակալվել է, քրեական գործ է հարուցվել, գրում է Mehr գործակալությունը։
Նա նաև ասել է, որ հարձակվողը դեսպանատուն է մտել 2 փոքր երեխայի հետ և ունեցել է «անձնական և ընտանեկան խնդիրներ»։
Թեհրանի քրդատարանի դատախազը հայտնել է՝ ձերբակալվածն ասել է, որ 2022-ի ապրիլին նրա կինը գնացել է քաղաքում գտնվող Ադրբեջանի դեսպանատուն և այլևս տուն չի վերադարձել։
Իրանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է հարձակումն ու ցավակցություն հայտնել Ադրբեջանին։
Ադրբեջանում, սակայն չեն հավատում, որ hարձակումը կատարվել է անձնական կամ ընտանեկան հողի վրա և հայտարարել են, որ տարհանում են դեսպանատան աշխատակիցներին։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի վարչության պետ Այհան Հաջիզադեն, գրում է Haqqin.az-ը։
«Իրանի կառավարությունը չի կարողանում ապահովել Վիեննայի կոնվենցիայի պահանջները կամ միտումնավոր խախտում է դիվանագիտական ծառայողների անձեռնմխելիության պահանջները»,-ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

One security official has been shot dead and two guards wounded when an attacker armed with a Kalashnikov-style automatic rifle stormed Azerbaijan's embassy in Iran's capital, Tehran, RFE/RL reports.
"The attacker broke through the guard post, killing the head of security with a Kalashnikov assault rifle," Azerbaijan's Foreign Ministry said.
Iranian state TV quoted Tehran Police Chief Hossein Rahimi as saying the attacker was arrested and that he had "personal and family problems."
Rahimi said the attacker entered the embassy with two children. However, surveillance footage from inside the embassy released in Azerbaijan appeared to show the shooter entering the building alone. The footage bore a timestamp matching the Azerbaijan Foreign Ministry's statement.
Iran's Foreign Ministry spokesman, Nasser Kanaani, said Tehran strongly condemned the attack, which was under investigation with "high priority and sensitivity."
Iran and Azerbaijan have a common border. Relations between the two countries have been tense amid the conflict between Azerbaijan and Armenia over Nagorno-Karabakh.