Ապրիլի 21-ին «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը` Beeline) տոնեց 500 000-րդ տեսազանգի կատարումը Beeline բջջային ցանցում` 3G ցանցի (UMTS/HSPA տեխնոլոգիա) գործարկման սկզբից: Հոբելյանական տեսազանգ կատարած բաժանորդը Երեւանի 37-ամյա բնակիչ Արմեն Գրիգորյանն է: «Այս օրը նշանակալից է մեր ընկերության համար. մեր բջջային ցանցում կատարվել է 500 000-րդ տեսազանգը, եւ մենք ցանկանում ենք մեր ուրախությունը կիսել ձեզ` մեր բարեկամների հետ, եւ ձեր միջոցով նաեւ մեր սիրելի բաժանորդների հետ», – հայտարարեց «ԱրմենՏել»-ի Վաճառքի տնօրեն Գենադի Կալգաշկինը երեքշաբթի օրը կայացած մամլո ասուլիսին: Նրա խոսքով, երրորդ սերնդի (3G) բջջային ցանցը Հայաստանում առաջին անգամ գործարկվել է 2008 թ. հունիսի 18-ին «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից: Ցանցը կոմերցիոն շահագործման է հանձնվել նույն թվականի սեպտեմբերին: Այս ընթացքում ցանցում կատարվել է ավելի քան 2 միլիոն հեռախոսազանգ, այդ թվում` 500 000 տեսազանգ: «3G» եզրը միավորում է մի քանի շարժական կապի ստանդարտներ, որոնք ունեն որոշակի յուրահատկություններ: Դրանցից ամենահիմնականը տվյալների փոխանցման բարձր արագությունն է:
Հաճախորդների սպասարկման ծառայության ղեկավար Բուրաստան Մովսիսյանն իր հերթին նշեց, որ թեպետ 3G հնարավորությամբ հեռախոսներից օգտվողների թիվը այդքան էլ մեծ չէ, 3G տեխնոլոգիաները մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում: «Այն պահից, երբ մենք գործարկեցինք Beeline 3G ցանցը, մեր կենտրոնը ստացել է բազմաթիվ զանգեր 3G-ի վերաբերյալ: Նոր ծառայություններով հատկապես շատ է հետաքրքրվում երիտասարդությունը», – ասաց նա: Ինչպես հաղորդեց Մովսիսյանը, բացի ֆիքսված Ինտերնետի գործածությունից, նկատվում է 3G ցանցի ներմուծումից հետո հեռախոսի օգնությամբ Ինտերնետ-ծառայություններից օգտվելու զգալի աճ:
ԱրմենՏել ՓԲԸ-ն (Beeline ապրանքանիշ) «Վիմպելկոմ» ԲԲԸ դուստր ձեռնարկությունն է, որը տրամադրում է ֆիքսված եւ բջջային հեռախոսակապի ծառայություններ Հայաստանի Հանրապետությունում: «Վիմպելկոմ» ընկերությունների խումբը հեռահաղորդակցության օպերատոր է, որը մատուցում է ձայնային կապի եւ տվայների փոխանցման ծառայություններ անլար եւ ֆիքսված հեռախոսակապի տեխնոլոգիաների լայն շրջանակում, ինչպես նաեւ լայնաշերտ Ինտերնետ կապի ծառայություններ: «Վիմպելկոմ» ընկերությունների խմբի մեջ են մտնում բջջային կապի մի շարք օպերատորներ, որոնք մատուցում են իրենց ծառայությունները Ռուսաստանում, Ղազախստանում, Ուկրաինայում, Տաջիկստանում, Ուզբեկստանում, Վրաստանում եւ Հայաստանում:

21 Апрель 2009 - 15:08 AMT
21 апреля «АрменТел» (торговый знак Beeline) наградил абонента, совершившего 500 000-ый видеозвонок в мобильной сети Beeline с начала эксплуатации сети 3G (технология UMTS HSPA). Им стал 37-летний житель Еревана Армен Григорян, которого компания презентовала новым мобильным телефоном. «3G – это инновационная программа, которая на сегодняшний день используется не во всех странах мира. Мы рады, что достигли определенных успехов в рамках запуска новых услуг за последнее время и это позитивно оценено нашими абонентами», – сказал директор по продажам «АрменТел» Геннадий Калгашкин журналистам на пресс-конференции во вторник. По его словам, коммерческая эксплуатация сети началась в сентябре 2008 года, и со дня запуска уже было совершено более 2 млн. звонков и порядка 0,5 млн. видиозвонков.
В свою очередь руководитель службы обслуживания клиентов Бурастан Мовсисян добавила, что телефонами с поддержкой 3G пользуются пока не большое число абонентов, 3G вызывают большой интерес. «В компанию за последнее время поступило множество звонков с вопросами о 3G. В основном интерес проявляет молодежь, а также наши клиенты ультра-тарифного плана»,- сказала она. Как сообщила Мовсисян, помимо использования фиксированного Интернета, замечен значительный рост использования Интернет -услуг с помощью телефона после внедрения сети 3G.
ЗАО «Армен Тел» (торговая марка Beeline) является дочерним предприятием группы компаний «ВымпелКом», в которую входят операторы связи, предоставляющие услуги голосовой связи и передачи данных на основе широкого спектра технологий беспроводной и фиксированной связи, а также широкополосного доступа в Интернет.