«ԱրմենՏելը» մտադիր է ընդլայնել 3G ցանցերը եւ դուրս գալ մայրաքաղաքի սահմաններից, լրագրողներին է հաղորդել «ԱրմենՏելի» (ապրանքանիշը Beeline) վաճառքների գծով տնօրեն Գենադի Կալգաշկինը մամլո ծառայությնում, որը նվիրված էր այն բաժանորդի շնորհանդեսին, որը 3G ցանցի (UMTS HSPA տեխնոլոգիա) շահագործումից ի վեր կատարել էր 500 000-րդ տեսազանգը Beeline շարժական ցանցում: Նրա խոսքերով, բացի 3G ցանցի գործարկումից, ընկերությունն առավելագույն պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի ընկերության հաճախորդները կարողանան օգտվել ինտերնետ-ծառայություններից ոչ միայն Երեւանում, այլ նաեւ հանրապետության ողջ տարածքում: «Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի արդեն 18 քաղաքներում հնարավոր է միանալ ինտերնետին եւ տարածշրջաններում մարդիկ շահագրգռված են ոչ պակաս, քան մայրաքաղաքում»,-ասել է Կալգաշկինկը:
Այս կապակցությամբ «ԱրմենՏելի» վաճառքների գծով տնօրենը հաղորդել է, որ տարածաշրջաններում ինտերնետ-ծառայություններից օգտվելը հնարավոր կդառնա ՀՀ ողջ տարածքի կայանների թվայնացման շնորհիվ:
Իր հերթին հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեգլոյանը նշել է, որ 2008թ. հիմնական ներդրումներն ուղղված էին թվայնացման իրականացմանը եւ այսօրվա դրությամբ Հայաստանի ողջ տարածքում հնարավոր է օգտվել 2,5G ցանցից: «Ընկերությունը կարեւորում է 3G ցանցի թողարկումը եւ արագ ու շարժական ինտերնետի ծառայություններից օգտվելու հնարավորությունը»,-ասել է նա: Նրա խոսքերով, թվայնացման ֆինանսավորմանն ուղղվել է 200 մլն դոլար երկու տարվա ընթացքում, իսկ թվայնացման մակարդակը մայրաքաղաքում արդեն մոտենում է 90 տոկոսի:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն «ՎիմպելԿոմ» ընկերությունների խմբի դուստր ձեռնարկությունն է, որի կազմում ընդգրկված են ձայնային կապի ծառայություններ եւ անլար ու ֆիքսված կապի տեխնոլոգիաների լայն սպեկտրի հիման վրա տվյալների փոխանցման, ինչպես նաեւ ինտերնետի հասանելիության ծառայություններ տրամադրող կապի օպերատորներ: «Վիմպելկոմի» կազմում ընդգրկված են ընկերություններ, որոնք ծառայություններ են տրամադրում Ռուսաստանում, Ղազախստանում, Ուկրաինայում, Տաջիկստանում, Ուզբեկստանում, Վրաստանում ու Հայաստանում: «Վիմպելկոմ» ընկերությունների խմբի լիցենզիաներն ընդգրկում են շուրջ 340 մլն մարդ ընդհանուր բնակչությամբ տարածքներ: Ծառայությունները տրամադրվում են «Բիլայն» ապրանքանիշով: «Վիմպելկոմ» ԲԲԸ-ն առաջին ռուսաստանյան ընկերությունն է, որ ներառվել է Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայի (NYSE) ցուցակում: Ընկերության բաժնետոմսերը NYSE բորսայում ունեն «VIP» խորհրդանիշը:

“ArmenTel” plans to extend 3G network beyond Yerevan borders, ArmenTel Sales Director Genadiy Kalgashkin told a news conference, during 500 000th video-caller award event. Mr. Kalgashkin said that apart from 3G system launch, the company also plans to provide maximum Internet access throughout Armenia. “Today, the Internet is already available in 18 towns of Armenia, and population in the regions greatly interested in Internet services,” he said.
According to ArmenTel Sales Director, digitalization of telecommunication stations facilitates Internet access throughout Armenia.
In her turn, Head of the Public Relations Department, Anoush Begloyan noted that the company’s funds were mainly allocated to digitalization and 2.5G network introduction on the entire territory of Armenia has became a possibility. “The company attaches a special importance to 3G network and fast and mobile Internet services,” she said, adding that digitalization costs comprised $200 million, spent within two years and digitalization rate in Yerevan phone stations is approaching 90%.
ArmenTel CJSC (trade mark: Beeline) is a subsidiary of VimpelCom Group consisting of telecommunications operators providing voice and data services through a range of wireless, fixed and broadband technologies. VimpelCom also has subsidiaries in Russia, Kazakhstan, Ukraine, Tajikistan, Uzbekistan, Georgia and Armenia. The licensed companies of VimpelCom Group operate under the brand Beeline; their coverage extends to a territory with a total population 340 million. VimpelCom was the first Russian company to be included in the list of the New York Stock Exchanges (NYSE). The company’s shares have “VIP” ranking at NYSE.