Հայաստանում կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտի Ucom ընկերության Տնօրենների խորհուրդը հայտարարել է գլխավոր տնօրենի փոփոխության մասին: Ընկերությունը տեղեկացնում է, որ «Յուքոմ» ՓԲԸ Տնօրենների խորհուրդը և գործող գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը փոխադարձ համաձայնության են եկել վերջինիս ղեկավար գործառույթների փոխանցման վերաբերյալ՝ շարունակելով աջակցել ընկերությանը։ Ucom ընկերության նոր գլխավոր տնօրեն է նշանակվել Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Տնօրենների խորհրդի անունից խորին շնորհակալություն եմ հայտնում Արա Խաչատրյանին՝ Ucom-ի համար օրինակելի առաջնորդ լինելու համար: Պաշտոնավարման ընթացքում նա կարողացավ Ucom-ը դարձնել ավելի լավը՝ բարելավելով հաճախորդներին մատուցվող ծառայությունների որակը և բարձրացնելով ընկերության գործառնական արդյունավետությունը»,- ասել է Տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը։
Արա Խաչատրյանը գլխավոր տնօրենի պաշտոնը ստանձնել էր 2020 թվականի ապրիլից: Նրա պաշտոնավարման ընթացքում Ucom ընկերությունը գրանցել է ֆիքսված լայնաշերտ կապի՝ բոլոր ժամանակների ամենաբարձր շահույթը՝ միաժամանակ ապահովելով շուկայի մասնաբաժնի ամենաարագ աճը մրցակիցների շրջանում:
«Ինձ համար մեծագույն պատիվ և պատասխանատվություն էր ծառայել մարդկանց, բաժանորդներին և Ucom-ի թիմին որպես գլխավոր տնօրեն։ Մենք միասին մուտք գործեցինք աննախադեպ աճի դարաշրջան՝ միաժամանակ հավատարիմ մնալով մեր հիմնական, մարդակենտրոն արժեքներին ու առաքելությանը: Հպարտ եմ, որ աշխատել եմ Ucom-ի մարդկանց հետ, որոնք ցուցաբերել են մեծ նվիրվածություն՝ օգնելով առաջ տանել ընկերությունը վերափոխման ընթացքում»,- ասել է Արա Խաչատրյանը։
Ներկայումս Ucom-ը շարժվում է նոր ուղղությամբ և պատրաստվում է կյանքի կոչել զարգացման նոր ռազմավարությունը, որը նաև կապահովի տեխնոլոգիական ու բովանդակային առաջընթաց և լայն հնարավորություններ Հայաստանի համար:
Այդ տեսանկյունից է կարևորվել գլխավոր տնօրենի պաշտոնում Ռալֆ Յիրիկյանի նշանակումը, որը հաղորդակցության ոլորտում ունի երկարամյա հաջողված փորձառություն ու մեծ ներդրում:
«Վստահ ենք, որ Ռալֆ Յիրիկյանի կողմից Ucom-ի առաջնորդության ստանձնումը պատմական ու նշանակալի իրադարձություն է ընկերության համար: Ռալֆ Յիրիկյանը ոգեշնչող, աշխատասեր և վճռական առաջնորդ է, որը գիտի՝ ինչպես բացահայտել և խթանել աճը: Ավելին՝ Ռալֆը մարդկային անփոխարինելի և կառավարչական բարձր որակներ ունեցող անհատականություն է, որը կարողանում է հեշտությամբ և արագորեն հաղորդակցվել թիմի անդամների հետ։ Տնօրենների խորհուրդը մեծապես վստահում է Ռալֆ Յիրիկյանի փորձին ու ինստիտուցիոնալ գիտելիքին` երկարաժամկետ հեռանկարում Ucom-ի շարունակական առաջընթացն ապահովելու և շուկայում առաջատարի դիրքը պահպանելու համար», – ասել է Տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը:

1 марта Совет директоров ЗАО «Юком» объявил о смене генерального директора. Действующий генеральный директор ЗАО «Юком» Ара Хачатрян и Совет директоров компании договорились о передаче исполнительных функций, при этом продолжая поддерживать компанию. Новым генеральным директором ЗАО «Юком» назначен Ральф Йирикян.
«От лица Совета директоров я хотел бы выразить глубочайшую благодарность Ара Хачатряну за то, что он был образцовым руководителем компании Ucom. За время руководства ему удалось сделать нашу компанию лучше, повысив уровень взаимодействия с абонентамии добившись высоких операционных показателей», – отметил председатель Совета директоров Гурген Хачатрян.
Ара Хачатрян занимал должность генерального директора с апреля 2020 года. За время его работы на руководящей должности компания достигла рекордно высокого уровня выручки от фиксированной широкополосной связи и доли абонентов на рынке,одновременно обеспечив самый быстрый рост доли рынка среди конкурентов.
«Для меня было огромной честью и привилегией служить людям, абонентам и команде Ucomв качестве генерального директора. Вместе мы вступили в эру беспрецедентного роста, в то же время оставаясь верными нашим ключевым ценностям и миссии, в основе которых лежат интересы людей. Я искренне горжусь тем, что мне посчастливилось работать с такими замечательными людьми, чья самоотдача и преданность общему делу вели нас вперед на пути усовершенствования компании», – сказал Ара Хачатрян.
В настоящее время Ucomдвижется в совершенно новом направлении, претворяя в жизнь передовую стратегию развития, включающуювнедрение современных технологических достижений и возможностей в Армении. В этом смысле у Ральфа Йирикяна богатая история создания успешных проектов в области телекоммуникаций.
«Мы уверены, что в столь важный момент в истории нашей компании бразды правления должны перейти в руки именно такого лидера, каковым является Ральф Йирикян. Он обладает решимостью и усердием, способностью вдохновлять других и поразительным умением находить возможности достижения максимального роста. Кроме того, благодаря удивительному обаянию, Ральф легко находит общий язык с людьми, что способствует открытому и искреннему взаимодействию в команде. Он идеально подходит на роль человека, которому предстоит продолжить возведениеUcomк высотам, а его деловое чутье и превосходные организационные качества обеспечатUcom исключительные преимущества в долгосрочной перспективе», – подчеркнул председатель Совета директоров Гурген Хачатрян.