Haaretz պարբերականի հետաքննության արդյունքում, որն իրականացվել է հանրամատչելի ավիացիոն տվյալների վերլուծության վրա, պարզել է, որ վերջին 7 տարվա ընթացքում ադրբեջանական Silk Way Airlines ավիաընկերությունն առնվազն 92 չվերթ է կատարել Օվդա ավիաբազայից, որը միակ օդանավակայանն է Իսրայելում, որով կարող է զենք արտահանվել կամ ներմուծվել երկիր։
Իսրայելի ՌՕՈւ Օվդա ավիաբազան գտնվում է Էյլաթից դեպի հյուսիս։
Վերջին այդպիսի չվերթը տեղի է ունեցել նախորդ շաբաթ, երբ ադրբեջանական Իլ-76 ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Օվդա ավիաբազայում, 2 ժամ եղել է ցամաքում, այնուհետև օդ է բարձրացել և, անցնելով Իսրայելի կենտրոնի վրայով, շարունակել ճանապարհը Թուրքիայի տարածքի վրայով, այնուհետև թեքվել է արևելք՝ վերադառնալով մեկնարկի կետ՝ Բաքու, գրում է Haaretz-ը։
Նշվում է, որ վերջին երկու տասնամյակում Իսրայելը ռազմավարական դաշինք է ունեցել Ադրբեջանի հետ և Իսրայելը միլիարդավոր դոլարների զենք է վաճառում Ադրբեջանին, իսկ փոխարենը, ըստ որոշ աղբյուրների, նավթ ստանում և հասանելիություն Իրանին։
Նշվում է, որ, ըստ արտերկրի ԶԼՄ-ների, Ադրբեջանը թույլ է տվել Մոսսադին դիտարկման առաջապահ բաժին ստեղծել՝ հետևելու համար այն ամենին, ինչ կատարվում է Իրանում, որը սահմանակից է Ադրբեջանին հարավում, ինչպես նաև օդակայան է նախապատրաստել, որը նախատեսված է Իսրայելին օժանդակելու համար, եթե վերջինս որոշի գրոհել Իրանի միջուկային օբյեկտները։
Նշվում է նաև, որ 2 տարի առաջ հաղորդագրություններ եղան, որ Մոսսադի գործակալները, որոնք առևանգել էին Իրանի միջուկային արխիվը, մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխվել է Իսրայել Ադրբեջանի տարածքով։
Նշվում է նաև, որ ըստ Ադրբեջանի պաշտոնական հաղորդագրությունների, այս տարիների ընթացքում Իսրայելն Ադրբեջանին է վաճառել սպառազինության ամենաարդիական համակարգեր, այդ թվում բալիստիկ հրթիռներ, ՀՕՊ և ՌԷՊ համակարգեր, գրոհային ԱԹՍ-ներ և այլն։

An Azerbaijani cargo plane landed last week at the Ovda Israeli air force base north of Eilat. After two hours on the ground, as usual, the old Ilyushin-76 airlifter took off, flew over central Israel, continued north over Turkey and then to the east – returning to its home field in Baku, the capital of Azerbaijan.
An investigation by Haaretz, based on publicly available aviation data, reveals that over the past seven years, at least 92 cargo flights flown by Azerbaijani Silk Way Airlines have landed at the Ovda airbase, the only airfield in Israel through which explosives may be flown into and out of the country.
Israel has had a strategic alliance with Azerbaijan for the past two decades, and Israel sells the country weapons worth billions of dollars – and in return, Azerbaijan, per sources, supplies Israel with oil and access to Iran.
According to foreign media reports, Azerbaijan has allowed the Mossad to set up a forward branch to monitor what is happening in Iran, Azerbaijan’s neighbor to the south, and has even prepared an airfield intended to aid Israel in case it decides to attack Iranian nuclear sites. Reports from two years ago stated that the Mossad agents who stole the Iranian nuclear archive smuggled it to Israel via Azerbaijan. According to official reports from Azerbaijan, over the years Israel has sold it the most advanced weapons systems, including ballistic missiles, air defense and electronic warfare systems, kamikaze drones and more.
Israeli aviation law forbids the routine transport of explosives from Ben-Gurion Airport, because it is located in the heart of a densely populated area, said sources in the aviation industry. The only airport from which it is permitted to import and export explosives is the Israel Air Force base in Ovda, the sources said.