Թուրքիայում մարտի 18-ից սկսվել է նախագահի և խորհրդարանի նախընտրական քարոզարշավը, որը շարունակվելու է մինչև մայիսի 13-ը, երբ կհայտարարվի «լռության օր»։
Նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան մայիսի 14-ին։ Եթե նախագահի ընտրության երկրորդ փուլ անհրաժեշտ լինի, այն տեղի կունենա մայիսի 28-ին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Երկրի նախագահի պաշտոնում թեկնածուների գրանցումը կմեկնարկի մարտի 19-ին ու կշարունակվի մինչև մարտի 23-ը։
Իշխող «Ազգային դաշինքի» կողմից նախագահի թեկնածու է առաջադրվելու գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Նրա հիմնական հակառակորդը լինելու է ընդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն։
Ընտրությունների առաջին փուլում հաղթելու համար նախագահի թեկնածուն պետք է հավաքի ձայների ավելի քան 50%-ը։ Հակառակ դեպքում նախատեսվում է երկրորդ փուլ, որին մասնակցում են առաջինում ամենաշատ քվեներ ստացած երկու թեկնածուները։ Երկրորդ փուլում ձայների մեծամասնություն ստացած թեկնածուն հինգ տարով ընտրվում է Թուրքիայի նախագահ։ Նախագահի թեկնածու կարող է առաջադրել խորհրդարանական ընտրություններում 5%-ից ավելի ձայներ հավաքած կուսակցությունը կամ կուսակցությունների դաշինքը։ Անկախ թեկնածուները ի պաշտպանություն իրենց պետք է հավաքեն 100 հազար ստորագրություն։
Նախորդ նախագահական ընտրությունները տեղի են ունեցել 2018 թվականի հունիսի 24-ին։ Այդ ընտրություններում հաղթել էր Էրդողանը՝ հավաքելով ձայների 52․6%-ը։

18 Март 2023 - 10:58 AMT
Избирательная кампания по выборам президента и парламента начинается 18 марта в Турции, она продлится до 13 мая, когда будет объявлен «день тишины».
Само голосование состоится 14 мая, при этом второй тур президентских выборов при необходимости может быть проведен 28 мая.
Согласно решению ЦИК, выдвижение кандидатов в президенты начнется 19 марта и завершится 23 марта в 17:00 местного времени, список претендентов будет опубликован в правительственном вестнике 31 марта, после чего они смогут приступить к предвыборной агитации.
Указ о проведении выборов действующий президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписал 10 марта. Изначально они планировались на 18 июня.
Эрдоган является кандидатом в президенты от правящего Народного альянса. Его основным соперником от оппозиции станет лидер Народно-республиканской партии (НРП) Кемаль Кылычдароглу. Аналитики не исключают проведения президентских выборов в Турции в два тура.
Для победы в первом туре выборов кандидату в президенты необходимо набрать более 50% голосов избирателей. В противном случае назначается второй тур, в котором принимают участие два кандидата, получившие наибольшую поддержку в первом. Набравший большинство голосов во втором туре претендент избирается президентом Турции на пять лет.