Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Վերա Յուրովան Եվրախորհրդարանի ընդլայնված նիստում ելույթում հայտարարել է, որ Հռոմի ստատուտը ստորագրած բոլոր երկրները պետք է կատարեն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու վերաբերյալ որոշումը, գրում է Apsny.ge-ն։
Նիստը նվիրված էր ռուս զինվորականների կողմից ուկրաինացի երեխաների բռնի տեղահանմանը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ձերբակալման վերաբերյալ Միջազգային քրեական դատարանի օրդերի կատարմանը։
Յուրովան նշել է, որ ՌԴ կողմից ուկրաինացի երեխաների բռնի տեղահանման գործողությունները վկայում են, որ ՌԴ-ն մտադիր է ընդմիշտ տարհանել այդ երեխաներին Ուկրաինայից։
Ըստ Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահի, ԵՄ-ն արդեն ճանաչել է Պուտինի և ՌԴ երեխայի իրավունքների լիազոր Մարիա Լվովա-Բելովայի ձերբակալման օրդերը և կողջունի բոլոր հետագա քայլերը, որոնք ուղղված կլինեն Ուկրաինայի դեմ ՌԴ ագրեսիվ պատերազմի ժամանակ ռազմական և այլ ծանր հանցագործությունների համար մեղավոր անձանց լիակատար պատասխանատվության ենթարկելուն, միջազգային իրավունքի հիման վրա։
Յուրովան հավելել է, որ այժմ ԵՄ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել 16 անձի նկատմամբ, որոնք պատասխանտու են Ուկրաինայի օկուպացված տարածքներից ուկրաինացի երեխաների բռնի տարհանման և բռնի որդեգրման համար։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումը Հռոմի ստատուտի վերաբերյալ, հույս է հայտնել, որ հարցը դաշնակիցներին համահունչ հանգուցալուծում կստանա։ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ այդ ստատուսը դեռ պետք է գա ԱԺ վավերացման և նշել է, որ իրագործումը չի պատկերացնում։

The European Commission notes that all signatories to the Rome Statute are obliged to execute the arrest warrant for Russian President Vladimir Putin and Russian Children's Ombudsman Maria Lvova-Belova, Vice President of the European Commission Věra Jourová has said, according to Ukrinform.
The statement was made in Strasbourg during the European Parliament's plenary session on hearings on the forced deportation of Ukrainian children by Russians.
The International Criminal Court (ICC) issued the arrest warrant for Putin, alleging that he is responsible for war crimes, and has focused its claims on the unlawful deportation of children from Ukraine to Russia.
In late March, Russia warned Armenia of "serious consequences" if it submits to the jurisdiction of the International Criminal Court (ICC). RIA, a state Russian news agency, cited a source in the Russian Foreign Ministry as saying that Moscow regarded Armenia's ICC plans as "unacceptable".
The President of the National Assembly of Armenia, Alen Simonyan, said in earlier April that Armenia did not need to quickly ratify the Rome Statute. He also described conversations about Armenia arresting Putin as absurd.