Ucom-ը՝ Հայաստանի խոշորագույն հեռահաղորդակցության օպերատորներից մեկը, և Ericsson Nikola Tesla-ն՝ ժամանակակից ՏՀՏ արտադրանքի, լուծումների, ծրագրային ապահովման և ծառայությունների խորվաթական մատակարարն ու Ericsson-ի զուգորդված կազմակերպությունը, շարունակում են երկարամյա գործակցությունը։ Գործընկերները միավորել են ուժերը՝ Հայաստանում հեռահաղորդակցության զարգացման և ընդլայնման նպատակով, ինչից կշահեն ոչ միայն վերջնական օգտատերերը, այլև ձեռնարկությունները։
«Ռազմավարական զարգացման և արդիականացման այս նոր դարաշրջանը կարևոր հանգրվան է Ucom-ի համար։ Երախտապարտ ենք Ericsson Nikola Tesla-ի մեր գործընկերներին՝ մեզ հետ նորարարության այս ճանապարհն անցնելու և Հայաստանում իրենց ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաների գործարկումը վստահելու համար։ Ucom շարժական ցանցի արդիականացումը չափազանց կարևոր է մեր հաճախորդներին ամենահուսալի ու նորարարական հեռահաղորդակցության ծառայությունների տրամադրման շարունակականությունն ապահովելու տեսանկյունից, ինչն անհրաժեշտություն է ցանկացած ժամանակակից բիզնեսի կամ հաստատության արդյունավետ գործունեության համար։ Այս ներդրումով Ucom-ը վճռական է ավելի մեծ արդյունավետությամբ, պատրաստակամությամբ և ճկունությամբ բավարարել իր բաժանորդների ապագա պահանջները՝ ստեղծելով օգտվողների նոր տեսակի փորձառություն բոլորի համար։ Սա կհզորացնի Հայաստանի տնտեսությունը և կաջակցի դրա շարունակական աճին», – նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Այս գործակցությամբ ներմուծվում է «կանաչ» պատասխանատվության նոր մոդելը՝ ավելի փոքր ածխածնի հետքով, ի լրումն էներգիայի նվազագույն սպառման։ Այս ներդրմամբ Ucom-ը կապահովի ավելի մեծ արդյունավետություն, պատրաստվածություն և ճկունություն՝ բավարարելու նաև ցանցի ապագա պահանջները։
«Ուրախ եմ, որ մենք շարունակում ենք հաջողված երկարատև գործակցությունը Հայաստանում հեռահաղորդակցության նորարար օպերատոր Ucom-ի հետ։ Հիմնվելով մեր փոխգործակցության և նորագույն ծրագրային լուծումների վրա՝ Ucom-ի ցանցն ապագայում էլ ավելի արդյունավետ կգործի և ավելի մեծ առավելություններ կընձեռի իր հաճախորդներին», – ասված է Ericsson Nikola Tesla ընկերության նախագահ Գորդանա Կովաչևիչի հայտարարության մեջ։
Ucom-ը Speedtest Award™-ի արժանացած Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված և շարժական կապի ծառայությունների մատակարարն է։ Ընկերությունը IP հեռւստատեսության և ֆիքսված ինտերնետի շուկայում բացարձակ առաջատար է, նաև առանցքային դիրք է զբաղեցնում շարժական ինտերնետի տեղական շուկայում։
Ericsson Nikola Tesla-ն խորվաթական ընկերություն է, որը, որպես Ericsson Corporation-ի ասոցիացված անդամ, գործում է համաշխարհային ՏՀՏ շուկայում։ Ընկերության գործունեությունը ներառում է հաղորդակցական համալիր լուծումների և ծառայությունների մշակումը բազմածառայական և շարժական ցանցերի, այդ թվում՝ շարժական ինտերնետի ոլորտում, ինչպես նաև համալիր համակարգերի ինտեգրումը գործարար բոլոր ոլորտներում։

Ucom, один из крупнейших телекоммуникационных операторов в Армении совместно с Ericsson Nikola Tesla, хорватским поставщиком современных ИКТ-продуктов, решений, программного обеспечения и услуг и ассоциированной компанией Ericsson, продолжают свое многолетнее сотрудничество. Партнеры объединили усилия для развития и расширения телекоммуникаций в Армении, бенефициарами чего станут не только конечные пользователи, но и предприятия.
«Эта новая эра стратегического развития и модернизации знаменует собой важную веху для Ucom. Мы благодарны нашим партнерам из Ericsson Nikola Tesla за то, что они прошли с нами этот путь инноваций и доверили нам внедрение своих самых передовых технологий в Армении. Модернизация мобильной сети Ucom имеет решающее значение для того, чтобы мы могли продолжать предоставлять нашим абонентам самые надежные и инновационные телекоммуникационные услуги, которые необходимы для эффективного функционирования любого современного бизнеса или учреждения. Благодаря этим инвестициям Ucom полна решимости удовлетворить будущие потребности своих абонентов с большей эффективностью, готовностью и гибкостью, создавая новый тип пользовательского опыта для всех. Это усилит экономику Армении и поддержит ее дальнейший рост», – отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Это партнерство представляет новую модель экологической ответственности։ с меньшим углеродным следом в дополнение к самому низкому потреблению энергии. Благодаря этим инвестициям Ucom обеспечит еще большую эффективность, готовность и гибкость для удовлетворения будущих потребностей самой сети.
«Я рада, что мы продолжаем наше успешное долгосрочное партнерство с Ucom, инновационным оператором связи в Армении. Благодаря нашему взаимному сотрудничеству и новейшим программным решениям сеть Ucom в будущем станет еще более эффективной и принесет еще больше преимуществ своим абонентам», — говорится в заявлении Горданы Ковачевич, президента Ericsson Nikola Tesla.
Ucom – удостоенный награды Speedtest Award™ оператор самой быстрой фиксированной и мобильной связи в Армении. Компания является абсолютным лидером на рынке IP-телевидения и фиксированного интернета в Армении, а также занимает ключевую позицию на местном рынке мобильного интернета.
Ericsson Nikola Tesla — хорватская компания, которая в качестве ассоциированного члена Ericsson Corporation работает на мировом рынке ИКТ. Деятельность компании включает разработку комплексных коммуникационных решений и услуг в области мультисервисных и мобильных сетей, включая мобильный интернет, а также комплексную системную интеграцию во всех сферах бизнеса.