«Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ն (ապրանքանիշը՝ Team Telecom Armenia) թողարկել և հրապարակային առաջարկի միջոցով տեղաբաշխում է բաժնետոմսեր՝ հնարավորություն տալով յուրաքանչյուրին մասնակցել ընկերության զարգացմանը, կատարել ներդրում, կիսել հաջողությունները և դառնալ Team-ի բաժնետեր։
Ընկերությունը նախատեսում է տեղաբաշխել 8 միլիարդ 240 միլիոն դրամ ընդհանուր արժողությամբ 40 միլիոն հատ բաժնետոմս։ Տեղաբաշխումն իրականացվելու է սույն թվականի հունիսի 7-ից մինչև հոկտեմբերի 31-ը ներառյալ։
«Team Telecom Armenia-ն հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջին ընկերությունն է, որը Հայաստանում իրականացնում է IPO։ Այս քայլով մենք դառնում ենք ավելի բաց ու հանրային, ձևավորում ենք ավելի թափանցիկ գործելաոճ ու կիսելու ենք մեր հաջողությունները ինչպես բաժանորդների, այնպես էլ ապագա բաժնետերերի հետ։ Թիմային աշխատանքի շնորհիվ վերջին տարիների ընթացքում ընկերությունն ապահովում է ֆինանսական կայուն աճ և հաջորդ համարձակ քայլն է անում արդեն ֆինանսական ոլորտում։ Նոր ներդրումների շնորհիվ մեր հավակնոտ ծրագրերն իրականացնելու ենք ավելի արագ՝ միասին զարգացնելով հեռահաղորդակցության, թվային տեխնոլոգիաների ոլորտները և երկրի տնտեսությունը»,- նշել է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ներգրավված միջոցներն ընկերությունն ուղղելու է Հայաստանի ամբողջ տարածքում օպտիկամանրաթելային NGN ցանցի ընդլայնմանը, 5G բջջային ցանցի գործարկմանը և միջազգային նոր կապուղիների ակտիվացմանը։ Աշխատելով թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ ընկերությունը նաև մեծ ուշադրություն է դարձնելու ժամանակակից թվային գործիքների ու լուծումների ներդրմանը և այլ հավակնոտ ծրագրերի իրականացմանը։
«Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ի բաժնետոմսերի ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի` 2023թ. մայիսի 31-ի Թիվ N 1/288Ա որոշմամբ: Բաժնետոմսերի տեղաբաշխողն է «Ամերիաբանկ» ՓԲ ընկերությունը։ Բաժնետոմսերի ձեռքբերման կարգին, ազդագրի էլեկտրոնային տարբերակին և բաժնետոմսերի հրապարակային առաջարկի վերաբերյալ հայտարարությանը կարելի է ծանոթանալ կայքում։
Team Telecom Armenia-ն ՀՀ տարածքում տրամադրում է ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։ 2021 թվականից ընկերությունը սկսել է տարածաշրջանում եզակի՝ 25 Գբ/վ արագությամբ 25G-PON տեխնոլոգիայով NGN (Next Generation Network) ցանցի կառուցումը:

Telecom Armenia OJSC (trademark: Team Telecom Armenia) has issued and is allocating stocks through a public offering, giving everyone the opportunity to participate in the development of the company, make an investment, share the success and become the shareholder of Team.
The company plans to allocate 40 million stocks with a total volume of 8 billion 240 million drams. The offering will be carried out from 7 June to 31 October of this year inclusively.
"Team Telecom Armenia is the first company in the telecommunications sector undertaking its IPO in Armenia. With this step, we are becoming more open and public, forming a more transparent way of working and will share our successes with both subscribers and future shareholders. Due to team work, the company has ensured stable financial growth in recent years and is taking the next bold step already in the financial sector. Due to the new investments, we will implement our ambitious plans faster, together developing the telecommunications sector, digital technologies and the country's economy," says Hayk Yesayan, General Director of Team Telecom Armenia.
The company will use the raised funds for the rollout of the fiber optic NGN network throughout Armenia, the launch of the 5G mobile network and the activation of new international channels. Being engaged in the field of digital technologies, the company will also pay huge attention to the introduction of modern digital tools and solutions and the implementation of other ambitious projects.
The stock prospectus of "Telecom Armenia" OJSC has been registered by the decision of the Central Bank of Armenia No. 1/288A as of 31/05/2023. "AMERIABANK" CJSC is acting as Lead Arranger for the offering. The procedure of stock purchase, the electronic version of the prospectus and the IPO announcement can be found here.
Team Telecom Armenia provides Internet, digital television, mobile and fixed phone services in the territory of Armenia. Since 2021, the company has started the rollout of NGN (Next Generation Network) network, which is unique in the region, with 25 Gb/s speed and the implementation of 25G-PON technology.