Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը կոչ է արել իր քաղաքացիներին չայցելել Իրան առանց անհրաժեշտության, իսկ մեկնելու դեպքում զգոն լինել:
Բաքուն դա պայմանավորել է Իրանում Ադրբեջանի դեմ հարձակմամբ ընթացիկ տարվա հունվարին, որի արդյունքում սահմանափակվել է Իրանում Ադրբեջանի դիվանագիտական ներկայացուցչույթունը, հայտնում է Haqqin.az-ը։
Նշվում է, որ Իրանում գտնվող Ադրբեջանի քաղաքացիները պարտավոր են պահպանել անվտանգության կանոնները։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ փակվել է Բաքվում Իրանի մշակութային ներկայացուցչությունը։ Ապրիլին Բաքուն անցանկալի անձ էր հայտարարել և արտաքսել Իրանի դեսպանատան 4 աշխատակցի։ Ի պատասխան Թեհրանը ևս անցանկալի անձ հայտարարեց ադրբեջանցի 4 դիվանագետի։

Azerbaijan on Saturday, June 3 advised its citizens against traveling to Iran after it sent a note of protest to Tehran over a missing Azerbaijani student, Anadolu Agency reports.
"Citizens of the Republic of Azerbaijan are strongly recommended not to visit the Islamic Republic of Iran without necessity, and those entering this country should remain as vigilant as possible," the Foreign Ministry said in a written statement.
It also advised that Azerbaijani citizens, who are currently in Iran, observe "the safety rules."
On Friday, Azerbaijan sent a note of protest to the Iranian side in connection with the arrest of Azerbaijani citizen Farid Safarli, whom the Iranian authorities accuse of espionage. Safarli, a university student in Germany, arrived in Iran in early March. Since then, contact with him has been reportedly lost. The Azerbaijani side demands the Iranian authorities clarify his fate.