Ucom ընկերությունը 2023-ին ևս կշարունակի ապահովել Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի բոլոր ցուցասրահները գերարագ ինտերնետի հասանելիությամբ:
Դեռ նախորդ տարի Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը Ucom-ի հետ գործակցության միջոցով, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներգրավմամբ հնարավորություն է ստեղծել ցուցադրությունների, համերգների և այլ ծրագրերի համար նախատեսված տարածքները վերաիմաստավորելու նաև որպես կրթամշակութային միջավայր:
Թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը նշել է. «Ուրախ եմ, որ «Յուքոմ»-ի հետ համագործակցության շնորհիվ հնարավորություն ենք ունեցել ավելի հասանելի դարձնել գիտակրթական, մշակութային ծրագրերը եւ համերգները համացանցում, օգտագործել ենք մուլտիմեդիա միջոցները ցուցադրությունների ժամանակ, ընդլայնել ենք ցուցադրությունների ինֆորմատիվ հասանելիության ձեւաչափերը»։
«Ucom-ը հաշվի է առել համաշխարհային մակարդակի մեծության ցուցադրությունների թվայնացման միտումը և ընդառաջել է Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտին այդօրինակ միջազգային փորձը կիրառելու հարցում։ Վստահ եմ, որ նոր մուլտիմեդիա միջոցների շնորհիվ և Ucom-ի ինտերնետով այցելուներն ավելի մեծ հետաքրքրությամբ են տեղեկանում հայկական մշակույթի վառ ներկայացուցիչների մասին», – ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը պաշտոնապես բացվել է 2015 թվականի հունվարի 29-ին՝ նպատակ ունենալով համակողմանիորեն ներկայացնելու Կոմիտասի կյանքն ու գործունեության տարբեր ոլորտները, հանրահռչակելու նրա բազմակողմանի երաժշտական ժառանգությունը:

В этом году компания Ucom продолжит обеспечивать высокоскоростной доступ в Интернет для всех выставочных залов Музея-института Комитаса.
«В прошлом году Музей-институт Комитаса в сотрудничестве с Ucom создал возможность переопределить пространства, предназначенные для выставок, концертов и других программ, как образовательную и культурную среду с привлечением современных технологий», – отметил директор музея-института Николай Костандян.
«Я рад, что благодаря сотрудничеству с Ucom у нас появилась возможность сделать научно-культурные программы и концерты более доступными в Интернете, мы использовали мультимедийные средства во время выставок, расширили форматы информационного доступа к выставкам», – добавил он.
«Ucom учла тенденцию цифровизации выставок мирового уровня и обратилась к Музею-институту Комитаса в применении такого международного опыта. Я уверен, что благодаря новым мультимедийным инструментам и Интернету Ucom посетители с большим интересом узнают о ярких представителях армянской культуры», – сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Музей-институт Комитаса был официально открыт 29 января 2015 года с целью всестороннего представления жизни и различных сфер деятельности Комитаса, популяризации его разностороннего музыкального наследия.