2023-ի առաջին 7 ամսում Ադրբեջանում 44 զինվորական է սպանվել՝ մեծ մասը՝ ոչ մարտական պայմաններում։ Այս մասին ասվում է Կասպյան ռազմական հետազոտությունների ինստիտուտի հրապարակած զեկույցում։
Ադրբեջանական ոչ կառավարական այդ կազմակերպության ուսումնասիրությունների համաձայն, 9 զինծառայող սպանվել է ռազմական գործողությունների ընթացքում, 2-ը՝ ականի պայթյունի հետևանքով, մյուս 39 զինծառայողները զոհվել են ոչ մարտական պայմաններում, այդ թվում՝ 4-ը՝ «դժբախտ պատահարի», 7-ը՝ «հիվանդության հետևանքով»։ Սպանություններից որոշները որակվել են որպես դժբախտ պատահար, անզգուշություն, մեծ մասի՝ 17 զինծառայողի մահվան դեպքում իրավապահները որպես պատճառ նշում են «ինքնասպանությունը», գրում է «Ազատությունը»։
Կազմակերպությունը նշել է, որ 12 զինծառայող «ինքնասպան է եղել Հայաստանի հետ զինված հակամարտության գոտում»՝ փաստելով նաև, որ վերջին շրջանում այդ թիվը կտրուկ աճել է։
Զեկույցում հրապարակված տվյալների համաձայն, Ադրբեջանի զինված ուժերի կորուստները 2003 թվականից մինչ օրս կազմում են 4 հազար 463 զինծառայող՝ 3 հազար 582-ը զոհվել է մարտական պայմաններում, 881-ը՝ ոչ մարտական։
Կասպյան ռազմական հետազոտությունների ինստիտուտի ղեկավար Ջեսուր Սումերինլին «Ազատության» ադրբեջանական ծառայության հետ զրույցում հայտարարել էր, որ խաղաղ պայմաններում ադրբեջանցի զինվորականների մահվան հիմնական պատճառը համարում է կոռուպցիան։
«Ոչ մարտական կորուստների թիվը ոչ թե նվազում է, այլ ավելանում՝ չնայած Ադրբեջանի պաշտպանական բյուջեի ավելացմանը։ Իրականում հույս կար, որ զինված ուժերում բարոյահոգեբանական վիճակը և կարգապահությունը հավուր պատշաճի կլինեն, բայց տեսնում ենք հակառակը։ Թվերը խոսում են այն մասին, որ ռազմական բյուջեի ավելացումը մեծ ազդեցություն չի ունեցել զինված ուժերում կադրային կարգապահության վրա», – ասել է Կասպյան ռազմական հետազոտությունների ինստիտուտի ղեկավարը։
Լրատվամիջոցի փոխանցմամբ, Ադրբեջանի ռազմական և այլ պետական գերատեսչություններ հաճախ թաքցնում են զինվորների մահվան դեպքերը, չեն ներկայացնում նաև պաշտոնական վիճակագրություն։

За первые семь месяцев этого года в Азербайджане было убито 44 солдата, большинство из них в небоевых условиях. Об этом говорится в отчете, опубликованном Каспийским военным научно-исследовательским институтом, пишет Радио Азатутюн.
Согласно исследованиям этой азербайджанской неправительственной организации, 9 военнослужащих погибли в ходе боевых действий, 2 – в результате подрыва на мине, остальные 39 военнослужащих погибли в небоевых условиях, в том числе 4 в результате «несчастных случаев», 7 – «в результате болезни», часть убийств была квалифицирована как несчастный случай, неосторожность, в большинстве случаев (17 случаев) правоохранители указали в качестве причины «самоубийство».
Организация отмечает, что 12 военнослужащих «покончили жизнь самоубийством в зоне вооруженного конфликта с Арменией», также заявляя, что в последнее время это число резко возросло.
Согласно данным, опубликованным в отчете, потери вооруженных сил Азербайджана с 2003 года по настоящее время составляют 4 тысячи 463 военнослужащих: 3 тысячи 582 человека погибли в боевых условиях и 881 – в небоевых.
Начальник Каспийского военного научно-исследовательского института Джесур Сумеринли заявил в беседе с азербайджанской службой «Свободы», что считает коррупцию основной причиной гибели азербайджанских солдат в мирных условиях.
«Количество небоевых потерь не уменьшается, а увеличивается, несмотря на увеличение оборонного бюджета Азербайджана. На самом деле была надежда, что моральный дух и дисциплина в вооруженных силах будут адекватными, но мы видим обратное. Цифры показывают, что увеличение военного бюджета не оказало большого влияния на кадровую дисциплину в вооруженных силах», — сказал начальник Каспийского военного научно-исследовательского института.
По данным СМИ, военные и другие государственные ведомства Азербайджана часто скрывают гибель солдат и не предоставляют официальную статистику.