Օգոստոսի 1-ին «Յուքոմ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն անձամբ է հետևել Հայաստան ժամանած Ժամանակակից ՏՀՏ արտադրանքի, լուծումների, ծրագրային ապահովման և ծառայությունների մատակարարման համաշխարհային գիգանտներից մեկի՝ Ericsson ընկերության սարքավորումների բեռնաթափման ընթացքին։ Դեռ օրեր առաջ կայացած ասուլիսի ընթացքում գլխավոր տնօրենը շեշտել է, որ «Յուքոմ» ՓԲԸ 5-ամյա ռազմավարության հենասյուներից է Հայաստանի ամբողջ տարածքում ինչպես շարժական, այնպես էլ ֆիքսված ցանցերի արդիականացումն ու ընդլայնումը և որ Ucom-ն արդեն իսկ մեկնարկել է շարժական ցանցի արդիականացման աշխատանքները՝ դարձնելով այն 5G անցմանը պատրաստ և գործակցելով ոլորտի համաշխարհային առաջատարների հետ։
«Նախօրոք տեղեկացրել ենք, որ սկսել ենք ցանցի վերազինման, զարգացման, արդիականացման և ընդլայնման աշխատանքները, որոնք բաղկացած են մի քանի փուլերից։ Առաջին փուլի առաջին մասի սարքավորումներն արդեն ժամանել են, դրանք հիմա բեռնաթափում ենք, իսկ պահեստից հետո դրանք տեղադրվելու են տարբեր կայաններում։ Ուզում եմ կրկին հիշեցնել մեր բաժանորդներին, որ մի փոքր համբերություն է անհրաժեշտ, որովհետև բավականին ծավալուն աշխատանք ենք իրականացնելու ցանցում, որի ընթացքում ընդհատումներ կամ որակի անկում կարող է նկատվել, բայց վերջում մենք շարժական կապի ցանցի հիանալի որակ ենք ունենալու և հիանալի փորձառություն կապահովենք մեր աննման և սիրելի բաժանորդների համար», – նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրենՌալֆ Յիրիկյանը։
Ի լրումն ցանցի արդիականացմանը, իր մի շարք ծառայությունների նորացման համար Ucom-ը նաև կփոխարինի հին սերնդի տեխնոլոգիական հարթակները և լուծումներն առավել առաջադեմ ու նորարար տարբերակներով։

On Tuesday, August 1, Ralph Yirikian, the Director General of Ucom CJSC, personally oversaw the unloading process of the equipment of Ericsson, one of the global giants in the supply of modern ICT products, solutions, software, and services, which arrived in Armenia. During a recent press conference, the Director General highlighted that the modernization and expansion of both mobile and fixed networks in Armenia are key pillars of Ucom's 5-year strategy. The company has already initiated the modernization of the mobile network to make it 5G ready, collaborating with industry leaders like Ericsson.
"We have previously announced the commencement of the re-equipment, development, modernization, and network expansion works, which will be carried out in several stages. The equipment for the first part of the initial phase has already arrived, and we are currently in the process of unloading and installing them at different stations.
I want to once again remind our subscribers that a little patience will be required during this extensive network improvement, as there may be intermittent interruptions or temporary degradation in service quality. However, the ultimate goal is to achieve excellent mobile network quality and provide an exceptional experience for our unique and beloved subscribers," statedRalph Yirikian, Director General of Ucom.
Besides modernizing the network, Ucom is set to revamp several of its services by replacing the outdated technological platforms and solutions with the most advanced and innovative alternatives.