Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների հերթական ցուցահանդեսին ցանկանում են արտասահմանյան 500 բիզնես այցելուի հրավիրել։ Այդ մասին ասել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ձեռնարկության միության (UATE) գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը` մեկնաբանելով DigiTec ցուցահանդեսին առնչվող ծրագրերը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Միջոցառումն այս տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 13-15-ը։
«Մենք թիրախավորված աշխատում ենք գործող և նոր նախագծերի համար հնարավոր ներդրողների, ինչպես նաև դրանց մշակումների պոտենցիալ գնորդների հետ։ Մեր խնդիրն է այնպես անել, որ նրանք առավելագույն պատկերացում ունենան այն մասին, թե ինչ կարող են ակնկալել մեր շուկայից», – ասել է Կարապետյանը։
Բիզնես հյուրերին գրավելու համար միությունը ներգրավել է այսպես կոչված DigiTec դեսպաններին։ Նրանք հայտնի գործիչներ են (հիմնականում հայ) Ֆրանսիայից, ԱՄՆ–ից, Քուվեյթից, Արաբական Էմիրություններից և այլն։ Կարապետյանը հավելել է, որ շուտով անունները կհրապարակվեն. նրանք հայտնի և ակտիվ գործիչներ են, ընդ որում` ոչ միայն տեխնոլոգիաների ոլորտից։
«Բիզնես հյուրերին մենք փնտրում և հրավիրում ենք` հաշվի առնելով նաև մեր ընկերությունների կարիքները։ Նրանք, ովքեր ուզում են մասնակցել ցուցահանդեսին, խորհուրդ ենք տալիս դիմել մեզ, պատմել, թե որ շուկայում են իրենք գործում և ինչպիսի գործընկերներ են փնտրում, և մենք կփորձենք հրավիրել նրանց», – հավելել է UATE–ի գործադիր տնօրենը։
«DigiTec»–ում ուզում են ներկայացնել ՏՏ–ի կամ ինժեներիայի ոլորտի ընկերություններին, ինչպես նաև դրանց լուծումներից օգտվող ընկերություններին (բժշկական, արդյունաբերական և այլ ոլորտի ձեռնարկություններ)։
«Կառավարությունը խթանում է բիզնես գործընթացների թվայնացումը, ընկերություններն էլ սկսում են ակտիվ օգտվել նման լուծումներից։ Մենք ուզում ենք ցույց տալ, որ Հայաստանի շուկայում նման լուծումների ինչպես միջազգային, այնպես էլ տեղական մատակարարներ կան», – հավելել է Կարապետյանը։
Բացի այդ, ցուցահանդեսին ուզում են հրավիրել ոլորտի ամենահեղինակավոր համաշխարհային պարբերականներին (Forbes, TechCrunch, The Verge և այլն)։
Ցուցահանդեսը նախատեսվում է անցկացնել նոր վայրում։ Նախորդ տարիներին այն անցկացվել է Մարզահամերգային համալիրում, այս տարի դիտարկվում է «Մերիդիան» էքսպո–կենտրոնը, որը գտնվում է քաղաքի կենտրոնում, իսկ այցելելու համար անհրաժեշտ կլինի առցանց գրանցվել (այցելությունն անվճար է)` նշելով էլեկտրոնային հասցեն և կազմակերպության անվանումը։

People behind DigiTec – one of the region's largest technological exhibitions – are planning to 500 foreign business visitors to the upcoming edition of the high-tech event in Armenia from October 13 to 15.
Executive Director of the Union of Advanced Enterprises of Armenia (UATE) Sarkis Karapetyan has said they are working with potential investors in a number of projects, as well as with potential buyers of their developments, Sputnik Armenia reports.
In order to attract business guests, the union has involved what they call “DigiTec ambassadors”. These are well-known figures (mainly of Armenian origin) in France, the United States, Kuwait, the United Arab Emirates and other countries. Their names will be announced soon, he added.
"We are looking for and inviting business guests, including taking into account the needs of our companies. For those who want to take part in the exhibition, we recommend that the contact us, tell us what industry they work in and what partners they are looking for, and we will try to invite them," added the executive director of UATE.
"The government is encouraging the digitization of business processes, and companies are actively using such solutions. We want to show that there are both international and local providers of such solutions in the Armenian market."
In addition, organizers also want to invite influential publications, such as Forbes, TechCrunch, The Verge and others to the exhibition.
This year the event will be held at the Meridian Expo Center (not far from the city center in Yerevan).