Վիվա-ՄՏՍ-ն իր հաճախորդներին առաջարկում է աշխատանքային հեռախոսահամարներից ստացված և կատարված զանգերի ամբողջական վերահսկման գործիք։ Վիվա-ՄՏՍ-ի առաջարկած՝ կորպորատիվ շարժական և ֆիքսված ծառայությունների նոր կոնվերգենտ լուծումը լայնորեն կիրառվում է շատ ոլորտներում, հատկապես այն ընկերությունների կողմից, որոնք ունեն հեռավար աշխատող ու շրջիկ աշխատակիցներ: Վիրտուալ ԱՀԿ-ի «Վիրտուալ ավտոմատ կայան» պատմության միջոցով շարժական կատարված կամ դրանց վրա ստացված զանգերին կարելի է հետևել, եթե շարժական հեռախոսահամարն ընդգրկված է Վիվա-ՄՏՍ-ի Smart Business կորպորատիվ սակագնային պլաններ շարժական փաթեթներից մեկում։
Նոր լուծումը թույլ է տալիս վերահսկել ոչ միայն գրասենյակի աշխատողների՝ քաղաքային հեռախոսներով կատարած զանգերը, այլ նաև այն աշխատակիցների (սուրհանդակների, վարորդների, վաճառքի ներկայացուցիչների, տնայց կատարող մասնագետների և ուրիշների) զանգերը, որոնք աշխատում են գրասենյակից դուրս և պարբերաբար խոսում են հաճախորդների հետ բջջային հեռախոսով:
Կորպորատիվ շարժական փաթեթի հեռախոսահամարից օգտվելը թույլ է տալիս կազմակերպություններին խուսափել ռիսկային իրավիճակներից. օրինակ` երբ աշխատակիցը զանգահարում է հաճախորդին անձնական համարից, վերջինս հաճախ հետ է զանգահարում այս համարին արդեն այն ժամանակ, երբ աշխատակիցը ազատվել է աշխատանքից և աշխատանքի է անցել մրցակից կազմակերպությունում։ Վերը նշված իրավիճակը կանխելու համար՝ կորպորատիվ շարժական փաթեթի համարները փոխանցվում են նոր աշխատակիցներին, ինչը թույլ է տալիս, որ հաճախորդները շարունակեն զանգահարել ընկերություն:
Վիրտուալ ԱՀԿ-ում FMC (Fixed Mobile Convergence) տեխնոլոգիայի ներդրման շնորհիվ կորպորատիվ հեռախոսահամարներն այժմ կարող են միացվել վիրտուալ ԱՀԿ-ին, որպեսզի ընկերության ներկայացուցիչների (օրինակ՝ վաճառքի և առաջխաղացման մենեջերների և այլն) հետ բջջային հեռախոսով բոլոր խոսակցություններն արտացոլվեն ծառայության պատմության և վիճակագրության մեջ: Նման զանգերի ձայնագրությունները կարելի է լսել վեբ-ինտերֆեյսում և վիրտուալ ԱՀԿ բջջային հավելվածում, փոխանցել գործընկերներին, իսկ API-ի միջոցով՝ ավելի քան 50 CRM և այլ համակարգերի: Նախկինում այս գործառույթները հասանելի էին միայն ստացիոնար հեռախոսների կամ սմարթֆոնի միջոցով ստացված կամ կատարված զանգերի համար:
FMC-ն նաև ավելի հարմար է դարձնում աշխատանքային գործընթացները՝ թույլ տալով աշխատակիցներին բջջային հեռախոսներից զանգահարել ընկերության ներքին հեռախոսահամարներին: Հաճախորդից զանգ ստանալիս աշխատողն էկրանին տեսնում է զանգահարողի համարը և կարողանում է հետ զանգահարել ընկերության գլխավոր համարից՝ բջջային հեռախոսի միջոցով: Այս դեպքում հաճախորդը կտեսնի այն համարը, որին նա հենց նոր զանգահարել է, և դա կմեծացնի մենեջերի հետ զրույցի կայացման հավանականությունը:
«Կորպորատիվ հեռախոսահամարների միացումը վիրտուալ ԱՀԿ-ին պահանջված նորույթ է ոչ միայն մեր հաճախորդների, այլև Հայաստանի բազմաթիվ այլ ընկերությունների համար: Այժմ ղեկավարներին ավելի հեշտ կլինի կառավարել բոլոր աշխատակիցների, այդ թվում՝ հեռավար մենեջերների և աշխատանքի շրջիկ բնույթ ունեցող աշխատակիցների զանգերը. նրանց բոլոր զանգերը տեսանելի կլինեն զանգերի պատմության մեջ՝ անկախ նրանից, թե որ սարքից են դրանք կատարվել կամ ստացվել», – ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Վիվա-ՄՏՍ-ի վիրտուալ ԱՀԿ-ի հնարավորությունների մասին առավել մանրամասն տեղեկություններ կարելի է ստանալ կայքում:

Viva-MTS offers its customers a tool for comprehensive control of incoming and outgoing calls from work numbers. The new convergent solution for mobile and fixed services offered by Viva-MTS is widely applicable in a wide range of industries, specifically, by companies, which have remote and travelling employees. Incoming and outgoing calls via Viva-MTS corporate SIM-cards can be tracked in the virtual PBX history if the mobile phone number is included in one of Viva-MTS "Smart Business" corporate tariff plans.
This will let control calls not only from office employees using desk phones, but also those who work outside of the office and regularly interact with customers on a mobile phone – couriers, drivers, sales representatives, etc.
Using a corporate mobile phone number lets organizations avoid situations that contain risks, such as calls made from employees’ personal phone number; in cases like that, a client may decide to reach out the company, and having the employee’s personal phone number, may contact the employee when the latter already works at a competitor organization. To prevent the situation, the corporate phone numbers are passed on to new employees, which lets clients keep calling the company rather than a former employee.
With the introduction of Fixed Mobile Convergence (FMC) technology in the virtual PBX, corporate SIM-cards can now be connected to virtual PBX, so that any interaction with company representatives (sales and promotion managers, etc.) on a mobile phone is reflected in the service's history and statistics. Call recordings are available in the virtual PBX online interface and mobile app, can be forwarded to colleagues, and transmitted through API to more than 50 CRM and other systems. These functionalities were previously only accessible for calls received or made using one’s desk phone or softphone.
FMC also increases employee productivity by enabling them to dial internal company lines from their mobile phones. If a client calls, the employee will see the client's phone number on the screen and will be able to call back using a mobile phone from the company's general number. In this situation, the client will recognize the number he just dialed, which will increase the possibility that the chat with the management will occur.
“Connection of corporate SIM-cards to VPBX is a highly requested innovation not only among our existing clients, but also among many other Armenian companies that have yet to become acquainted with virtual PBX. All of their calls will be visible in the call history, regardless of which device they were made or received from,” Armen Avetisian, Viva-MTS General Director said.
More detailed information about the possibilities of Viva-MTS virtual PBX is available on the company’s website.
Viva-MTS (MTS Armenia CJSC) is Armenia’s leading telecommunications operator, having the widest network reach and spreading a wide range of Voice and Data services all across Armenia. Having the best of the Armenian people at heart since its launch on 1st July 2005 and in a short period of time Viva-MTS has managed to build a nationwide network and a considerable customer base. Viva-MTS drives innovation and aims at always being at the forefront of any development serving the Armenian mobile communications market. The company follows the guidance provided by ISO 26000 (International Standard of Social Responsibility), ISO/IEC 27001:2013 (Information Security Management System) and ISO 37001 (International anti-bribery management systems standard).