Տվյալների հավաքագրում և բազաների կառավարում, պլանավորում, զարգացում և աջակցություն` տարբեր նեղ մասնագիտական խմբերում ընդգրկված 15 ուսանող ՏՏ (տեղեկատվական տեխնոլոգիաների) ոլորտում գործնական գիտելիքներ ստանալու և հմտանալու իրական հնարավորություն է ունեցել Վիվա-ՄՏՍ-ում:
Արդեն 8 տարի՝ 2015 թվականից, Վիվա-ՄՏՍ-ի՝ Viva University կրթական ծրագրի շնորհիվ, Հայաստանի տարբեր բուհերի ուսանողներ, տարիների փորձ և հիմնարար գիտելիքներ են ստանում աշխատաշուկայում դիրքավորվելու համար: Դա կարևոր առավելություն է թե´ գործատուի, թե´ աշխատանք փնտրողի համար: Ցանկացած ոլորտում աշխատանքի անցնելու և հաջողված մասնագետ լինելու համար պահանջվում է ոչ միայն տեսական, այլև գործնական գիտելիք, անհրաժեշտ հմտություններ, ինքնաբացահայտման և զարգացման մեկնարկային հնարավորություն: Viva University («Վիվա Յունիվերսիթի») ծրագրի կարևոր առանձնահատկություններից մեկն էլ այն է, որ այն մասնակցության հավասար հնարավորություններ է տալիս մայրաքաղաքում և մարզերում բնակվող ուսանողներին:
Անհատական մենթորների աջակցությամբ և խորհուրդներով, երկամսյա ժամանակահատվածում, Viva University ծրագրի մասնակիցները սովորել են աշխատել տվյալների հավաքագրման, մշակման և բազաների կառավարման գործիքների հետ: Առաջադրանքներն իրականացրել են՝ օգտագործելով Microsoft SQL Server-ի (Մայքրոսոֆտ Էս-Քյու-Էլ սերվերի) գործիքակազմը: Ծանոթացել են աշխարհագրական տեղորոշման ոլորտում կիրառվող մեթոդներին և գործիքներին, Python ծրագրավորման լեզվով կատարել են ներբեռնում տարբեր վեբ-քարտեզներից:
Ուսանողները խորացրել են C# (Սի շարփ) լեզվով զուգահեռ և ասինխրոն ծրագրավորման հմտությունները, ինչպես նաև սովորել ASP.NET տեխնոլոգիայով վեբ-ծրագրավորում: Ծանոթացել են նաև աջակցության գործիքներին՝ համակարգչային իմացությանը, օպերացիոն համակարգերի տեղադրմանն ու մալուխների կառավարմանը:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) հոսքի ուսանողներն արժեքավոր ձեռքբերում են համարում հատկապես այս ոլորտում տեսական գիտելիքները գործնականով հարստացնելը: Կա այն համոզմունքը, որ հենց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումն է ապահովում տարբեր ոլորտների առաջընթացը: Հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորի՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի 17-ամյա փորձի արդյունքում կուտակված գիտելիքները կարևոր հաղթաթուղթ կարող են լինել ծրագիրն ավարտած ուսանողների համար՝ կյանքի հետագա փուլերում: Դրանք համընդհանուր գիտելիքներ են՝ կիրառելի ոչ միայն տելեկոմ, այլև ՏՏ այլ ճյուղերում:
Այս տարվա ծրագրով մայրաքաղաքում և մարզերում երկամսյա դասընթացների է մասնակցել տարբեր բուհերի 22 ուսանող: Նրանք մասնագիտական փորձ են ձեռք բերել ՏՏ և վաճառքի ու բաժանորդների սպասարկման ոլորտներում: Կրթական ծրագրի բազմազանությունը երկու հոսքերի պրակտիկանտներին թույլ է տվել ուսումնասիրել և զարգացնել հեռահաղորդակցության ոլորտում թե´ նեղ մասնագիտական, թե´ ընդհանուր գիտելիքները:

Data collection and database management, planning, development, and support… 15 students enrolled in various narrow specialization groups had a real chance to gain practical knowledge and skills in the IT industry (information technologies) at Viva-MTS.
It’s already 8 years, since 2015, thanks to the "Viva University" educational program of Viva-MTS, students of various Armenian universities have been gaining years of experience and fundamental knowledge to position themselves in the labor market. In order to get a job and become a competent specialist in any field, theoretical knowledge is not enough; practical experience, skills, a chance to explore one’s abilities, and a launching point are also essential. It’s advantageous for both the employer and the job seeker. One of the important features of the "Viva University" program is that it provides equal opportunities for participation to students living in the capital and regions.
With the support and advice of individual mentors, during this two-month period, “Viva University” participants learned to work with data collection, processing, and database management tools. The tasks were performed using the Microsoft SQL Server toolkit. They got acquainted with the methods and tools used in the field of geographic location by downloading various web maps using the Python programming language.
Students deepened their parallel and asynchronous programming skills in the C# (C-Sharp) language, as well as learned web programming with http://ASP.NET technology. Support tools such as computer literacy, operating system installation, and cable management were also introduced.
Students of the Information Technology (IT) stream find it especially valuable to enrich their theoretical knowledge in practice in this field. It is believed that the development of information technologies ensures the progress of various fields. The knowledge accumulated as a result of the 17-year experience of Viva-MTS, a leading telecommunications operator, can be a valuable asset for students who have completed the program in the later stages of their lives. They are universally applicable not only in telecom but also in other sectors of the IT industry.
This year, 22 students took part in a two-month training program conducted both in Yerevan and in marzes. "Viva University" offers an opportunity not only for skill development but also for securing a position in the job market. This year’s project focused on IT, sales, and customer service. The diversity of the educational program will enable students to develop both narrow professional and general knowledge in the field of telecommunications.