Համակարգչային տեխնիկայի մատակարարներից մեկի` «Ras Computer Technologies»-ի գործադիր տնօրեն Արամ Չոփուրյանի խոսքերով, այսօրվա դրությամբ վաճառքի մակարդակը համեմատելի է 2001 թվականի մակարդակի հետ, իսկ անցյալ տարեվերջի համեմատությամբ, ապրանքաշրջանառությունը նվազել է ավելի քան 50 տոկոսով: «Պատճառը նրանում է, որ բնակչությունը կանխկի գումար չունի, իսկ բանկերը, իրենց հերթին, հրաժարվում են վարկ տրամադրել», – ասել է նա:
Ինչպես պարզել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, նույնատիպ իրավիճակ է տիրում նաեւ համակարգչային տեխնիկայի մյուս մատակարարների մոտ, մասնավորապես «Bi Line»-ում, որի ապրանքաշրջանառությունը նվազել է 30 տոկոսով, «Dolphin» եւ «Lans» խանութներում` համապատասխանաբար 60 եւ 80 տոկոսով:
Այնպիսի հսկաների, ինչպիսիք են «Intel»-ը եւ «Cisco Systems»-ը, Հայաստանում պաշտոնական գործընկերը հանդիսացող «Unicomp» ՓԲԸ առեւտրային բաժնի տնօրեն Զարուհի Մկրտչյանի խոսքերով, համակարգչային տեխնիկայի արտադրողները գերադասում են նվազեցնել արտադրանքի այդ տեսակի արտադրությունը, այլ ոչ գները:

Aram Chopuryan, Executive Director of Ras Computer Technologies, PC major supplier in Armenia, said the sales decreased by 50% against last year’s index. “The population is out of cash, and loan applications are rejected by banks,” he said.
According to a survey conducted by a PanARMENIAN.Net correspondent, the similar situation is with other PC major suppliers like Bi Line that lost 30% turn over. Turnover of Dolphin and Lans shops decreased by 60% and 80% respectively.
Zaruhi Mkrtchyan, Commercial Director of Unicomp CJSC, official partner of Intel and Cisco Systems in Armenia, said IT hardware producers prefer to cut the production volume but not the prices.