Վիվա-ՄՏՍ-ում ավարտվել է Viva University («Վիվա Յունիվերսիթի») կրթական ծրագրի երկամսյա դասընթացը: Շրջանավարտների հերթական խումբը պատրաստ է ձեռք բերած փորձով ու գործնական գիտելիքով տեղ գտնել աշխատաշուկայում և լավագույն արդյունք գրանցել մասնագիտական ոլորտում: Ավարտական հավաստագիր ստացած 22 ուսանող մասնագիտական փորձ է ձեռք բերել երկու՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և վաճառքի ու բաժանորդների սպասարկման ոլորտում:
Վիվա-ՄՏՍ-ի կրթական ծրագրի շրջանակում տարբեր բուհերի ուսանողներ արդեն 8 տարի ինքնաբացահայտման և դրսևորվելու հնարավորություն են ստանում: Հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը կարևորում է ոչ միայն աշխատակիցների շարունակական վերապատրաստումը, այլև` մասնագիտական գիտելիքի և գործնական հմտությունների փոխանցումն ուսանողներին: Տարիների փորձը կիսելու պատրաստակամությունը մեծ ներդրում է նաև աշխատող-գործատու օղակում առաջընթաց արձանագրելու համար:
«Մասնագիտության ընտրությունը ճանապարհ է ամբողջ կյանքի համար։ Այդ ընտրությունը, սակայն, ընդամենը գործի կեսն է․ ժամանակակից աշխարհը պահանջում է անընդհատ զարգացում, և այս պայմանը չափազանց կարևոր է դարձնում կրթության շարունակությունը կրթական հաստատություններից դուրս։ Հմտությունների գործնականում կիրառումը, դրանց կիրառման տարբերակները, ֆունկցիոնալ կապերի կառուցումը, հաճախորդամետության (ներքին և արտաքին) կարևորության գիտակցումը զարգացման անհրաժեշտ, էական և անփոխարինելի փուլեր են: Փոխվում են պահանջները, դրանց կատարման մեթոդներն ու գործիքակազմը: Աշխատաշուկայում քո տեղը գտնելու, կայուն աճ և հաջողություն ունենալու համար անհրաժեշտ է հաշվի առնել վերը նշված գործոնները: Աշխատանքային փորձառության իմ տարիները թույլ են տվել գալ մի եզրահանգման. կան մարդիկ, որոնք չեն օգտագործում ստեղծված հնարավորությունները, և կան նրանք, որոնք և´ եղած հնարավորություններն են օգտագործում, և´ նորերն են ստեղծում: Հույս ունեմ, որ մեր տասնութ տարվա աշխատանքի ընթացքում կուտակած գիտելիքով կրթված ուսանողները, անկախ իրենց ապագա աշխատավայրից, կնախընտրեն միանալ երկրորդ խմբին», – ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Վաճառքի ու բաժանորդների սպասարկման ոլորտում ներգրավված ուսանողները Վիվա-ՄՏՍ-ի սպասարկման տարբեր, այդ թվում՝ մարզային կենտրոններում, ձեռք են բերել բաժանորդների հետ արդյունավետ հաղորդակցման հմտություններ, ուսումնասիրել ընկերության առաջարկած ապրանքատեսակներն ու ծառայությունները և տիրապետել դրանք առաջարկելու ճկունությանն ու մարքեթինգային գործիքների կիրառմանը: Առաջատարի տասնութամյա փորձ ունեցող Վիվա-ՄՏՍ-ը շրջանավարտներին հնարավորություն է տվել իրական միջավայրում ընկալել գործընկերային հաղորդակցման նրբությունները և թիմային աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
ՏՏ հոսքում ընդգրկված ուսանողներն անհատական մենթորների աջակցությամբ և խորհուրդներով սովորել են աշխատել տվյալների հավաքագրման, մշակման և բազաների կառավարման գործիքների հետ: Առաջադրանքներն իրականացրել են՝ օգտագործելով Microsoft SQL Server-ի (Մայքրոսոֆտ Էս-Քյու-Էլ սերվերի) գործիքակազմը: Ծանոթացել են աշխարհագրական տեղորոշման ոլորտում կիրառվող մեթոդներին և գործիքներին, Python (Փայթոն) ծրագրավորման լեզվով կատարել են ներբեռնում տարբեր վեբ-քարտեզներից:
Ուսանողները խորացրել են C# (Սի շարփ) լեզվով զուգահեռ և ասինքրոն ծրագրավորման հմտությունները, ինչպես նաև սովորել ASP.NET տեխնոլոգիայով վեբ-ծրագրավորում: Ծանոթացել են նաև աջակցության գործիքներին՝ օպերացիոն համակարգերի տեղադրմանն ու մալուխների կառավարմանը:
Viva University-ի («Վիվա Յունիվերսիթի»-ի) շրջանավարտները ներկայացրել են իրենց պատկերացումները՝ հեռահաղորդակցության ոլորտի հետագա զարգացման վերաբերյալ:

В Вива-МТС успешно завершен двухмесячный курс практики Viva University. Новая группа выпускников готова занять достойное место на рынке труда и добиться высоких результатов. 22 студента получили профессиональный опыт в сферах информационных технологий, а также продаж и обслуживания клиентов. По окончании курса студентам были выданы сертификаты.
Вот уже 8 лет Вива-МТС предлагает студентам различных вузов возможность проявить себя в профессиональной сфере. Ведущий оператор телекоммуникаций считает важным не только постоянное обучение сотрудников, но и передачу накопленного опыта студентам. Готовность делиться многолетним опытом также является значительным для укрепления связи между сотрудниками и работодателями.
«Выбор профессии – это решение на всю жизнь. Однако выбор профессии это половина дела, современный мир требует постоянного развития и это условие делает крайне важным продолжение образовательного процесса за пределами профильных учебных заведений. Практическое применение навыков, понимание сценарности их применения, выстраивание кроссфункциональных связей, осознание значимости ориентации на клиента (как внутреннего, так и внешнего) – это необходимый, существенный и ничем не заменимый этап развития. Требования к сотрудникам и выполняемой ими работе, методы и пути достижения поставленных целей постоянно меняются. Чтобы обеспечить свое место на рынке труда, постоянный рост и добиться успеха, необходимо учитывать все вышеперечисленные факторы. Опыт работы позволяет мне сделать вывод, что люди делятся на две группы. Первую группу составляют те, кто не используют существующие возможности, вторую группу – те, кто не только использует их, но и создает новые. Я искренне верю, что независимо от места работы, студенты, прошедшие у нас обучение и получившие накопленные нами за восемнадцать лет работы знания, относятся ко второй группе», — заметил генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
Студенты направления продаж и обслуживания прошли стажировку в центрах обслуживания Вива-МТС, в том числе и в региональных центрах. Во время практики они приобрели навыки эффективного общения с клиентами, ознакомились с продуктами и услугами компании, а также с маркетинговыми инструментами и методами их представления клиентам. Вива-МТС дала выпускникам возможность понять нюансы взаимоотношений с коллегами и необходимость командной работы в реальных ситуациях.
Студенты, прошедшие практику в сфере ИТ, с помощью индивидуальных наставников научились работать с инструментами сбора, обработки данных, управления базами данных. Задачи выполнялись с использованием инструментария Microsoft SQL Server. Они ознакомились с методами и инструментами, используемыми в области определения географического местоположения с применением различных веб-карты на языке программирования Python.
Студенты углубили свои навыки параллельного и асинхронного программирования на языке C# (C-Sharp), а также изучили веб-программирование с использованием технологии ASP.NET. Также были представлены такие инструменты поддержки, как установка операционной системы и управления кабелями.