Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում ներողություն է խնդրել Լեռնային Ղարաբաղում սեպտեմբերի 20–ին ռուս խաղաղապահների զոհվելու կապակցությամբ, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ։
Զրույցի ընթացքում Ալիևը նաև իր խորին ցավակցությունն է հայտնել խաղաղապահների մահվան կապակցությամբ։
Պուտինն ու Ալիևը նաև կարևորել են Ղարաբաղում զինադադարի մասին ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նշվում է, որ «մեծապես կարևորվել են Բաքվի և Ստեփանակերտի ներկայացուցիչների միջև ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ մեկնարկած բանակցությունները»։
Նրանք նաև պայմանավորվել են ակտիվացնել եռակողմ բանակցային գործընթացը ՀՀ մասնակցությամբ, այդ թվում Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման առումով։
«Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել աշխատանքը բանակցային դաշտում՝ 2020-2022թթ․ եռակողմ պայմանավորվածությունների հունով, առաջին հերթին տրանսպորտայյին կապերի ապաշրջափակման, հայ–ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման ուղղությամբ»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ալիևը հաստատել է, որ պատրաստ է աշխատել ռուս խաղաղապահների հետ Լեռնային Ղարաբաղում ապասրացման նպատակով։

Azerbaijani President Ilham Aliyev has apologized over the death of Russian peacekeepers who were killed by the Azerbaijani military when returning to one of their posts in Nagorno-Karabakh.
A military vehicle carrying Russian peacekeepers came under fire and its crew was killed on Wednesday, September 20 amid Azerbaijan’s aggression against the people of Nagorno-Karabakh. Moscow confirmed their death hours after the authorities of Nagorno-Karabakh agreed to all of Azerbaijan’s conditions, including the dissolution of the Defense Army.
Aliyev made the apology in a phone conversation with Russian President Vladimir Putin on Thursday, with the latter emphasizing the importance of ensuring the rights and security of the Armenian population of Karabakh. The readiness of the Azerbaijani side to interact on these issues with Russian peacekeepers was confirmed, the Kremlin said in a statement.
“It was agreed to intensify work on the negotiation track in line with the well-known trilateral agreements at the highest level in 2020–2022, primarily in terms of unblocking transport links, delimiting the Azerbaijani-Armenian border and preparing a peace treaty between Baku and Yerevan,” the Kremlin added