Ֆրանսիական Վիենի քաղաքապետ Թյերի Կովաչը կարգադրել է հանել վարչական շենքի ճակատային մասից Ուկրաինայի դրոշը՝ Ադրբեջանի հետ գործակցության մասին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու խոսքերից հետո, գրում է Dauphiné Libéré–ն։
«Չի կարելի հղում անել արևմտյան արժեքներին և այդ հիմքով կոչ անել Արևմուտքին օգնել, միևնույն ժամանակ կիսելով մի ռեժիմի տեսլականը, որը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման նախաձեռնողն է։ Ադրբեջանական բռնապետին նման աջակցությունն անընդունելի է։ Դրոշի հանումը չի նվազեցնում այն աջակցությունը, որը Վիենը ցուցաբերում է ուկրաինացի ժողովրդին»,–ասել է քաղաքապետը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ Կովաչի, չի կարելի շնորհակալություն հայտնել Բաքվին հումանիտար օգնության համար, մասնավորապես, էներգետիկայի հատվածում, երբ Ադրբեջանը «գազը մեկուկես անգամ թանկ է վաճառում՝ ֆինանսավորելու համար իր ռազմական ջանքերը Հայաստանի դեմ»։
Զելենսկին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել էր Ուկրաինային ցուցաբերվող հումանիտար օգնությունը էներգետիկ ոլորտում, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությունը, մարտահրավերներն ու հակազդեցության ձևերը։

7 Октябрь 2023 - 14:50 AMT
Мэр города Вьен на юго-востоке Франции Тьерри Ковач распорядился снять с фронтона здания администрации украинский флаг после заявления президента Украины Владимира Зеленского о сотрудничестве с Азербайджаном, пишет РИА Новости со ссылкой на Dauphiné libéré.
«Нельзя ссылаться на западные ценности и на этом основании призывать Запад на помощь, при этом разделяя видение режима — инициатора этнических чисток в Нагорном Карабахе. Такая форма поддержки азербайджанского диктатора неприемлема. Это снятие (флага – ред.) никоим образом не умаляет поддержки, которую Вьен оказывает украинскому народу», — отметил мэр.
По мнению Ковача, нельзя благодарить Баку за гумпомощь, в частности в секторе энергетики, в то время как Азербайджан «продает газ в полтора раза дороже для финансирования своих военных усилий против Армении».
На днях украинские СМИ сообщали о телефонном разговоре Зеленского и президента Азербайджана Ильхама Алиева, в ходе которого обсуждалась гуманитарная помощь Украине в энергетическом секторе, а также региональная безопасность, актуальные вызовы и форматы взаимодействия.