Ֆրանսիական Վիենի քաղաքապետ Թյերի Կովաչը կարգադրել է հանել վարչական շենքի ճակատային մասից Ուկրաինայի դրոշը՝ Ադրբեջանի հետ գործակցության մասին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու խոսքերից հետո, գրում է Dauphiné Libéré–ն։
«Չի կարելի հղում անել արևմտյան արժեքներին և այդ հիմքով կոչ անել Արևմուտքին օգնել, միևնույն ժամանակ կիսելով մի ռեժիմի տեսլականը, որը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման նախաձեռնողն է։ Ադրբեջանական բռնապետին նման աջակցությունն անընդունելի է։ Դրոշի հանումը չի նվազեցնում այն աջակցությունը, որը Վիենը ցուցաբերում է ուկրաինացի ժողովրդին»,–ասել է քաղաքապետը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ Կովաչի, չի կարելի շնորհակալություն հայտնել Բաքվին հումանիտար օգնության համար, մասնավորապես, էներգետիկայի հատվածում, երբ Ադրբեջանը «գազը մեկուկես անգամ թանկ է վաճառում՝ ֆինանսավորելու համար իր ռազմական ջանքերը Հայաստանի դեմ»։
Զելենսկին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել էր Ուկրաինային ցուցաբերվող հումանիտար օգնությունը էներգետիկ ոլորտում, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությունը, մարտահրավերներն ու հակազդեցության ձևերը։

Mayor of the French city of Vienne Thierry Kovacs has ordered the removal of the Ukrainian flag from the pediment of the administration building after Ukrainian President Vladimir Zelensky’s statement about cooperation with Azerbaijan, Dauphiné libéré reports (via RIA Novosti).
“You cannot refer to Western values and on this basis call on the West for help, while sharing the vision of the regime – the initiator of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh. This form of support for the Azerbaijani dictator is unacceptable. The removal (of the flag. — Ed.) does not in any way detract from the support that Vienne provides to the Ukrainian people,” the publication quotes the mayor as saying.
Zelensky said in a tweet on October 4 that he had a call with Aliyev and thanked him for Azerbaijan’s “significant humanitarian assistance, particularly in the energy sector as winter approaches.”
According to Kovacs, one cannot thank Baku for humanitarian aid, particularly in the energy sector, while Azerbaijan “sells gas at one and a half times the price to finance its military efforts against Armenia.”