Հոկտեմբերի 17-ին «Յուքոմ» ընկերության պլատինե հովանավորությամբ «Խելացի երկրի» մարտահրավերներին նվիրված Silicon Mountains ամենամյա գագաթնաժողովն արդեն հինգերորդ անգամ է համախմբել ՏՀՏ ոլորտի տեղական և միջազգային բարձրակարգ փորձագետներին։ Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել Silicon Mountains 2023 միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի կազմակերպիչ՝ ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։ Պանելային քննարկումները ծավալվել են երեք հիմնական թեմաներով՝ «Խելացի երկիր», «Խելացի բիզնես» և «Խելացի քաղաքացի»:
«Խելացի լինելու տիրույթում է, որ երկրները ցուցադրում են իրենց մրցակցային առավելությունները՝ որպես ազգ և որպես պետություն, որպես գործարար և որպես անհատ: Մենք պետք է գիտակցենք, որ երկրի ամենաարժեքավոր ռեսուրսը մարդն է, և այդ ռեսուրսը անգին է և սահմաններ չունի։ Մարդու ստեղծած գիտելիքների և դրա հիման վրա ստեղծած տեխնոլոգիաների և ներդրած ջանքերի շնորհիվ է, որ կարելի է հասնել կայուն զարգացման», նշել է ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։
«Խելացի բիզնես» պանելային քննարկման խոսնակ, միջոցառման պլատինե հովանավոր «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն իր խոսքում ընդգծել է ոչ միայն խելացի տեխնոլոգիաների, այլև բիզնեսի ճկուն կառավարման անհրաժեշտությունը։
«Հեռահաղորդակցությունը միշտ մոտ է եղել տեխնոլոգիական առաջընթացին, բայց անհրաժեշտ է համընդհանուր երկարաժամկետ, հեռանկարային ռազմավարություն, տեսլական, որը պետք է դառնա երկրի զարգացման բիզնես պլան, որպեսզի տարբեր ոլորտների բիզնեսների և պետության միջև գործակցություն լինի։ Բոլորս մեկ նավի վրա պետք է լինենք և ուղղությունը հասկանանք, որ ավելի ստեղծագործ լինենք հօգուտ երկրի տնտեսության և վերջնական սպառողի՝ կիրառելով այսօրվա տեխնոլոգիաները։ Աշխարհում հիմա ներդրվում են 5-րդ սերնդի ցանցային տեխնոլոգիաները, փորձարկման մեջ է 6-րդ սերնդինը, ոչ հեռու ապագայում, համոզված եմ, 7-րդ սերունդն էլ կլինի, որի փորձարկումները ևս ընթանում են լաբորատորիաներում։ Սրանք իրենց հետ զուգահեռ բերելու են շատ այլ փոփոխություններ և դրանից վախենալ պետք չէ, քանի որ տեխնոլոգիան միջոց է, բանալի է, տրանսպորտ է, որը կտանի ավելի զարգացած ապագայի», – նշել է նա։
Խելացի երկրի մարտահրավերներին նվիրված գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմայով հատուկ ծրարի մարման արարողությունը, որն իրականացրել են վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում պետական մրցանակի արժանացած 13-րդ դափնեկիր Շանթանու Նարայենը և Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը: ՀՀ պետական մրցանակի 2022թ. դափնեկիրն է Adobe ընկերության նախագահ և գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենը, ում մրցանակը հանձնվել է գագաթնաժողովի ընթացքում:
Silicon Mountains 2023-ի պանելային քննարկումների և զեկույցով հանդես եկող մասնակիցներից էին նաև Siemens EDA, EMEA-ի փոխնախագահ Ադրիան Բաքլին, Cisco EMEA-ի կիբեռանվտանգության գծով տնօրեն Էրիկ Վեդելը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան փոխդեսպան Չիփ Լեյտինեն, Միացյալ Թագավորության բիզնեսի և առևտրի զարգացման նախարարության՝ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի քաղաքականության և ներդրումների հարցերով տարածաշրջանային տնօրենը և առևտրի գծով խորհրդական Էնդրյու Ուիթեն և այլք։

17 октября под платиновым спонсорством «Юком» ежегодный саммит «Силиконовые горы», посвященный проблемам создания «Умной страны», уже в пятый раз собрал местных и международных экспертов высшего уровня в сфере ИКТ. На мероприятии со вступительной речью выступил организатор международного технологического саммита «Силиконовые горы 2023», исполнительный директор Союза работодателей в сфере ИКТ (UEICT) Эдуард Мусаелян. Панельные дискуссии развернулись по трем основным темам: «Умная страна», «Умный бизнес» и «Умный гражданин».
«Именно в сфере «ума» страны демонстрируют свои конкурентные преимущества в качестве наций и государств, в роли бизнесменов и как личности. Мы должны осознать, что самый ценный ресурс страны – это человек, и ресурс этот бесценен и не имеет границ. Именно благодаря знаниям, созданным человеком, а также технологиям, созданным на их основе, благодаря вложенным усилиям можно будет добиться устойчивого развития», – сказал Эдуард Мусаелян, исполнительный директор Союза работодателей ИКТ.
Спикер панельной дискуссии «Умный бизнес», генеральный директор компании Ucom – платинового спонсора мероприятия – Ральф Йирикян в своем выступлении подчеркнул необходимость не только в умных технологиях, но и в гибком управлении бизнесом. «Телекоммуникации всегда шли вровень с технологическим прогрессом, но необходима всеобщая, долгосрочная, дальновидная стратегия, видение, которое должно стать бизнес-планом развития страны, чтобы было сотрудничество между различными сферами бизнеса и государством. Мы все должны быть в одной лодке и понимать, в каком направлении следует проявлять больше созидательных навыков, применяя современные технологии на благо экономики страны и конечного потребителя. Сейчас в мире внедряются сетевые технологии 5-го поколения, тестируется 6-е поколение, а в недалеком будущем, я уверен, появятся технологии и 7-ого поколения, испытания которых ведутся в лабораториях. Они принесут с собой множество других изменений, и не нужно этого бояться, потому что технологии — это средство, ключ, транспорт, который приведет к более развитому будущему», – сказал он.
В рамках саммита, посвященного вызовам умной страны, состоялась специальная церемония гашения специального конверта на тему «Государственная премия Республики Армения за глобальные инвестиции в высокие технологии», которую провели руководитель аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян, министр индустрии высоких технологий Роберт Хачатрян, 13-ый лауреат Государственной премии в области высоких технологий Шантану Нараен, а также президент Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян. Лауреатом Государственной премии РА 2022г. был объявлен Шантану Нарайен, президент и генеральный директор Adobe, чья награда была вручена во время саммита.
Среди специальных гостей Silicon Mountains 2023 были вице-президент Siemens EDA EMEA Адриан Бакли; директор консультационной практики Cisco по вопросам информационной безопасности в регионе EMEA Эрик Ведель; заместитель главы миссии посольства США в Армении Чип Лeйтинен; торговый советник и региональный директор Министерства бизнеса и торговли Великобритании Эндрю Уиттен и другие.