Ucom-ը ստացել է ISO/IEC 27001 հեղինակավոր հավաստագիր տեղեկատվական անվտանգության բարձր ստանդարտին համապատասխանելու համար։ Միջազգային փորձագետների կողմից երկարատև և մանրակրկիտ ուսումնասիրությունների արդյունքում հեռահաղորդակցության ոլորտում առաջատար Ucom ազգային օպերատորը որակավորվել է ISO/IEC 27001 ստանդարտով, որը տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգերի (ISMS) ամենաբարձր միջազգային չափանիշն է:
«Այժմ, երբ տեղեկատվական անվտանգությունն ավելի արժեքավոր է, քան երբևէ, ISO 27001 հավաստագրի ձեռքբերումը նշանակալի իրադարձություն է հեռահաղորդակցության տեղական շուկայում և մեր ընկերության համար։ Բայց այս քայլով, մենք նախևառաջ ուզում ենք փոխանցել մեր բաժանորդներին և գործընկերներին, որ իրենց տվյալների անվտանգությունը և ընդհանրապես տեղեկատվական անվտանգությունը ամենակարևորն է մեզ համար», – ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Միջազգային ոսկե ստանդարտ համարվող ISO/IEC 27001-ին համապատասխանությունը նշանակում է, որ հավաստագիր ստացած ընկերությունում ներդրված է տեղեկատվական անվտանգության, կիբեռանվտանգության և անձնական տվյալների պաշտպանության հետ կապված ռիսկերի կառավարման պատշաճ համակարգ։ Այն թույլ է տալիս տեղյակ լինել անվտանգային ռիսկերից և վաղ հայտնաբերման միջոցով կանխարգելել դրանք։
«Ucom-ն իր ռազմավարական նպատակներին հասնելու համար սահմանել է նոր թիրախներ, որոնց հասնելու կարևոր պայմաններից էր համապատասխան բարեփոխումների իրականացումը և որպես արդյունք՝ ISO/IEC 27001 սերտիֆիկատի ստացումը: Համակարգի ներդրման գերնպատակը թե՛ բաժանորդների, թե՛ աշխատակիցների անձնական տվյալների պաշտպանությունն է, ինչը մշտապես եղել է ընկերության ուշադրության կենտրոնում: Այս սերտիֆիկատը ընկերութունն ստացել է՝ անցնելով աուդիտ անգլիական QuayAudit-ի կողմից» – հավելել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրենը։
Սա Ucom-ի արդեն երկրորդ ISO սերտիֆիկացումն է։ 2023 թվականի ընթացքում ընկերությունը հաջողությամբ անցել էր միջազգային սերտիֆիկացման աուդիտ և ստացել որակի կառավարման համակարգի ISO 9001 հավաստագիր:

Ucom has announced the attainment of the esteemed ISO/IEC 27001 certification, demonstrating its commitment to maintaining advanced information security standards. Following extensive assessments by international experts, Ucom, the leading national telecommunications operator, has successfully met the criteria of the ISO/IEC 27001 standard, the highest global benchmark for information security management systems (ISMS).
"In today's landscape, where information security holds unprecedented importance, attaining ISO 27001 certification marks a major milestone for both the local telecommunications market and our company. However, beyond this achievement, our primary message to subscribers and partners is that safeguarding their data and ensuring overall information security is our top priority," stated Ucom General Director Ralph Yirikian.
Adhering to ISO/IEC 27001, recognized as the global gold standard, signifies that a certified company has an effective risk management system for information security, cybersecurity, and privacy protection. This enables proactive awareness of security risks and their prevention through early detection.
"To realize its strategic objectives, Ucom has established new targets, with a crucial requirement being the implementation of necessary reforms and, consequently, the acquisition of the ISO/IEC 27001 certificate. The primary aim of system implementation is the safeguarding of personal data for both subscribers and employees, a focal point in the company's priorities. The certification was awarded following an audit conducted by QuayAudit, an English auditing entity," stated Ucom General Director.
This marks Ucom's second ISO certification. In 2023, the company effectively cleared the international certification audit, securing the ISO 9001 quality management system certificate.