Ucom-ը ստացել է ISO/IEC 27001 հեղինակավոր հավաստագիր տեղեկատվական անվտանգության բարձր ստանդարտին համապատասխանելու համար։ Միջազգային փորձագետների կողմից երկարատև և մանրակրկիտ ուսումնասիրությունների արդյունքում հեռահաղորդակցության ոլորտում առաջատար Ucom ազգային օպերատորը որակավորվել է ISO/IEC 27001 ստանդարտով, որը տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգերի (ISMS) ամենաբարձր միջազգային չափանիշն է:
«Այժմ, երբ տեղեկատվական անվտանգությունն ավելի արժեքավոր է, քան երբևէ, ISO 27001 հավաստագրի ձեռքբերումը նշանակալի իրադարձություն է հեռահաղորդակցության տեղական շուկայում և մեր ընկերության համար։ Բայց այս քայլով, մենք նախևառաջ ուզում ենք փոխանցել մեր բաժանորդներին և գործընկերներին, որ իրենց տվյալների անվտանգությունը և ընդհանրապես տեղեկատվական անվտանգությունը ամենակարևորն է մեզ համար», – ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Միջազգային ոսկե ստանդարտ համարվող ISO/IEC 27001-ին համապատասխանությունը նշանակում է, որ հավաստագիր ստացած ընկերությունում ներդրված է տեղեկատվական անվտանգության, կիբեռանվտանգության և անձնական տվյալների պաշտպանության հետ կապված ռիսկերի կառավարման պատշաճ համակարգ։ Այն թույլ է տալիս տեղյակ լինել անվտանգային ռիսկերից և վաղ հայտնաբերման միջոցով կանխարգելել դրանք։
«Ucom-ն իր ռազմավարական նպատակներին հասնելու համար սահմանել է նոր թիրախներ, որոնց հասնելու կարևոր պայմաններից էր համապատասխան բարեփոխումների իրականացումը և որպես արդյունք՝ ISO/IEC 27001 սերտիֆիկատի ստացումը: Համակարգի ներդրման գերնպատակը թե՛ բաժանորդների, թե՛ աշխատակիցների անձնական տվյալների պաշտպանությունն է, ինչը մշտապես եղել է ընկերության ուշադրության կենտրոնում: Այս սերտիֆիկատը ընկերութունն ստացել է՝ անցնելով աուդիտ անգլիական QuayAudit-ի կողմից» – հավելել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրենը։
Սա Ucom-ի արդեն երկրորդ ISO սերտիֆիկացումն է։ 2023 թվականի ընթացքում ընկերությունը հաջողությամբ անցել էր միջազգային սերտիֆիկացման աուդիտ և ստացել որակի կառավարման համակարգի ISO 9001 հավաստագիր:

23 Декабрь 2023 - 11:46 AMT
Ucom получил сертификат соответствия высокому международному стандарту по информационной безопасности ISO 27001
Компания Ucom получила авторитетный сертификат ISO/IEC 27001, свидетельствующий о соответствии высоким стандартам информационной безопасности. По итогам длительной и тщательной проверки, проведенной международными экспертами, лидер в телекоммуникационной сфере Армении национальный оператор Ucom получил сертификат, подтверждающий соответствие требованиям высшего международного стандарта ISO/IEC 27001 для систем менеджмента информационной безопасности (ISMS).
«Сейчас, когда информационная безопасность представляет большую ценность, чем когда-либо, получение сертификата ISO – поистине знаковое событие как для нашей компании, так и для всего местного рынка телекоммуникационных услуг. Этим шагом мы прежде всего хотим показать нашим абонентам и партнерам, что безопасность их данных и информационная безопасность в целом для нас превыше всего», – сказал генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Соответствие ISO/IEC 27001, считающемуся международным золотым стандартом, означает, что в компании, получившей сертификат, действует надлежащая система управления рисками, связанными с безопасностью данных, что позволяет быть в курсе возможных угроз безопасности и предотвращать их благодаря своевременному обнаружению.
«Для достижения своих стратегических целей компания Ucom поставила перед собой новые задачи, одним из ключевых условий выполнения которых стало проведение соответствующих реформ и получение в их результате сертификата ISO/IEC 27001. Главной целью внедрения системы является защита персональных данных как абонентов, так и сотрудников, всегда находившаяся в центре внимания компании. Данный сертификат Ucom получил после прохождения проверки со стороны британской компании Quay Audit», – добавил Ральф Йирикян.
Эта сертификация ISO для Ucom вторая. В 2023 году компания также успешно прошла международную проверку и получила сертификат соответствия системы менеджмента качества требованиям ISO 9001.