Եվրախորհրդարանը որոշել է դիտորդներ չուղարկել փետրվարի սկզբին Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին: Այդ մասին ասվում է Եվրախորհրդարանի առաջատար պատգամավորների հայտարարության մեջ:
«Եվրոպական խորհրդարանը չի դիտարկելու ընտրությունների գործընթացը և, հետևաբար, չի մեկնաբանի ոչ բուն գործընթացը, ոչ էլ դրա արդյունքները», – ասվում է փաստաթղթում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Դեկտեմբերի սկզբին Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևը հայտարարեց 2024 թվականի փետրվարի 7-ին արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու մասին։
Ադրբեջանի նախագահն ընտրվում է 7 տարի ժամկետով: Վերջին անգամ նախագահական ընտրությունները երկրում անցկացվել են 2018 թվականի գարնանը, հաջորդը նախատեսված էր 2025 թվականին: Իլհամ Ալիևը ղեկավարում է արդեն մոտ 20 տարի, մինչ այդ Ադրբեջանի նախագահն էր նրա հայրը՝ Հեյդար Ալիևը։

16 Январь 2024 - 10:23 AMT
Европейский парламент (ЕП) решил не направлять наблюдателей на президентские выборы в Азербайджан в начале февраля. Об этом говорится в заявлении ведущих депутатов ЕП.
«Европейский парламент не будет осуществлять наблюдение за процессом выборов и, следовательно, не будет комментировать ни сам процесс, ни его результаты», – говорится в документе.
В Европарламенте уточнили, что никто из депутатов не был уполномочен наблюдать за выборами в Азербайджане и комментировать их.
В начале декабря действующий глава Азербайджана Ильхам Алиев объявил о проведении внеочередных президентских выборов 7 февраля 2024 года.
Президент Азербайджана избирается сроком на 7 лет. В последний раз президентские выборы в стране проводились весной 2018 года, следующие были запланированы на 2025 год.