Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը՝ ԵԽԽՎ–ն քվեարկությամբ որոշել է չվավերացնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները՝ այդ որոշմամբ Ադրբեջանի պատվիրակությունն առնվազն 1 տարով հեռացվել է ԵԽԽՎ-ից։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Այդ ընթացքում պատվիրակությունը կարող է վերադառնալ միայն իր կանոնակարգային պարտավորությունները կատարելու դեպքում։
«Ընդունված բանաձևում Վեհաժողովը վկայակոչում է 2023թ․ հունիսին ընդունած «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևը, որում Վեհաժողովը հաստատել է Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ երթևեկության բացակայությունը՝ ցնցվելով այն փաստից, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի ճանաչել շուրջ տասը ամիս ձգված իրավիճակից բխող լուրջ հումանիտար և մարդու իրավունքների հետևանքները: Վեհաժողովը խորը ափսոսանք է հայտնում, որ փաստահավաք առաքելության շրջանակներում Լաչինի միջանցքի հարցով ԵԽԽՎ զեկուցողը հնարավորություն չի ունեցել մեկնել Լաչինի միջանցք։
Վեհաժողովը հիշատակել է նաև 2023թ. հոկտեմբերին ընդունած «Հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում» բանաձևը, որով ԵԽԽՎ-ն դատապարտել է 2023թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները, ինչը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչության փախուստին Հայաստան՝ հարուցելով էթնիկ զտումների կասկածներ։ Հենց այս բանաձևում էր Վեհաժողովն ընդգծել, որ Ադրբեջանի՝ իր կանոնադրական պարտավորությունների չկատարման մասով իրավիճակի փոփոխության բացակայության դեպքում հունվարին չի վավերացնի ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները։
Խորհրդարանական վեհաժողովը նշել է, որ Եվրոպայի խորհրդին միանալուց ավելի քան 20 տարի անց Ադրբեջանը չի կատարել կազմակերպության անդամակցությունից բխող հիմնական պարտավորությունները: Լուրջ մտահոգություններ կան Ադրբեջանում ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելու կարողության, իշխանությունների բաժանման, գործադիրի համեմատ օրենսդիր իշխանության թուլության, դատական իշխանության անկախության և մարդու իրավունքների պաշտպանության առնչությամբ։
Վեհաժողովը խիստ ափսոսում է, որ չի հրավիրվել հետևելու գալիք նախագահական ընտրություններին՝ չնայած Ադրբեջանն ունի հրավերը ուղարկելու պարտավորություն՝ որպես մոնիտորինգի ենթակա երկիր։ Վեհաժողովը մտահոգված է նաև, որ Մոնիտորինգային կոմիտեի համազեկուցողներին թույլ չի տրվել հանդիպել քաղաքական դրդապատճառներով մեղադրվող կամ ձերբակալված անձանց հետ»,–ասվում է գրառման մեջ։

The Parliamentary Assembly of the Council of Europe has resolved not to ratify the credentials of the Azerbaijani delegation, which were challenged on the opening day of the session, concluding that the country has “not fulfilled major commitments” stemming from its joining the Council of Europe 20 years ago.
“Very serious concerns remain as to [Azerbaijan’s] ability to conduct free and fair elections, the separation of powers, the weakness of its legislature vis-à-vis the executive, the independence of the judiciary and respect for human rights, as illustrated by numerous judgments of the European Court of Human Rights and opinions of the Venice Commission,” the Assembly said in a resolution, based on a report by Mogens Jensen (Denmark, SOC). The resolution was adopted today with 76 votes in favour, 10 against and 4 abstentions.
The Assembly also cited the situation in Nagorno-Karabakh, noting that Azerbaijan’s leadership “did not acknowledge the very serious humanitarian and human rights consequences” stemming from the lack of free and safe access through the Lachin Corridor, and recalling its condemnation of the September 2023 military operation “which led to the flight of the entire Armenian population of Nagorno-Karabakh to Armenia and to allegations of ‘ethnic cleansing’.”
Finally, the resolution cited a number of examples of “lack of co-operation” with the Assembly, including that its monitoring rapporteurs were not allowed to meet with persons detained on allegedly politically motivated charges, it had not been invited to observe the forthcoming presidential election, and other PACE rapporteurs had been refused visits to the country.
"The delegation of Azerbaijan may resume its activities in the Assembly when conditions provided by the Rules of Procedure are met," said the parliamentarians.
Once a year on the opening day of each PACE part-session, national parliaments are invited to present the credentials of their delegations. The Milli Mejlis, Azerbaijan’s parliament, had presented the credentials of a twelve-member delegation.
PACE’s decision concerns only the credentials of the Azerbaijani parliamentary delegation. Azerbaijan continues to be a member of the Council of Europe.