Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը՝ ԵԽԽՎ–ն քվեարկությամբ որոշել է չվավերացնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները՝ այդ որոշմամբ Ադրբեջանի պատվիրակությունն առնվազն 1 տարով հեռացվել է ԵԽԽՎ-ից։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Այդ ընթացքում պատվիրակությունը կարող է վերադառնալ միայն իր կանոնակարգային պարտավորությունները կատարելու դեպքում։
«Ընդունված բանաձևում Վեհաժողովը վկայակոչում է 2023թ․ հունիսին ընդունած «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևը, որում Վեհաժողովը հաստատել է Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ երթևեկության բացակայությունը՝ ցնցվելով այն փաստից, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի ճանաչել շուրջ տասը ամիս ձգված իրավիճակից բխող լուրջ հումանիտար և մարդու իրավունքների հետևանքները: Վեհաժողովը խորը ափսոսանք է հայտնում, որ փաստահավաք առաքելության շրջանակներում Լաչինի միջանցքի հարցով ԵԽԽՎ զեկուցողը հնարավորություն չի ունեցել մեկնել Լաչինի միջանցք։
Վեհաժողովը հիշատակել է նաև 2023թ. հոկտեմբերին ընդունած «Հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում» բանաձևը, որով ԵԽԽՎ-ն դատապարտել է 2023թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները, ինչը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչության փախուստին Հայաստան՝ հարուցելով էթնիկ զտումների կասկածներ։ Հենց այս բանաձևում էր Վեհաժողովն ընդգծել, որ Ադրբեջանի՝ իր կանոնադրական պարտավորությունների չկատարման մասով իրավիճակի փոփոխության բացակայության դեպքում հունվարին չի վավերացնի ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները։
Խորհրդարանական վեհաժողովը նշել է, որ Եվրոպայի խորհրդին միանալուց ավելի քան 20 տարի անց Ադրբեջանը չի կատարել կազմակերպության անդամակցությունից բխող հիմնական պարտավորությունները: Լուրջ մտահոգություններ կան Ադրբեջանում ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելու կարողության, իշխանությունների բաժանման, գործադիրի համեմատ օրենսդիր իշխանության թուլության, դատական իշխանության անկախության և մարդու իրավունքների պաշտպանության առնչությամբ։
Վեհաժողովը խիստ ափսոսում է, որ չի հրավիրվել հետևելու գալիք նախագահական ընտրություններին՝ չնայած Ադրբեջանն ունի հրավերը ուղարկելու պարտավորություն՝ որպես մոնիտորինգի ենթակա երկիր։ Վեհաժողովը մտահոգված է նաև, որ Մոնիտորինգային կոմիտեի համազեկուցողներին թույլ չի տրվել հանդիպել քաղաքական դրդապատճառներով մեղադրվող կամ ձերբակալված անձանց հետ»,–ասվում է գրառման մեջ։

25 Январь 2024 - 10:12 AMT
Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) решила не ратифицировать полномочия делегации Азербайджана. В результате делегация Азербайджана была исключена из ПАСЕ как минимум на 1 год и за это время она сможет вернуться только в том случае, если выполнит свои уставные обязательства. Об этом на своей странице в Facebook написал заместитель председателя НС Армении Рубен Рубинян.
Из 90 депутатов, присутствовавших в зале, 76 поддержали резолюцию, 10 проголосовали против, еще четверо воздержались.
«В принятой резолюции Ассамблея ссылается на принятую в июне 2023 году резолюцию «Обеспечение свободного и безопасного передвижения через Лачинский коридор», в которой Ассамблея подтвердила отсутствие свободного и безопасного движения через Лачинский коридор, была поражена тем фактом, что руководство Азербайджана не осознало весьма серьезных гуманитарных последствий и последствий для прав человека, вытекающих из этой ситуации, продолжавшейся почти десять месяцев. Ассамблея глубоко сожалеет, что докладчик ПАСЕ по вопросу Лачинского коридора не имел возможности поехать в Лачинский коридор в рамках миссии по установлению фактов.
Ассамблея также упоминает принятую в октябре 2023 года резолюцию «Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе», которой ПАСЕ осудила военные действия Азербайджана в сентябре 2023 года, которые привели к бегству всего армянского населения Нагорного Карабаха в Армению и подозрениям в «этнической чистке». Именно в этой резолюции Ассамблея подчеркнула, что в случае отсутствия изменения ситуации с невыполнением Азербайджаном своих уставных обязательств, в январе не будут ратифицированы полномочия азербайджанской делегации», – написал Рубинян.
По его словам, Парламентская ассамблея отмечает, что за более чем 20 лет после вступления в Совет Европы Азербайджан не выполнил основные обязательства, вытекающие из членства в организации.
«Существуют серьезные опасения по поводу возможности проведения свободных и справедливых выборов в Азербайджане, разделения властей, слабости законодательной власти по сравнению с исполнительной, независимости судебной власти и защиты прав человека.
Ассамблея глубоко сожалеет, что ее не пригласили наблюдать за предстоящими президентскими выборами, хотя Азербайджан обязан направить приглашение как страна, подлежащая мониторингу. Ассамблея также обеспокоена тем, что содокладчикам Мониторингового комитета не разрешили встретиться с лицами, обвиняемыми или арестованными по политическим мотивам», – написал Рубинян.
Делегация Азербайджана не стала дожидаться итогов голосования по этой резолюции и за несколько часов до начала дебатов официально сообщила, что сама прекращает сотрудничество с ПАСЕ. Ееглава Самад Сеидов заявил, что инициатива обжалования полномочий делегации Баку является «частью злостной кампании» против Азербайджана. Заодно Сеидов обвинил западные страны во вмешательстве в азербайджанские выборы и в «коррупции».