ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի արմատական փոփոխությունը, այդտեղ ռուս խաղաղապահների մնալու պայմանները քննարկվում են միայն Ադրբեջանի հետ։ Այդ մասին Գալուզինը խոսել է ՏԱՍՍ–ին տված հարցազրույցում։
«Պետք է ասել, որ երկխոսությունը գործընկերների հետ միայն կառուցողական բնույթ է կրում։ Բոլոր ծագող հարցերը լուծում ենք փոխընդունելի կերպով։ Ինչ վերաբերում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի լիազորությունների երկարացմանը 2025–ի նոյեմբերից հետո, ապա դա կախված կլինի տարածաշրջանում իրավիճակից, նրանց հետագա ներկայության պահանջարկից և Բաքվի հետ համապատասխան պայմանավորվածություններից»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է նպաստել Ղարաբաղի հայերի անվտանգ վերադարձին, այդ թվում՝ “ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցով, որի ներկայությունը մեծ նշանակություն ունի»,

Условия пребывания российских миротворцев в Нагорном Карабахе обсуждаются только с Азербайджаном. Об этом заявил замглавы МИД РФ Михаил Галузин в интервью изданию ТАСС.
«С учетом радикального изменения ситуации в Карабахе условия пребывания наших миротворцев обсуждаются только с азербайджанской стороной. Следует отметить, что наш диалог с партнерами носит конструктивный характер. Все возникающие вопросы решаем взаимоприемлемым образом», – отметил Галузин.
По его словам, что касается продления полномочий Российского миротворческого контингента после ноября 2025 года, то это будет зависеть от ситуации в регионе, «востребованности их дальнейшего присутствия и соответствующих договоренностей с Баку».