95 տարեկանում մահացել է ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը:
2008-ի դեկտեմբերին նա ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի որոշմամբ արժանացել էր ՀՀ ազգային հերոսի կոչմանը։
1985-1991 թվականներին եղել է ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի նախագահ։
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին նշանակվել է Սպիտակի երկրաշարժի հետևանքների վերացման աշխատանքները համակարգող համամիութենական հանձնաժողովի նախագահ։ Եղել է աղետից տուժած վայրերում, հսկայական կազմակերպչական աշխատանք կատարել բնակչությանն անհետաձգելի օգնություն ցույց տալու, ավերված քաղաքներն ու գյուղերը վերականգնելու ուղղությամբ։ Գյումրիում տեղադրված է Ռիժկովի հուշատախտակը՝ դիմաքանդակով, Սպիտակում՝ կիսանդրին։
Ռիժկովը միջազգային ասպարեզում հանդես է եկել հայանպաստ ելույթներով, կարևորել Հայաստան-Ռուսաստան ռազմավարության անհրաժեշտությունը։

В возрасте 94 лет скончался бывший глава правительства СССР периода перестройки Николай Рыжков. Об этом в своем Telegram-канале сообщила спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко, назвав Рыжкова «человеком-эпохой».
«Ушел потрясающий и светлый человек – Николай Иванович Рыжков. Человек-эпоха. Человек уникальной судьбы и государственный деятель уникального масштаба», – написала Матвиенко.
5 декабря 2008 года Николаю Рыжкову было присвоено звание Национального героя Армении. Он был председателем Комиссии Политбюро ЦК КПСС, созданной для координации усилий в масштабах СССР по ликвидации последствий Спитакского землетрясения 7 декабря 1988 года и оказания помощи пострадавшим. Николай Рыжков, приехав в Армению, находясь в местах, пострадавших от стихийного бедствия, делал большую работу по оказанию помощи населению.