Ոլորտի առաջատար Վիվա-ՄՏՍ-ն ամփոփում է 2023-ի ֆինանսական արդյունքները:
Վիվա-ՄՏՍ-ի բաժանորդների բազան 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 2.3 միլիոն բաժանորդ՝ 2022 թվականի համեմատ 2.2 տոկոս ավելանալով: Բաժանորդների գերակշիռ մասը՝ 1.87 միլիոնը, օգտվում է ինտերնետից: Նախորդ տարվա համեմատ ինտերնետից օգտվող բաժանորդների թիվն աճել է 4.4%-ով:
Նոր ակտիվացումները նախորդ տարվա նկատմամբ աճել են 6.2%-ով՝ կազմելով 650,000 բաժանորդ: 2023 թ-ին ընկերության բաժանորդները հիմնականում նախընտրել են Unlim սակագնային պլանը՝ 4500 դրամ ակտիվացման վճարով: Այն լայն տարածում է գտել նաև Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների շրջանում, շնորհիվ հանրապետությունում ընկերության ցանցի առավել լավ ծածկույթի:
«Վիվա-ՄՏՍ-ը շարունակում է արձանագրել կայուն աճ. սա արդյունք է նորարարությունների, կորպորատիվ արդյունավետ կառավարման, ներդրումների ու թիմային աշխատանքի: Հատկանշական է, որ խիստ մրցակցային շուկայում Վիվա-ՄՏՍ-ը մշտապես հաղթող է դուրս եկել այնպիսի իրավիճակում, երբ միակ օպերատորն էր, որ տնային տնտեսություններին չէր ապահովում ֆիքսված կապ: Այժմ, երբ գործարկել ենք սակագնային RED պլանը՝ մեր և գործընկերների թիմերի ջանքերով, մենք կարող ենք նրանց տրամադրել մրցակցային գործիք և բնակչությանը մատուցել բջջային կապի, ֆիքսված ինտերնետի ու հեռուստատեսության ծառայություններ: Բացվել են հետագա առաջընթացի հնարավորություններ: Վիվա-ՄՏՍ-ը շարունակում է ընդլայնել իր ներդրած՝ Հայաստանում միակ 5G ցանցն ու կատարելագործել 3G ու 4G ցանցերը», – ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Եկամուտներ
2023 թվականի արդյունքներով ընկերությունը արձանագրում է կայուն բարձր ֆինանսական աճ: Գործառնական եկամուտները 2022 նկատմամբ աճել են 5%-ով, կազմելով 53.52 մլրդ դրամ, իսկ ինտերնետ ծառայություններից ստացված եկամուտները աճել են 6.5%-ով՝ կազմելով 27.21 մլրդ դրամ:
Հիմնական ցուցանիշները բարելավվել են կապի ծառայություններից ստացվող եկամուտների ավելացմամբ, որին նպաստել են ընկերության գրագետ ռազմավարության շրջանակներում իրականացված բազմաթիվ նախաձեռնություններ՝ ուղղված բաժանորդների համար լրացուցիչ արժեք ստեղծելուն. մասնավորապես` ինտերնետ ծառայություններից օգտվողների համար
1.Գործարկվել է Unlim սակագնային պլանը
2.X և Y սակագնային պլանների բաժանորդները ստացել են 2 անգամ ավելի շատ ինտերնետ և ձայնային փաթեթներ
3.Yandex+ բաժանորդագրությունը հասանելի է դարձել X և Y սակագնային պլանների բաժանորդների համար՝ առանց լրացուցիչ վճարների, տալով հնարավորություն վայելել Yandex+ մի շարք թվային ծառայություններ՝ ներառյալ ֆիլմեր դիտելը, երաժշտություն լսելը, իսկ տաքսի պատվիրելիս՝ ստանալ ավելի մատչելի ուղևորությունների հնարավորություն:
4.Բարելավվել է Լիցք+ ծառայությունը, որը բաժանորդներին թույլ է տվել օգտվել կապի ծառայություններից մինչև 3000 դրամի չափով և վճարել դրանց համար ավելի ուշ։
Նախորդ տարվա համեմատ աննախադեպ 40% աճ է գրանցվել ռոումինգ ծառայություններից ստացված եկամուտներում, ինչը պայմանավորված է «ՎՈՅԱԺ» ծառայություն հարմարավետությամբ. բաժանորդները 2023թ. ունեցել են հնարավորություն մինչև հինգ անգամ ավելի շատ ինտերնետ օգտագործել «ՎՈՅԱԺ» ծառայության շրջանակում:
Ամպային ծառայություններ
Ամպային ծառայություններից եկամուտը 2023 թ-ին կազմել է 96.4 մլն դրամ, աճը 2022 թ-ի համեմատ՝ 91.4%:
Կապիտալ ծախսեր/ներդրումներ
Ընկերության կապիտալ ծախսերը 2023 թ. կազմել են 11.02 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 7%-ով, ինչի արդյունքում ընկերությունը 2023թ-ին առաջինը Հայաստանում ներդրեց.
5G ցանցը, որը ներկայումս գործում է Երևանի փոքր կենտրոնում, Գյումրիի կենտրոնական հատվածում ու մի քանի այլ բնակավայրում: Ընկերությունը նախատեսում է առաջիկա տարիներին ընդլայնել 5G ցանցի հասանելիությունը թե՛ Երևանում, թե՛ մարզերում:
Նորարարական VoLTE և VoWiFi (Wi-Fi Calling) ծառայությունները, որոնք հասանելի են միայն Վիվա-ՄՏՍ ցանցում և որոնցից օգտվում է ընկերության բաժանորդների կեսից ավելին: VoWiFi ծառայությունից բաժանորդները օգտվում են թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում, ընդ որում՝ այսօրինակ զանգերի դեպքում կիրառվում են տեղական սակագներ:
Նաև 2023 թվականի ընթացքում Վիվա-ՄՏՍ-ը կատարել է վերազինման լայնամասշտաբ աշխատանքներ՝ ուղղված 4G/LTE ցանցի արդիականացմանը: 2023-ի վերջի դրությամբ Վիվա-ՄՏՍ-ի կողմից կառուցվել է 4G/4G+ տեխնոլոգիայով գործող՝ ավելի քան 170 բազային կայան: Արդյունքում՝ 4G/4G+ ծածկույթը հասանելի է դարձել բնակչության 99.6%-ին.
2G – հասանելի է բնակչության 99,5 տոկոսին
3G – հասանելի է բնակչության 99,8 տոկոսին
4G/LTE – հասանելի է բնակչության 99,6 տոկոսին
Արևային էներգիայով սնուցվող 13 կայան
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն
2023 թվականին, ընդհանուր առմամբ, Վիվա-ՄՏՍ-ը 2023-ին սոցիալական ներդրումների համար հատկացրել է 221 միլիոն 230 հազար դրամ: Աջակցություն Աուտիզմի ազգային հիմնադրամին, «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի հետ համագործակցությունը, աջակցություն ՏՀՏ կրթության ոլորտին, բնապահպանական ծրագրերին, ինչպես նաև՝ նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը նպաստում է գյուղերի հոգսերի կրճատմանն ու մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տարբերությունը մեղմելուն (FPWC): Ընկերությունը շարունակում է իր աջակցությունը «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպությանը կից գործող «Փարոս» երգչախմբին: Որպես ոլորտի առաջատար, Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում է ՏՀՏ այնպիսի նախագծերի, որոնք նպաստում են Հայաստանի մրցակցային առավելության մեծացմանը: Հիմնադրման օրվանից կատարված սոցիալական ներդրումների ծավալը կազմում է 28,000,221,230 ՀՀ դրամ: Առավել մանրամասն կայքում։
Հարկեր
Խոշոր հարկատուների ցանկում բոլոր օպերատորներից մշտապես ամենաբարձր հորիզոնականը զբաղեցնող Վիվա-ՄՏՍ-ը այս տարի նույնպես գլխավորում է օպերատորների ցանկը՝ ամենաբարձր ցուցանիշով՝ զբաղեցնելով խոշոր հարկատուների ցանկի 13-րդ հորիզոնականը: 2023 թվականին ընկերությունը վճարել է 13,034,433,600 դրամ հարկ՝ ամենաշատը ոլորտի ընկեությունների շրջանում:

The Viva-MTS subscriber base as of December 31, 2023 reached to 2.32 million which increased by 2.2%. The majority use the Internet – 1.87 million subscribers: compared to the previous year, this number increased by 4.4%.
Compared to the last year, new activations increased by 6.2%, amounting to 650 thousand subscribers. In 2023, the company’s subscribers preferred the “UNLIM” tariff plan with AMD 4,500 activation fee. This tariff plan is also popular among tourists visiting Armenia due to the company's best network coverage in the country.
“Viva-MTS continues to grow steadily. This stability is the result of innovation, strong corporate governance, investment and teamwork. It is noteworthy that, in conditions of fierce competition in the market, Viva-MTS has always remained a leader even in a situation when it was the only operator that didn’t provide fixed-line communications to households. Now, with the launch of the “RED” tariff plan, thanks to our team and the teams of our partners, we have the opportunity to provide them with a competitive tool and offer mobile communications, fixed Internet and television services to the population, as well as broad prospects have opened up for further progress. Viva-MTS continues to expand the only 5G network implemented in Armenia and improve the 3G and 4G networks,” Armen Avetisian, the General Director of Viva-MTS noted.
Income
At the end of 2023, the company records and consistently high financial growth. Operating income increased by 5% compared to 2022, amounting to AMD 53.52 billion, and income from Internet services increased by 6.5%, amounting to AMD 27.21 billion.
Key metrics were improved by higher revenues from communication services, supported by a host of initiatives implemented as part of the company's competent strategy, aimed at improving user experience and creating additional value for our clients. In particular:
1. “UNLIM” tariff plan has been launched
2. Subscribers of tariff plans X and Y received 2 times more Internet and voice service packages
3. Yandex+ subscription has become available to subscribers of tariff plans X and Y without additional fees, providing the opportunity to use a number of Yandex Plus digital services, including watching movies, listening to music, as well as more affordable tariffs when ordering a taxi.
4. The “Recharge+” service has been improved, which allowed subscribers to use communication services worth up to 3,000 AMD and pay for them later.
Compared to the previous year, an unprecedented 40% increase in income from roaming services was recorded, which is associated with the convenience and accessibility of the VOYAGE service. Subscribers within the VOYAGE service in 2023 had an opportunity to use up to five times more Internet.
Cloud Services
In 2023, the profit from cloud services reached to 96.4 million AMD, compared with the previous year, the number is increased by 91.4 %.
Capital expenditures/investments
The company's capital expenditures in 2023 amounted to 10.49 billion AMD, an increase of 4% compared to last year, resulting in the company making its first investments in Armenia in 2023:
1. The 5G network, which currently operates in the downtown of Yerevan and in Gyumri, the company plans to expand its availability in the coming years both in Yerevan and in the regions.
2. Innovative services VoLTE and VoWiFi (Wi-Fi Calling), which are available only to Viva-MTS clients, are used by more than half of the company’s subscribers. Our clients use the VoWiFi service both in Armenia and abroad, and the tariffs for this type of calls are the same as in the home network.
Also during 2023, Viva-MTS carried out large-scale re-equipment work aimed modernizing the 4G/LTE network. By the end of 2023, Viva-MTS has built more than 170 base stations operating using 4G/4G+ technology. As a result, 4G/4G+ coverage became available to 99.6% of the population.
2G – 99,5% of population coverage.
3G – 99,8% of population coverage
4G – 99,6% of population
13 – solar powered/hybrid stations
CSR
In total, in 2023, Viva-MTS allocated 221 million 230 thousand AMD for social investments. Support of the National Autism Foundation, cooperation with the SORS Foundation, support for the educational ICT sector, environmental programs, as well as using new technologies to help reduce the burden on villages and mitigate the difference in development between the capital and the regions. The company continues to support the Paros choir, operating under the Unison NGO. As a leader in the field, Viva-MTS supports ICT projects that contribute to increasing the competitiveness of Armenia. In general, since its founding, the amount of funds allocated by the company for social investments is 28,000,221,230 AMD. Find more information here.
Taxes
Viva-MTS, which always ranks first among all operators in the list of largest taxpayers, this year also topped the list, taking 13th place in the overall taxpayer rating. In 2023, the company paid taxes in the amount of 13,034,433,600 AMD, which is the highest among the companies working in this sector.