Ֆրանսիան հետ է կանչել իր դեսպանին Ադրբեջանից խորհրդակցությունների համար: Այդ մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է AFP գործակալությունը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը որոշումը կայացրել է «վերջին ամիսներին Ադրբեջանի գործողությունների պատճառով, որոնք վնասում են Փարիզի և Բաքվի երկկողմ հարաբերություններին», հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Ելիսեյան պալատում մտադիր են պարզաբանումներ ստանալ Ադրբեջանից Բաքվի դիրքորոշման վերաբերյալ։
Ֆրանսիայի դիվանագիտական գերատեսչությունը նշել է, որ այդ կապակցությամբ դեսպան Անն Բուայոնին ընդունել է նախագահ Էմանյուել Մակրոնը, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Մակրոնը ափսոսանք է հայտնել Ադրբեջանի գործողությունների կապակցությամբ և ցանկություն հայտնել լսելու ադրբեջանական կողմի պարզաբանումը», – ասված է հաղորդագրությունում։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ -ն հավելել է, որ Ֆրանսիան վերահաստատում է իր աջակցությունն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ միաժամանակ հարգելով միջազգային իրավունքը և երկու երկրների տարածքային ամբողջականությունը։
Մարտին Ֆրանսիայի ԱԳՆ–ն մտահգություն էր հայտնել Ադրբեջանում խոսքի ազատության հետ իրավիճակի վերաբերյալ և կոչ էր արել այդ երկրի իշխանություններին հարգել խոսքի ազատությունը։ Բաքվում դա որակեցին որպես միջամտություն երկրի ներքին գործերին։

17 Апрель 2024 - 10:17 AMT
Париж отзывает своего посла из Азербайджана для консультаций из-за действий Баку. Об этом говорится в заявлении МИД Франции.
«Франция приняла решение отозвать своего посла в Азербайджане для консультаций в связи с продолжением в последние месяцы со стороны Азербайджана односторонних действий, наносящих ущерб отношениям между нашими двумя странами», – говорится в сообщении.
Президент Франции Эммануэль Макрон уже встретился с послом, отметили в ведомстве. Французский лидер выразил сожаление по поводу действий Баку и призвал азербайджанские власти «разъяснить свои намерения».
В заключение в МИД Франции подчеркнули, что Париж выступает за нормализацию отношений между Азербайджаном и Арменией при условии уважения международного права и территориальной целостности обеих стран.
В январе 2024 года сенат Франции принял резолюцию, в которой призвал правительство и Евросоюз ввести санкции против Азербайджана за атаку в сентябре 2023 года на Нагорный Карабах. Комитет по международным отношениям национального собрания Азербайджана предложил принять аналогичные меры в отношении Франции. В частности, парламентарии призвали азербайджанское правительство вывести французскую компанию Total из газового месторождения Апшерон и приостановить экономические контакты с Парижем.