Ադրբեջանի գծով ԵԽԽՎ զեկուցող, նորվեգացի պատգամավոր Լիզ Քրիստոֆերսենը հայտնել է, որ Նախարարների կոմիտեում բանակցություններ են ընթանում ԵԽԽՎ Ադրբեջանի վերադարձի շուրջ, որի լիազորություններն այդ կառույցում մեկ տարով կասեցվել են։
Նա հայտարարել է, որ ԵԽԽՎ վերադառնալու համար Բաքուն պետք է մի շարք պահանջներ կատարի, հայտնում է Turan.az-ը։
«Մենք ցանկանում ենք Ադրբեջանին տեսնել Վեհաժողովում, բայց դրա համար Բաքուն պետք է որոշակի զիջումների գնա և մի շարք պահանջներ կատարի»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ «Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է համագործակցեն ԵԽԽՎ հետ և պայմաններ ստեղծեն համազեկուցողների անարգել աշխատանքի համար, ներառյալ այցերը բանտեր»։ Ադրբեջանը նաև պետք է իր պարտավորությունները կատարի մարդու իրավունքների ոլորտում։
ԵԽԽՎ համազեկուցողներին, որոնք Ադրբեջան էին այցելել 2023–ի նոյեմբերի 20-21–ին, թույլ չէին տվել այցելել քաղբանտարկյալներին։ Դա, ինչպես նաև այն, որ ԵԽԽՎ մյուս համազեկուցողներին թույլ չէին տվել մուտքն Ադրբեջան, պատճառ դարձան, որպեսզի ԵԽԽՎ 2024–ի հունվարյան նստաշրջանում Ադրբեջանի պատվիրակությունը զրկվի ձայնի իրավունքից։

PACE co-rapporteur on Azerbaijan, Norwegian MP Lise Christoffersen has said that Azerbaijani authorities must make certain concessions and fulfill a number of requirements so that the country can return to PACE.
In late January, PACE has effectively suspended Azerbaijan’s membership in the Strasbourg-based legislative body, citing, among other things, last September’s Azerbaijani military offensive in Nagorno-Karabakh.
Asked about the concessions, Сristoffersen said that "the Azerbaijani authorities must co-operate with the Assembly and create conditions for the co-rapporteurs to work in the country without hindrance, including prison visits. Azerbaijan must also fulfill its human rights obligations, Turan reports.
When the Co-Rapporteurs of the Monitoring Committee were in Azerbaijan from 3-7 June last year, they were not allowed to visit political prisoners.
Cristoffersen pointed out that although the Minister of Justice of Azerbaijan promised that they would be given such an opportunity during their next visit, they were not allowed there again on 20-21 November.
The prohibition of the Monitoring Committee's co-rapporteurs to work freely in Azerbaijan and the non-admission of other PACE rapporteurs Hannah Bardell and Paul Havana to the country became the reason for depriving the Azerbaijani delegation of the right to vote at the January 2024 PACE session.