Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վարկանիշը շարունակում է նվազել․ այն 40 տոկոսից էլ ցածր է՝ մարտի 31-ին կայացած վերջին ՏԻՄ ընտրություններում նրա ղեկավարած կուսակցությանը հանրային աջակցության նվազմանը զուգահեռ։ Այս մասին վկայում են վերջին հարցման տվյալները, գրում է Factor.am-ը թուրքական լրատվամիջոցների վրա հղումով։
Անկարայում գործող MetroPoll ընկերությունը հրապարակել է «Թուրքիայի զարկերակը» ամենամսյա հարցման ապրիլի արդյունքները, որոնք ներկայացնում են թուրք քաղաքական գործիչների հավանության վարկանիշը։ Հարցումն անցկացվել է ապրիլի 17-24-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ 28 շրջաններում 2235 քաղաքացու մասնակցությամբ։
Հարցման արդյունքները ցույց են տալիս, որ Էրդողանը, որի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը 2002 թվականից կառավարում է Թուրքիան, հարցվածներին ներկայացված յոթ քաղաքական գործիչների շրջանում երրորդ տեղում է՝ վայելելով ընդամենը 38․3 տոկոս աջակցություն։
Հարցվածների 53․4 տոկոսը հայտարարել է, որ հավանություն չի տալիս Էրդողանի գործունեությանը, որը 2023 թվականի մայիսին կայացած նախագահական ընտրություններում ընտրվել է ևս մեկ ժամկետով։
Շատերն Էրդողանի ժողովրդականության անկումը կապում են երկրում վատթարացող տնտեսական իրավիճակի հետ, որտեղ գնաճը կազմում է մոտ 70 տոկոս, ինչը թուրքերի համար դժվարացնում է նույնիսկ իրենց հիմնական կարիքները բավարարումը։
Ցուցակի առաջին տեղում Անկարայի քաղաքապետ Մանսուր Յավաշն է՝ գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունից (CHP), որը մարտի 31-ին կայացած տեղական ընտրություններում մեծ տարբերությամբ հաղթել է իշխող ԱԶԿ-ի քաղաքապետի թեկնածուին։ Յավաշն ունի 65․8 տոկոս հավանության վարկանիշ, որն ամենաբարձրն է մինչ այժմ նրա արձանագրած արդյունքներից։
Նրան հաջորդում է Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն, որը նույնպես CHP-ից է և քաղաքապետ է ընտրվել երկրորդ ժամկետով։ Իմամօղլուի հավանության վարկանիշը կազմում է 52․8 տոկոս։ Երկու քաղաքապետերը համարվում են նախագահ Էրդողանի ամենաուժեղ մրցակիցները։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has suffered a loss in his approval rating, which has dropped below 40 percent, in line with his party’s declining public support in the latest elections held on March 31, Turkish Minute reports citing the results of a recent survey.
The Ankara-based MetroPoll has announced the results of its monthly survey, “The Pulse of Turkey”, for April detailing the approval ratings of Turkish politicians.
The survey was conducted on 2,235 people across 28 provinces between April 17 and 24.
A total of 53.4 percent of respondents said they disapprove of the performance of Erdogan, who was elected for another term in the May 2023 presidential election.
Many link Erdogan’s declining popularity with the deteriorating economic situation in the country, where inflation stands at around 70 percent, making it difficult for Turks to even meet their basic needs.
At the top of the list is Ankara Mayor Mansur Yavas, from the main opposition Republican People’s Party (CHP), who was reelected by a wide margin against the AKP mayoral candidate in the March 31 local elections.
Yavas has an approval rating of 65.8 percent, the highest he has enjoyed so far. He is followed by İstanbul Mayor Ekrem Imamoğlu, again from the CHP, and elected for his second term on March 31.
Imamoglu’s approval rating stands at 52.8 percent.
The two mayors are seen as the strongest rivals of President Erdogan, whose party sustained its worst defeat since its establishment on March 31.