«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն Ազգային ժողովում հանդիպել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ: Այս մասին տեղեկացնում են ՔՊ-ից։
Քննարկվել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների շուրջ։
2024թ. մայիսի 10-11-ին Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում տեղի ունեցած բանակցություններում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ե Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը ողջունել են սահմանազատման հարցում առաջընթացը ե այդ ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Նախարարները ե նրանց պատվիրակությունները շարունակել են «Հայաստանի ե Ադրբեջանի միջե խաղաղության ե միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ» երկկողմ համաձայնագրի նախագծի շուրջ քննարկումները: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները բաց հարցերի շուրջ, որտեղ դեռ կան տարաձայնություններ:

Lawmakers from the ruling Civil Contract party met with the Foreign Minister Ararat Mirzoyan in the Armenian parliament on Friday, May 31.
According to a statement published on the Facebook page of the Civil Contract party, the meeting tackled the peace process within the Armenian-Azerbaijani negotiations.
An exchange of views on regional and international issues also took place, the statement added.
On May 31, the movement Tavush for the Motherland staged a rally near the Armenian Foreign Ministry, demanding a meeting with the minister to comment on recent statements by the leaders of Turkey and Azerbaijan. The minister refused to meet with the protesters, who demanded to be allowed into the building. Police forces, who cordoned off the ministry, did not allow the protesters to enter the building. A little later, the rally escalated into clashes between security forces and protesters. Law enforcement officers detained about 30 people.