ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը հայտարարել է ԱՄՆ–ն խորապես մտահոգված է Ադրբեջանում քաղհասարակության անդամների շարունակական ձերբակալություններով։
Նա այդպես է պատասխնել Ադրբեջանում նոր ձերբակալության՝ Abzas Media–ի գործով հայտնի լրագրող և տնտեսագետ Ֆարիդ Մեհրալիզադեի կալանքի մասին հարցին։
«Այն անձինք, ովքեր օգտագործում են իրենց հիմնարար ազատությունները, ներառյալ իրենց կարծիքն արտահայտելու ազատությունը, դրա համար չպետք է ձերբակալվեն։ Մենք շարունակում ենք կոչ անել Ադրբեջանին՝ անհապաղ ազատ արձակել անարդարացիորեն կալանավորված բոլոր անձանց և հարգել մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները»,–ասել է Միլլերը։
Բաքվի դատարանը 3 ամիս 20 օրով կալանավորել է տնտեսագետ Ֆարիդ Մեհրալիզադեին Abzas Media–ի գործով, որի մի խումբ աշխատակիցներ մեղադրվում են կազմակերպված խմբի կազմում արժույթի մաքսանենգության համար։
Մարտի 6–ին Ադրբեջանի ոստիկանությունը ներխուժել է Toplum TV հեռուստաընկերության տարածք, խուզարկություններ է անցկացրել ե ձերբակալել լրագրողներ Էլմիր Աբասովին ե Արազ Ալիեին: Toplum TV-ն առցանց հեռուստատեսություն է, որը հայտնի է իր անկախ դիրքորոշմամբ: Իրավապահները պնդում են, թե տեղեկություն են ստացել այն մասին, որ Toplum TV հեռուստաընկերությունը ֆինանսավորվում է արեմտյան կազմակերպությունների կողմից:

Соединенные Штаты глубоко обеспокоены продолжающимися арестами представителей гражданского общества Азербайджана и призывают правительство страны немедленно освободить всех несправедливо задержанных. Об этом заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер в ходе ежедневного брифинга, реагируя на арест в Азербайджане в рамках расследования Abzas Media известного экономиста и журналиста Фарида Мехрализаде.
«Мы глубоко обеспокоены продолжающимися арестами представителей гражданского общества в Азербайджане. Тех, кто пользуется своими основными свободами, включая право на свободу выражения мнений, не следует подвергать аресту за это. И мы продолжаем призывать правительство Азербайджана немедленно освободить всех несправедливо задержанных лиц и уважать права человека и основные свободы», – подчеркнул Миллер.
Экономист Фарид Мехрализаде, фигурирующий в деле независимого издания Abzas Media, был задержан Хатаинским районным судом Баку на 3 месяца и 20 дней. Ряд сотрудников издания обвиняют в контрабанде валюты в составе организованной группы (ст. 206.3.2 УК). Мехрализаде также было предъявлено обвинение в контрабанде иностранной валюты. В суде он отверг выдвинутое против него обвинение, заявив, что не имеет деловых отношений с изданием «Абзас-медиа».