ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի նիստում հայտարարել է, թե ՆԱՏՕ-ն «ՀԱՊԿ երկրներ ներխուժում է մշակում», աճում է օդում սադրանքների թիվը։
Նա հավելել է, որ ՀԱՊԿ երկրների համար անմիջական սպառնալիք է ՆԱՏՕ-ի շարունակական ընդլայնումը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Հավաքական անվտանգության գոտու հյուսիսային և արևմտյան սահմաններԻն ավելանում է դաշինքի ռազմական ներկայությունը, սպառազինության նոր համակարգեր են տեղակայվում։ Աճում է սադրանքների թիվը օդային տարածքում, անցկացվում են բազմաթիվ զորավարժություններ, որոնց ժամանակ մշակվում է այդ թվում նաև ներխուժում ՀԱՊԿ երկրների տարածք»,- ասել է Շոյգուն։

НАТО отрабатывает вторжение в страны ОДКБ, растет число провокаций в воздухе, заявил секретарь Совбеза РФ Сергей Шойгу на заседании комитета секретарей советов безопасности ОДКБ.
По его словам, непосредственной угрозой для стран ОДКБ «является продолжающаяся экспансия НАТО», пишет РИА Новости.
«На северных и западных рубежах зоны коллективной безопасности наращивается военное присутствие альянса, размещаются новые системы вооружений. Растет число провокаций в воздушном пространстве, проводятся многочисленные военные учения, на которых отрабатывается, в том числе вторжение на территорию стран ОДКБ», – сказал Шойгу.