ԵՄ-ն ՀՀ կառավարությանը 3․5 միլիոն եվրո է փոխանցել 11 միլիոն եվրո բյուջե ունեցող «Աջակցություն Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին» ծրագրի շրջանակում, հայտնում է ՀՀ-ում ԵՄ ներկայացուցչությունը։
Ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների գործընթացին՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով (ՀԸԳՀ) (Հոդվածներ 4 և 12)՝ երկրի ստանձնած պարտավորությունների, ԵՄ լավագույն փորձի, ինչպես նաև արդարադատության ոլորտում ԵՄ-Հայաստան ռազմավարական քաղաքականության երկխոսությունից բխող առաջարկություններին համահունչ։
Նշվում է, որ հատկացումը կարևոր քայլ է, որով արձանագրվում է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների օրակարգի ուղղությամբ առաջընթացի ճանաչումը, այն է՝ բարելավված հաշվետվողականության և բարեվարքության ապահովում, մասնավորապես՝ դատավորների և դատախազների բարեվարքության ստուգումների շարունակականության և բոլոր գործող դատախազների, դատավորների և քննիչների անձեռնմխելիության կանոնավոր ստուգումների մեխանիզմի ներդրման միջոցով, բարելավված արդյունավետության և արդարադատության մատչելիության ապահովում՝ ինտեգրված էլեկտրոնային արդարադատության համակարգի ներդրման և վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմների կիրառման միջոցով, ինչպես նաև դատավորների, դատախազների և քննիչների համար համապարփակ գնահատման, նշանակման և բողոքարկման մեխանիզմների ներդրում։
Նշվում է, որ փոփոխությունները կիրառելու համար անհրաժեշտ է հետագա համապարփակ և համակարգային քաղաքականություն և ջանքեր, ինչպես նաև արդարադատության ոլորտի հաստատություններում կարողությունների զարգացում:

The European Union on Friday, June 7 paid €3.5 mln grant to Armenia within a €11mln program on Support to Justice Reforms, the EU delegation to the country said.
The programme aims to support Armenia’s justice sector reform process in line with the country’s commitments under the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) (Articles 4 and 12), the EU’s best practices, as well as the recommendations stemming from the EU-Armenia Strategic Policy Dialogue in the Justice sector.
The payment marks an important step in terms of recognition of progress in the justice sector reform agenda – improved accountability and integrity, in particular through the continuation of integrity checks for judges and prosecutors and introduction of regular integrity checks of all sitting prosecutors, judges, and investigators, improved efficiency and accessibility/access to justice via integrated e-justice system and the use of Alternative Dispute Resolution (ADR) mechanisms, as well as introduction of comprehensive evaluation, appointment and appeal mechanisms for judges, prosecutors and investigators.
It highlights the continued extraordinary commitment of all relevant stakeholders i.e. Ministry of Justice, Supreme Judicial Council (SJC), Corruption Prevention Commission (CPC), Prosecutor General Office, National Assembly and CSOs.
Further comprehensive and systemic policy and efforts, alongside capacity-building in justice sector institutions are needed to enforce the changes.