Ադրբեջանը կրկին իր տարածքում Ֆրանսիայից անկախություն պահանջող միավորումների հավաք է կազմակերպում, որը կանցնի Բաքվում հուլիսի 17-18–ը։ Նշվում է, որ համագումարին կմասնակցեն Ֆրանսիայի տիրապետության տակ գտնվող տարածքների 15 քաղաքական ուժերի և շարժումների ներկայացուցիչներ, գրում է Minval.az-ը։
Խոսքը Կորսիկայի, Մելանեզիայի, Պոլինեզիայի, Կարիբյան և Անթիլյան կղզիների խմբի մասին է։
«Բաքվի նախաձեռնող խմբի» հայտարարության համաձայն, «համագումարի մասնակիցները կքննարկեն ֆրանսիական գաղութատիրությունից ազատագրվելու և անկախության համար առավել կազմակերպված պայքարի համակարգման գործողությունները»։
Ավելի վաղ ֆրանսիական Նոր Կալեդոնիյում անկարգություններ տեղի ունեցան Բաքվի հրահրմամբ, ինչը Ֆրանսիայում ապացուցված են համարում։ Ցուցարարները ցույցի էին դուրս եկել Ադրբեջանի դրոշներով, որոշ տեղերում նույնիսկ Հեյդար Ալիևի դիմանկարներով։

On July 17-18, Baku will host a congress for the “independence” of Corsica, Melanesia, Polynesia, the group of Caribbean and Antilles islands affected by what Azerbaijan describes as “French colonialism”.
The congress was organized by the People's Union for the Liberation of Guadeloupe and with the support of the Baku Initiative Group, Azerbaijani media outlets report.
France recently accused Azerbaijan of interfering in the internal politics of New Caledonia by backing a disinformation campaign that Paris says is encouraging deadly riots in the French territory located between Australia and Fiji.
A French government agency said on May 17 that France has detected a "massive and coordinated" online campaign accusing French police of shooting pro-independence demonstrators. The agency linked the disinformation efforts to "Azerbaijani actors." Azerbaijan has rejected the claims.