Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել է, որ կարող են մտնել Իսրայել, ինչպես ժամանակին մտան Լեռնային Ղարաբաղ ու Լիբիա։
«Ճիշտ այնպես, ինչպես մենք մտանք Ղարաբաղ, մտանք Լիբիա, նույնը կանենք նաև Իսրայելի պարագայում։ Ոչ մի անհնարին բան չկա։ Մենք ուղղակի պետք է ուժեղ լինենք՝ նման քայլերի դիմելու համար»,–ասել է Էրդողանը Halk TV–ի եթերում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Հեռուստաալիքը, մեկնաբանելով Էրդողանի ելույթը, նշել է՝ այդկերպ նա հերթական անգամ հայտարարել է, որ պատրաստ է ցանկացած միջոցներով սատարել Պաղեստինին։
2023–ի նոյեմբերին Թուրքիայի խորհրդարանը 2 տարով երկարացրել է Թուրքիայի ԶՈու առաքելությունն Ադրբեջանում, որտ գործում էր համատեղ Ռուս–թուրքական դիտորդական կենտրոնի կազմում, որի, գործունեությունը, սակայն, դադարեցվել է։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan said his country might enter Israel as it did with Libya and Nagorno-Karabakh to help the Palestinians, the Middle East Eye reports.
“We must be very strong so that Israel can’t do these ridiculous things to Palestine. Just like we entered Karabakh, just like we entered Libya, we might do similar to them,” he said during a meeting of his ruling AK Party in his hometown of Rize.
“There is no reason why we cannot do this … We must be strong so that we can take these steps,” Erdogan added in the meeting, which was televised.
Israeli Foreign Minister Israel Katz responded to Erdogan’s comments saying on X that the Turkish President is “following Saddam Hussein's footsteps and threatens to attack Israel”.
Katz said Erdogan should "remember what happened there and how it ended".
Last year, Turkey said it was using “all means” including military, to support Azerbaijan, which launched a military operation in Nagorno-Karabakh. Turkey denied, however, any direct intervention in Azerbaijan’s military operations there.