Իսրայելի ԱԳՆ ղեկավար Իսրայել Կացը, արձագանքելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Իսրայել մտնելու սպառնալիքներին, զգուշացրել է, որ վերջինս կարող Սադդամ Հուսեյնի ճակատագրին արժանանալ։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել է, որ կարող են մտնել Իսրայել, ինչպես ժամանակին մտան Լեռնային Ղարաբաղ ու Լիբիա։ Ըստ նրա, ուղղակի «Թուրքիան պետք է ուժեղ լինի՝ նման քայլերի դիմելու համար»։
«Էրդողանը գնում է Սադդամ Հուսեյնի հետքերով և սպառնում է հարձակվել Իսրայելի վրա։ Ուղղակի հիշեցնենք նրան, թե ինչով դա ավարտվեց»,–գրել է Կացը X-ի իր միկրոբլոգում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Կացը հաղորդագրությանն է կցել 2 լուսանկար՝ մեկում Էրդողանն է Պաղեստինի և Թուրքիայի գույներով շարֆով, մյուսում՝ Հուսսեյնը երկար մորուքով և գզգզված մազերով։ Երկրորդ լուսանկարն արվել է 2003–ին՝ ամերիկացի զինվորների կողմից արդեն գահընկեց Հուսեյնին ձերբակալելուց հետո։

29 Июль 2024 - 12:02 AMT
Глава израильского МИД Исраэль Кац полагает, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган может повторить судьбу Саддама Хусейна, руководившего Ираком с 1979 по 2003 год и казненного в 2006 году. С таким заявлением министр выступил в ответ на высказывания турецкого лидера, допустившего возможность вторжения его страны в Израиль.
«Эрдоган идет по следам Саддама Хусейна и угрожает напасть на Израиль. Просто напомним ему, что случилось там и как все закончилось», – написал Кац в своем ммкроблоге в X.
Свое сообщение он сопроводил фотоколлажем из двух снимков: на одном запечатлен Эрдоган в солнцезащитных очках и с шарфом в цветах флагов Палестины и Турции, на другом – Хусейн с длинной бородой и взъерошенными волосами. Вторая фотография сделана в 2003 году вскоре после поимки свергнутого к тому моменту Хусейна американскими военными.
28 июля Эрдоган заявил, что Турция может войти в Израиль так же, как в свое время вошла в Нагорный Карабах и Ливию. По его мнению, туркам просто нужно быть сильными, чтобы сделать такие шаги.