Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուի հետ Թեհրանում կայացած հանդիպմանը հայտարարել է, որ ՌԴ հետ հարաբերությունների ամրապնդումն Իրանի քաղաքականության առաջնահերթություններից է։
«Ռուսաստանը միշտ Իրանի կողքին է եղել ծանր ժամանակներում և այդպիսի ռազմավարական գործընկերոջ հետ հարաբերությունների ամրապնդումն Իրանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է»,–ասել է Փեզեշքիանը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է արագացնել երկու երկրների միջև կնքված համաձայնագրերի իրականացումը։
Ըստ Փեզեշքիանի, ՌԴ և Իրանի ընդհանուր դիրքորոշումը բազմաբևեռ աշխարհի հարցում կնպաստի գլոբալ կայունության ամրապնդմանը։
Շոյգուն Թեհրանում հանդիպել է նաև Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանի հետ, քննարկել անվտանգության ոլորտում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։

6 Август 2024 - 10:43 AMT
На встрече с секретарем Совета национальной безопасности России Сергей Шойгу президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что считает развитие отношений с РФ как со стратегическим партнером одним из приоритетов внешней политики Ирана.
Президент Ирана подчеркнул необходимость ускорения реализации соглашений, достигнутых между двумя странами. Пезешкиан коснулся важности регионального и международного сотрудничества между Иранм и Россией.
«Мы считаем, что эпоха превосходства некоторых держав, включая США, в мире закончилась. Сотрудничество между Ираном и Россией по содействию многополярному миру, безусловно, приведет к дальнейшему содействию безопасности и миру во всем мире», – отметил он.
Шойгу, со своей стороны, заявил: «Иран является одним из ключевых и стратегических союзников России в регионе. Две страны пытаются создать многополярный мир и обеспечить безопасность региона. Отношения между двумя странами развиваются во всех сферах и имеют хорошие перспективы».