Հավատարիմ մնալով իր որդեգրած բաց ու հաշվետու քաղաքականությանը՝ «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ն (ապրանքանիշը՝ Team Telecom Armenia) ներկայացնում է բջջային և ամրակցված կապի 2024-ի 2-րդ եռամսյակի տեխնիկատնտեսական և ֆինանսական ցուցանիշները։ Ընկերությունը շարունակում է գրանցել բաժանորդների թվի և եկամտի կայուն աճ։
Շարժական կապ
Տարվա 2-րդ եռամսյակում ընկերությունը շարժական կապից ստացել է 4.89 մլրդ դրամ եկամուտ, որը 5.5%-ով կամ 256.6 մլն դրամով ավելի է 1-ին եռամսյակից և գերազանցում է 2023-ի 2-րդ եռամսյակի ցուցանիշը 5%-ով կամ 234.3 մլն դրամով։
Շարժական կապի բաժանորդների թիվը 2024-ի 2-րդ եռամսյակում կազմել է 1,051,679։ Առաջին եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 1.5%-ով կամ 15,391 բաժանորդով, իսկ 2023-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 8.9% աճ կամ 85,553 նոր բաժանորդ։
Հաստատուն կերպով աճում է շարժական ինտերնետ օգտագործողների թիվը։ 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում այն կազմել է 761,137, ինչը գերազանցում է նախորդ եռամսյակի և 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի ցուցանիշը՝ համապատասխանաբար 3.3%-ով և 13.4%-ով համապատասխանաբար։
Շարժական ինտերնետ ծառայություններից 2-րդ եռամսյակում ստացվել է 2.54 մլրդ դրամ եկամուտ՝ գերազանցելով նախորդ եռամսյակի ցուցանիշը 13%-ով կամ 292.4 մլն դրամով, իսկ 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ աճը կազմել է 11.5% կամ 262.8 մլն դրամ։
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի դրությամբ ընկերությանը բաժին է ընկնում ՀՀ շարժական կապի շուկայի բաժանորդների 25.9%-ը։
Ամրակցված կապ
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում «Տելեկոմ Արմենիա»-ն ամրակցված կապից ստացել է 3.93 մլրդ դրամ եկամուտ, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 5.2%-ով կամ 194.4 մլն դրամով։
Ամրակցված ինտերնետի բաժանորդների թիվը 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի դրությամբ 96.9 հազար է, 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 4.3%-ով կամ 3,964 բաժանորդով։
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի արդյունքում «Տելեկոմ Արմենիա»-ին բաժին է ընկնում ամրակցված ինտերնետի շուկայի բաժանորդների 32.3%-ը:
«Մեր ռազմավարական ծրագիրը՝ 25 Գբ/վ թողունակությամբ գերարագ օպտիկամանրաթելային ցանցի կառուցումը տալիս է իր դրական արդյունքները։ Հազարավոր բաժանորդներ վերամիանում են ֆիքսված ինտերնետի մեր նոր ցանցին, ինչպես նաև կայուն աճում է նոր բաժանորդների թիվը։ Գոհունակության ցուցանիշը այս ցանցի դեպքում շատ բարձր է, և մենք ակնկալում ենք պահանջարկի ավելացում ապագայում։ Այս ցանցը նաև հիմք է հանդիսանալու Հայաստանի ողջ տարածքում ամենաժամանակակից բջջային ծառայությունների գործարկման համար՝ ապահովելով եկամտի կայուն աճ»,- հավելում է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի տեխնիկատնտեսական ցուցանիշներին ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ այս հղումներով՝ շարժական, ամրակցված։
Տելեկոմ Արմենիա ԲԲԸ-ն (ապրանքանիշը՝ Team Telecom Armenia) հայկական ընկերություն է, որը առաջատար դիրք է զբաղեցնում երկրի հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Հանդիսանալով Հայաստանում առաջին տելեկոմ ցանցի ժառանգորդը՝ ընկերությունը ունի ոլորտում ծառայությունների մատուցման ավելի քան 100 տարվա պատմություն։ Team-ը տրամադրում է բջջային և ֆիքսված ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ թե՛ անհատ, թե՛ կորպորատիվ բաժանորդներին։
Հայաստանի բոլոր բնակիչներին բարձրորակ հեռահաղորդակցության ծառայությունների մատուցումը Team Telecom Armenia-ի նպատակն է։ Դրան հասնելու համար ընկերությունն անընդհատ արդիականացնում ու վերազինում է բջջային և ֆիքսված ցանցերը, գործարկում նոր միջազգային կապուղիներ, որոնք նաև բարձրացնում են Հայաստանում ինտերնետի հուսալիության և անվտանգության մակարդակը։
«Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ն առաջին տելեկոմ ընկերությունն է, որը Հայաստանում իրականացրել է բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում (IPO)՝ դառնալով է՛լ ավելի բաց ու հանրային։ Ընկերության բաժնետոմսերը ցուցակված են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում։

23 Август 2024 - 10:57 AMT
Придерживаясь политики прозрачности и подотчетности, ОАО «Телеком Армения» (торговая марка: Team Telecom Армения) представляет технико-экономические и финансовые показатели мобильной и фиксированной связи за 2-й квартал 2024 года. Компания продолжает фиксировать рост абонентской базы и выручки.
Мобильная связь
‌Во 2-м квартале 2024 года от услуг мобильной связи компания получила доход в размере 4,89 млрд драмов, что на 5,5% или 256,6 млн драмов больше, чем в первом квартале текущего года и превышает аналогичный показатель за прошлый год на 5,0%, или 234,3 млн драмов.
‌Число абонентов мобильной связи во втором квартале 2024 года достигло 1 051 679.
По сравнению с первым кварталом 2024 года зафиксирован рост на 1,5% или на 15 391 абонент, а по сравнению со вторым кварталом 2023 года количество абонентов увеличилось на 8,9% или на 85 553 абонента.
Зафиксирован устойчивый рост числа абонентов, пользующихся мобильным интернетом. Во втором квартале 2024 года их количество составило 761 137, что выше показателя предыдущего квартала и третьего квартала 2023 года на 3,3% и 13,4% соответственно.
Во втором квартале 2024 года от услуг мобильного интернета получено 2,54 млрд драмов дохода, что превышает показатель предыдущего квартала на 13% или 292,4 млн драмов, а по сравнению со вторым кварталом прошлого года рост составил 11,5% или 262,8 млн драмов.
По состоянию на второй квартал 2024 года на долю компании приходится 25,9% от общего числа мобильных абонентов Армении.
Фиксированная связь
‌За второй квартал 2024 года «Телеком Армения» получила 3,93 млрд драмов дохода от услуг фиксированной связи, что превышает показатель того же периода прошлого года на 5,2% или 194,4 млн драмов.
‌ Количество абонентов фиксированного интернета по состоянию на 2 квартал 2024 года составляет 96,9 тыс. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года зафиксирован рост на 4,3% или на 3 964 абонента.
По состоянию на второй квартал 2024 года на долю компании приходится 32,3% от общего числа абонентов фиксированного интернета Армении.
«Наш стратегический проект по строительству высокоскоростной оптоволоконной сети с пропускной способностью 25 Гб/с дает положительные результаты. Тысячи абонентов переподключаются к нашей новой фиксированной сети, а число новых абонентов уверенно растет. Уровень удовлетворенности новой сетью очень высок, и мы ожидаем увеличения спроса и в будущем. Эта сеть также станет основой для запуска самых современных мобильных услуг по всей Армении, обеспечивая стабильный рост доходов», – отмечает Айк Есаян, генеральный директор Team Telecom Armenia.
‌Полностью ознакомиться с технико-экономическими показателями за второй квартал 2024 года можно, пройдя по следующим ссылкам: мобильная, фиксированная.
ОАО «Телеком Армения» (торговая марка: Team Telecom Армения) армянская компания, занимающая лидирующие позиции в облостях телекоммуникаций и информационных технологий страны. Являясь преемником первой телекоммуникационной сети в Армении, компания имеет более чем 100-летнюю историю предоставления услуг в этой области. Team предоставляет услуги мобильного и фиксированного Интернета, цифрового телевидения, мобильной и фиксированной телефонной связи как индивидуальным, так и корпоративным абонентам.
Целью компании Team Telecom Armenia является предоставление качественных телекоммуникационных услуг всем жителям Армении. Для достижения этого компания постоянно модернизирует и переоснащает мобильные и фиксированные сети, запускает новые международные каналы, тем самым также повышая уровень надежности и безопасности Интернета в Армении.
ОАО «Телеком Армения» — первая телекоммуникационная компания Армении, которая провела первичное публичное размещение акций (IPO), став еще более открытой и публичной. Акции компании котируются на Армянской фондовой бирже.