Viva-ն բիզնեսը կառավարելու արդյունավետ գործիք է առաջարկում։ Եթե ունեք բիզնես, կատարել եք զգալի ներդրում և ակնկալում եք հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ցանկալի արդյունք արձանագրել, կիրառեք գործընթացները կառավարելու ճկուն գործիքներ: Հաճախորդի հետ շփումը, գոհունակության բարձր ցուցանիշ ապահովելը և աշխատակիցների կատարողականը վերլուծելը բիզնես գործընթացների միայն մի մասն են կազմում: Բաց թողնված զանգերը, օրինակ` կարող են հաճախորդ կորցնելու և եկամուտների կրճատման պատճառ դառնալ: Մինչդեռ հնարավոր է նվազագույն ջանքերով արդյունավետ և համակարգված բիզնես կառավարում իրականացնել: Դրանում համոզվել են Viva-ի «Վիրտուալ ԱՀԿ» (Վիրտուալ ավտոմատ հեռախոսակայան) ծառայությունից օգտվող կորպորատիվ հաճախորդները՝ տարբեր ոլորտի ընկերություններ:
Սպասարկման ոլորտում գործունեություն իրականացնող «PoPuti» (ՊոՊուտի) ընկերությունը շուրջ մեկ տարի օգտվում է Viva-ի «Վիրտուալ ԱՀԿ» ծառայությունից: Ուղևորների և վարորդների հանդիպման հարթակ հանդիսացող ընկերությունն իր բիզնեսում արդեն դրական դինամիկա ունի. ավտոմատ հեռախոսային կայանը հրաշալի կերպով օգնում է կառավարել հաճախորդների հետ հարաբերություններն ու բարձրացրել աշխատանքի արդյունավետությունը:
«Viva-ի «Վիրտուալ ԱՀԿ»-ն փրկություն էր մեր գործի համար, որովհետև եկել-հասել էինք մի վիճակի, որ շատ կորուստներ էինք ունենում: Մեծ գումար էինք ներդրել և այդ կորուստների պատճառով գումար գրեթե չէինք աշխատում: Viva-ի ԱՀԿ-ն ճիշտ ժամանակին մեզ օգնության հասավ. մոտ 30-35% բիզնես աճ ենք ունեցել: Մի տարի էլ չկա, երևի ինը ամիս ենք օգտվում», – ասել է «PoPuti» ընկերության համակարգող Ավետիս Ավետիսյանը:
Viva-ի կորպորատիվ հաճախորդները կարևոր առավելություն են համարում մեկ գործիքով բազմապրոֆիլ աշխատանք կատարելու հնարավորությունը: Ֆիքսված բջջային համակցման տեխնոլոգիայի՝ FMC-ի (ԷՖ-Էմ-Սի) շնորհիվ կորպորատիվ հեռախոսահամարները միանում են վիրտուալ ԱՀԿ-ին և ապահովում՝
– սպասման ռեժիմով զանգերի ընդունում՝ անկախ քանակից,
– ձայնային ողջույն և խոսակցությունների ձայնագրում՝ բարձրակարգ սպասարկման համար,
– զանգերի բաշխում և բաց թողնվածների վերահսկում՝ հետադարձ զանգեր կատարելու համար,
– վիճակագրություն՝ վեբ-ինտերֆեյսի և բջջային հավելվածի միջոցով:
Զանգերի վիճակագրությանն ու աշխատանքի համակարգմանը հնարավոր է հետևել անկախ գտնվելու վայրից՝ և՛ համակարգչով, և՛ բջջային հավելվածով: Ղեկավար կազմին հաջողվում է լիարժեք ներգրավվել բիզնեսի կառավարման բոլոր օղակներում և կենտրոնանալ ոչ միայն կազմակերպչական, այլև բիզնես այլ գործընթացների վրա:
«Ուզում եմ նշել, թե ինչքանով է հեշտացել մեր աշխատանքը «Վիրտուալ ԱՀԿ»-ն ունենալուց հետո: Անընդհատ կորցնում էինք զանգեր, կորցնում էինք հաճախորդներ, իսկ հիմա չունենք ոչ մի բաց թողնված զանգ. Վիրտուալ ԱՀԿ-ի մեր էջում շատ արագ տեսնում ենք բաց թողնված զանգերը և կապ ենք հաստատում: Հաջորդ շատ կարևոր արդյունքը, որը դրական է անդրադարձել մեր բիզնեսի վրա, զանգեր ձայնագրելու հնարավորությունն է: Դա մեզ հնարավորություն է տալիս բարձրացնել մեր մատուցած ծառայություների որակն ու հաճախորդների գոհունակության ցուցանիշը», – ասում է «PoPuti» ընկերության տնօրեն Աստղիկ Մայիլյանը:
Վիրտուալ ավտոմատ հեռախոսակայանն ինտեգրված է Հայաստանի և ԱՊՀ-ի՝ հաճախորդների հետ հարաբերությունների կառավարման խոշորագույն համակարգերին՝ CRM-ներին (Սի-Ար-Էմ): Դրանք տվյալների հետ աշխատող գործիքների համալիրներ են, որոնք թույլ են տալիս ավտոմատացնել, օպտիմալացնել և մեծացնել բիզնես-գործընթացների արդյունավետությունը այնպես, որ հաճախորդների հետ հարաբերություններն առավել արդյունավետ դառնան՝ հիմնվելով յուրաքանչյուր հաճախորդի ցանկության վրա:

If you own a business, have invested significantly in it, and want to achieve results in the shortest time possible, use flexible management methods. Staying connected with customers, getting positive feedback from them, and analyzing your employees’ performance are just a part of business processes. Missing calls, for example, can lead to a decrease in revenue and loss of customers. However, it is possible to manage the business effectively and systematically with minimal efforts, in which the corporate customers of Viva – companies working in different spheres that use Virtual PBX – have become confident.
PoPuti, a company that operates in the service sector, has been using Viva’s Virtual PBX for over a year. As a platform that connects passengers with drivers, they have already noticed positive changes in their business: the branch exchange technology is a great help to them managing customer communication and increasing work efficiency.
“Viva’s virtual PBX saved our revenue as we were losing a big part of it. We had invested a large sum of money, but were barely seeing returns because of those losses. Viva’s PBX was just in time to help us: our business has grown by about 30-35% in not even a year but in just 9 months,” noted PoPuti coordinator Avetis Avetisyan.
Viva’s corporate customers consider this opportunity to multitask using a single tool as a significant advantage. Thanks to FMC (Fixed Mobile Convergence) technology, corporate phone numbers get connected to Virtual PBX, which provides:
– call waiting regardless of their number,
– voice greeting and call recording for enhanced service quality,
– call distribution and control over missed calls to ensure follow-up,
– statistics via web-interface and mobile app.
Call statistics and work management can be monitored from any location both via computers and mobile applications. This allows the management team to be fully engaged in all aspects of business operations and focus not only on organizational matters but also on other business processes.
“I want to note how much easier our work has become after using the “Virtual PBX”. Previously, we were losing calls, and consequently, customers. Now we don’t miss a single one: we can see missed calls on our Virtual PBX page and reach out to them. Another important thing is call recording which has a positive impact on our business. It allows us to improve service quality and increase customer satisfaction,” said Astghik Mayilyan, director of PoPuti.
The Virtual PBX is integrated with the largest customer relationship management systems, available in Armenia and CIS. It is a set of tools working with information that allows automating, optimizing, and increasing the efficiency of business processes. Moreover, the communication with customers will become more effective, based on the preferences of each customer.