Երևանում մեկնարկել է WCIT 2024 եռօրյա կոնգրեսը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի մեդիա զոնայում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ Նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (WCIT 2024) չափազանց կարևոր միջազգային հարթակ է լինելու նորանոր բացահայտումների համար:
Նա շեշտել է, որ վերջին հինգ տարվա ընթացքում Հայաստանը երկրորդ անգամ է հյուրընկալում նորարարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը, ինչը գալիս է ևս մեկ անգամ ընդգծելու ՀՀ-ի հավակնությունները՝ դառնալու տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կարևորագույն հաբ-կենտրոն, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Վերջին ամիսների ընթացքում Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության մեր գործընկերները` Հայկ Կարապետյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև պետական տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ համատեղ մեծածավալ աշխատանքի արդյունքում փորձել են երեք օր շարունակ Հայաստանն առաջարկել իբրև կարևորագույն կիզակետ տեխնոլոգիական քարտեզի վրա, և ես առավել քան վստահ եմ, որ այս երեք օրվա ընթացքում մենք ինքներս մեզ համար բացահայտելու ենք արհեստական բանականության կողմից մարդկությանը և առհասարակ տեխնոլոգիական աշխարհին առաջարկվող նոր հնարավորություններ, նոր գործիքակազմեր, որոնք գալիս են փոխելու և հեղափոխելու առհասարակ մեզ բոլորիս, մեր կյանքը, մեր մոլորակը: Առավել քան վստահ եմ, որ կոնգրեսը չափազանց կարևոր միջազգային հարթակ է լինելու նորանոր բացահայտումների համար»,- ասել է Հայրապետյանը:
Նորարարությունների, տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) ղեկավար Շան Սիան իր հերթին նշել է, որ 2019 թվականի կոնգրեսի օրերին կրկին հավաքվել էին Երևանում, հետևաբար ունեն բազմաթիվ հաճելի հիշողություններ: Նա տեղեկացրել է, որ WITSA-ն 28-րդ անգամ է կազմակերպում այս կոնգրեսը: Վերջին երկուսն անցկացվել էին ասիական երկրներում:
WCIT2024//DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը նշել է, որ եռօրյա համաժողովի առանցքում կլինեն քննարկումներ արհեստական բանականության և տարբեր ճյուղերում դրա կիրառության վերաբերյալ՝ կրթությունից մինչև տիեզերական տեխնոլոգիաներ: Նա հույս հայտնեց, որ այս ամենն իսկապես կլինի հրապուրիչ բոլորի համար:
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանն էլ ասել է, որ այն, ինչ քննարկվելու է համաժողովի ընթացքում, իսկապես արժեքավոր է, որովհետև հարցը հիմնականում առնչվում է արհեստական բանականությանը:
Ասուլիսին ներկա Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշել է, որ Հայաստանն այն կետերից է, որը շատ շուտով կլինի IT համայնքի համար համաշխարհային վառվող կետ: «Շնորհակալ ենք ՀՀ կառավարությանը նման ռազմավարությանն աջակցելու համար: Մեր ընկերությունը, որը համարվում է AI-ի արյունատար ուղիները, պարզապես չէր կարող չմասնակցել նման կարևոր միջոցառմանը և չաջակցել նման համաժողովներին, որոնք ապագայում նույնպես կանցկացվեն Հայաստանում: Նմանօրինակ միջոցառումների շնորհիվ կարողանում ենք բացահայտել մեր երկրի ներուժը և այս տարի կարողացանք համատեղել DigiTec-ը և WCIT-ին: Շատ խորհրդանշական է, որ առաջինի դեպքում մեզ մոտ անցկացվում է 19-րդ, իսկ երկրորդի դեպքում 28-րդ համաժողովը: Այս ամենը ցույց է տալիս, որ լինելու է շարունակականություն և մենք ներուժի առումով դեռ ունենք բացահայտման տեղեր: Մեր ինժեներական ներուժն իրականում կարող է մեծ փոփոխություններ բերել համաշխարհային թրենդում»,-ասաց Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրենը:
Ասուլիսից հետո տեղի է ունեցել WCIT2024/DigiTec-ին նվիրված նամականիշի մարման պաշտոնական արարողությունը՝ ՀայՓոստի հետ համագործակցությամբ։

5 Октябрь 2024 - 11:01 AMT
В Ереване стартовал конгресс WCIT 2024: Он станет важной международной платформой для новых открытий
Всемирный конгресс по инновациям и технологиям (WCIT 2024) станет чрезвычайно важной международной платформой для новых открытий. Об этом на пресс-конференции в медиа-зоне Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна заявил министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян, подчеркнув, что за последние пять лет Армения второй раз принимает Всемирный конгресс инноваций и технологий, который призван еще раз подчеркнуть: Армения претендует стать важнейшим региональным технологическим хаб-центром.
«В течение последних месяцев наши партнеры из Союза предприятий передовых технологий во главе с Айком Карапетяном, а также представители различных государственных ведомств в результате масштабной совместной работы в течение трех дней пытались представить Армению в качестве важнейшей точки на технологической карте, и я более чем уверен, что в течение этих трех дней мы открыли для себя новые возможности, новые инструменты, предлагаемые искусственным интеллектом человечеству и технологическому миру в целом, которые изменят и революционизируют всех нас, нашу жизнь, нашу планету в целом. Я более чем уверен, что конгресс станет чрезвычайно важной международной платформой для новых открытий», – сказал Мхитар Айрапетян, пишет «Арменпресс».
Глава Всемирного альянса инноваций, технологий и услуг (WITSA) Шань Ся в свою очередь отметил, что в дни конгресса 2019 года они снова были в Ереване, поэтому у них осталось много приятных воспоминаний. Он сообщил, что WITSA организует этот конгресс в 28-й раз. Последние два прошли в азиатских странах.
«В ходе Конгресса мы будем говорить не только об искусственном интеллекте, но и о достижениях, которые предоставила наша организация. В мире существует множество стран, которые серьезно обсуждают возможность применения искусственного интеллекта в различных сферах, и между ними существует серьезная конкуренция. Хорошо, что подобные мероприятия проводятся под эгидой правительств, что делает сотрудничество на цифровой платформе еще более ценным. Мы будем рады вручить нашу награду самым достойным в рамках этого съезда. Мы выберем лучших, будем работать с лучшими из лучших. Весь этот год мы будем говорить об искусственном интеллекте, чтобы даже стартапы могли познакомиться с передовыми практиками. В итоге мы выпустим соответствующие публикации о том, как использовать искусственный интеллект для общего блага, для создания более эффективных систем. Следующая публикация будет готова к концу трехдневного конгресса. Это также будет своего рода руководством для тех начинающих стран, которые захотят пойти по тому же пути, что и мы в этой области», — сказал Шань Ся.
Исполнительный директор оргкомитета WCIT2024//DigiTec Айк Карапетян отметил, что в центре внимания трехдневной конференции будут обсуждения искусственного интеллекта и его применения в различных сферах: от образования до космических технологий. Он выразил надежду, что все это действительно будет привлекательно для всех.Президент Союза предприятий передовых технологий Александр Есаян заявил, что то, что будет обсуждаться в ходе конференции, действительно ценно, поскольку вопрос в основном связан с искусственным интеллектом.
«В 2019 году мы провели Конгресс WCIT в Армении, а сейчас во второй раз проводим его в Ереване. Особая благодарность директору WITSA, который любезно позволил провести конференцию еще раз в Армении. В этом году мы также воспользуемся уникальной возможностью обсудить темы, связанные с тенденциями развития искусственного интеллекта. С другой стороны, наши местные компании получат возможность непосредственно участвовать в обсуждениях, устанавливать новые кооперационные связи и представлять идеи, которые превратятся в бизнес-планы», – сказал Александр Есаян.