Այսօր կայացել է Imagine Cup-2009 միջազգային ամենամյա մրցույթի մասնակիցների պարգեւատրման հանդիսավոր արարողությունը: Առաջատարների եռյակը պարգեւատրվել է դրմական մրցանակներով. 1-ին տեղի համար 1500 դոլար, երկրորդ տեղի համար` 1000, երրորդի` 700:
Առաջին տեղը զբաղեցրել է Tech Squad խումբը: Նա կներկայացնի Հայաստանը Imagine Cup (Երեւակայության գավաթ) միջազգային մրցույթի եզրափակիչում, որը տեղի կունենա Կահիրեում: Մրցույթի մասնակիցները ստացել են նաեւ Microsoft ընկերության ծրագրային ապահովման հավաքածուներ: Այս տարի մրցույթի թեման էր` «Ներկայացրու աշխարհը, որտեղ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն օգնում են լուծել համաշխարհային արդի խնդիրները»: Հաղթող-խումբը ներկայացրել էր ծրագիր, որը կօգնի ստեղնաշարի վրա երկար աշխատելուց հետո հանել ձեռքերի լարվածությունը: Թիմի անդամների խոսքերով, ծրագիրն ընդունակ է որոշել աշխատանքի տեսակը եւ շարունակականությունը եւ առաջարկում է համապատասխան վարժություններ: Հետագայում նրանք նախատեսում են ծրագիր մշակել աչքերի, մեջքի եւ պարանոցի լարվածությունը հանելու համար:
Imagine Cup մրցույթը տեղի է ունենում 7-րդ անգամ Microsoft ընկերության աջակցությամբ: Առաջին անգամ Հայաստանը մասնակցել է մրցույթին 2008-ին: Այդ ժամանակ հայկական թիմն աշխարհի տարբեր երկրների 60 թիմերի շարքում զբաղեցրել էր 22-րդ տեղը: Մրցույթը Հայաստանում տեղի է ունենում Հայաստանում Microsoft ընկերության եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի աջակցությամբ:

18 Май 2009 - 16:38 AMT
Сегодня состоялась церемония награждения участников ежегодного международного конкурса Imagine Cup-2009. Тройка лидеров была награждена денежными призами в размере $1500 – за 1 место, а за второе и третье – $1000 и $700 соответственно.
Первое место заняла команда Tech Squad. Она же представит Армению в финале международного конкурса Imagine Cup (Кубок воображения), который состоится в Каире. Участники конкурса также получили сборники программного обеспечения от корпорации Microsoft. В этом году тема конкурса – «Представь мир, где информационные технологии помогают решению актуальных мировых проблем». Команда-победитель представила программу, которая помогает снять напряжение в руках после долгой работы на клавиатуре. По словам членов команды, программа способна определить тип и продолжительность работы и предложить соответствующие упражнения. В дальнейшем ими планируется разработка программ для снятия напряжения с глаз, спины и шеи.
Конкурс Imagine Cup проводится при содействии корпорации Microsoft в 7-ой раз. Впервые Армения приняла участие в конкурсе в 2008 году. Тогда армянская команда заняла 22-ое место среди 60 команд из разных стран мира. Конкурс в Армении проходит при содействии представительства Microsoft в Армении и фонда «Инкубатор предприятий».