Ֆրանսիայի՝ էկոլոգիական անցման հարցերով նախարար Անյես Պանիե-Ռյունաշեն երկրի խորհրդարանում ունեցած ելույթում կտրուկ է արձագանքել Բաքվում ընթացող COP29 համաժողովի բացման ժամանակ Ֆրանսիայի և Եվրոպայի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնչեցրած որակումներին:
Նա նշել է, որ Ֆրանսիան անպատասխան չի թողնի այդ հայտարարությունները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ֆրանսիայի և Եվրոպայի դեմ նախագահ Ալիևի արած արտահայտություններն անընդունելի են: Անհնար է արդարացնել ուղղակի հարձակումները մեր երկրի, նրա ինստիտուտների և տարածքների նկատմամբ: Ադրբեջանը սեփական շահերի համար է օգտագործում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը, ինչը վայել չէ: Այդ հարձակումները CCNUCC-ի (Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողով) վարքի կոդեքսի կոպտագույն խախտում են: Դրանք անպատասխան չեն մնա: Զավեշտալի է նաև, որ ռեպրեսիվ և ազատության դեմ հանդես եկող Ադրբեջանի վարչակարգը մարդու իրավունքների վերաբերյալ դասեր է տալիս»,- հայտարարել է Անյես Պանիե-Ռյունաշեն:
Նախարարն անընդունելի է համարում նաև հանածո վառելիքի տեսակների նկատմամբ Ադրբեջանի աջակցության արտահայտություններն այն դեպքում, երբ ֆրանսիական և եվրոպական դիվանագիտությունը COP28-ում հասել է հանածո վառելիքի տեսակների օգտագործումից աստիճանաբար հրաժարվելու վերաբերյալ համընդհանուր համաձայնության ձեռքբերման:
Նախարարը հայտարարել է նաև, որ այս նոր իրավիճակում, Ֆրանսիայի նախագահի և վարչապետի հետ քննարկելուց և համաձայնեցնելուց հետո, որոշել է ձեռնպահ մնալ հաջորդ շաբաթ Բաքու մեկնելուց:
«Նաև ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ ֆրանսիական բանակցային խմբերն իմ հեռահար աջակցությամբ անխոնջ կաշխատեն մեր եվրոպացի գործընկերների հետ՝ պաշտպանելու մոլորակը և մեր բնակիչներին: Մենք կշարունակենք հետամուտ լինել ամենահավակնոտ նպատակներին՝ իրացնելու Փարիզյան համաձայնագրի (2015 թվականի – խմբագր.) դրույթները, որոնք պաշտպանում ենք ստորագրելուց 10 տարի անց»,- իր խոսքը եզրափակել է Անյես Պանիե-Ռյունաշեն:
Ալիևն իր խոսքում քննադատել է Փարիզին Ֆրանսիայի կողմից կառավարվող Խաղաղօվկիանոսյան կղզիներում բողոքի ցույցերը ճնշելու համար։ 20 տարուց ավելի երկիրը միանձնյա կառավարող բռնապետը Ֆրանսիայի իշխանություններին «Մակրոնի ռեժիմ» է անվանել։ Հարյուրավոր քաղբանտարկյալներ բանտերում ունեցող երկրի ղեկավարը փորձել է մարդու իրավունքների վերաբերյալ «դասեր տալ» արևմտյան ժողովրդավարություններին։

France’s top climate official is skipping the COP29 climate negotiations in Azerbaijan after the host country’s president accused France of “brutally” suppressing climate change concerns in its overseas territories, POLITICO reports.
“After discussion and in agreement with the president of the republic and the prime minister, I will not go to Baku next week,” French Ecological Transition Minister Agnès Pannier-Runachertold the French Senate on Wednesday, November 13, denouncing the remarks as “unacceptable” and “unjustifiable.”
“Azerbaijan is instrumentalizing the fight against climate change for its undignified personal agenda,” Pannier-Runacher fumed.
The French climate minister's withdrawal means Paris will not send any high-level political representative to Baku, as French President Emmanuel Macron will also skip the event.
The decision means that for the first time since the 2015 Paris Agreement — which France helped engineer and has since strongly defended — a COP will take place without senior French leadership.
The dispute also deepens a growing rift between France and Azerbaijan over Paris’ military support for Armenia.
The COP spat kicked off Wednesday morning, when Ilham Aliyev, the Azerbaijani autocrat, used a gathering of island leaders to lambast France and the Netherlands for their “neocolonialism,” which he linked to climate change.
“The so-called overseas territories of France and Netherlands, particularly in the Caribbean and the Pacific, are among the most severely impacted” by climate change, Aliyev told the leaders’ summit of small island developing countries at COP29. “The voices of these communities are often brutally suppressed by the regimes.”