Լյուքսեմբուրգի պատգամավորների պալատը երեք բանաձև է ընդունել՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մարդու իրավունքների խախտումների, ժողովրդավարական արժեքների արհամարհման և քաղաքացիական ազատությունների սահմանափակման վերաբերյալ, ինչպես նաև Թուրքիայում ընդդիմադիր քաղաքապետերի պաշտոնազրկումների և դրանց՝ ժողովրդավարությանը սպառնալիք հանդիսանալու վերաբերյալ։
Պալատը բանաձևերն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի փոխվարչապետ, արտգործնախարար Գզավիյե Բետելի կողմից արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ հռչակագրի ներկայացումից հետո, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ բանաձևի հիմքում են մի շարք միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ԵԽԽՎ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Amnesty International-ի և Human Rights Watch-ի զեկույցները, որոնք մատնանշում են Ադրբեջանում քաղաքացիական իրավունքների և ազատությունների խախտումները, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ նախկինում ընդունած բանաձևերը:
Բանաձևը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ԵԽԽՎ 76 պատգամավորների, այդ թվում՝ լյուքսեմբուրգցի պատգամավորներ Օկտավի Մոդերի և Իվ Կրուխտենի, «անցանկալի անձ» հայտարարելու որոշումը, կոչ է անում ադրբեջանական վարչակազմին հարգել մարդու իրավունքները և ժողովրդավարական արժեքները, ապահովել քաղաքացիական հասարակության ազատ գործունեությունը։ Բանաձևը Լյուքսեմբուրգի իշխանություններին կոչ է անում Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հիմքում դնել այս պահանջների իրագործումը։
Ընդունած բանաձևով Պալատը դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կիրառվող պատժամիջոցները, պահանջում անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատել անօրինաբար պահվող բոլոր անձանց։
Նույն պահանջով է հանդես գալիս ընդունված մեկ այլ բանաձև, որը ևս կոչ է անում Լյուքսեմբուրգի կառավարությանը՝ ի թիվս այլ միջոցառումների, աջակցել Ադրբեջանում քաղաքական շարժառիթներով ձերբակալված անձանց անհապաղ և անվերապահ ազատմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին։
Լյուքսեմբուրգի պատգամավորների պալատի ուշադրության կենտրոնում է եղել նաև Թուրքիան և այդ երկրում առկա իրավիճակը՝ կապված ընդդիմադիր ուժերի նկատմամբ ճնշումների հետ։ Ընդունած բանաձևով խորհրդարանականները դատապարտում են Թուրքիայի ընդդիմադիր քաղաքապետերի պաշտոնազրկումները՝ դրանք համարելով սպառնալիք ժողովրդավարության համար։ Բանաձևը Լյուքսեմբուրգի կառավարությանը կոչ է անում ժողովրդավարական սկզբունքների պահպանման կարևորությունն ընդգծելուն ուղղված նախաձեռնողական երկխոսություն սկսել։
Ընթերցեք նաև․ Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատը Բաքվից բանաձևով պահանջել է անհապաղ ազատել անօրինական բանտարկվածներին

The Chamber of Deputies of Luxembourg has adopted three resolutions regarding the Azerbaijani authorities’ human rights violations, disregard for democratic values and restrictions of civil liberties, as well as the dismissals of opposition mayors in Turkey, which constitutes a threat to democracy, Armenpress reports.
The Chamber of Deputies adopted the resolutions after Luxembourg’s Deputy Prime Minister and Foreign Minister Xavier Bettel presented a declaration about foreign policy.
The resolution on the human rights violations in Azerbaijan is based on reports of a number of international organizations, such as the PACE, OSCE, Amnesty International and Human Rights Watch, which point out the violations of civil rights and liberties in Azerbaijan, as well as the previously adopted resolutions about Azerbaijan, Armenia and Nagorno-Karabakh.
The resolution strongly condemns the decision by the Azerbaijani government on declaring 76 members (deputies) of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), including Luxembourg deputies Octavie Modert and Yves Cruchten, as personae non gratae, calls on the Azerbaijani regime to respect human rights and democratic values, as well as ensure the free activities of the civil society. The resolution calls on the government of Luxembourg to place the fulfillment of these demands at the foundation of its relations with Azerbaijan. The Chamber condemns the sanctions imposed by the Azerbaijani authorities and demands the immediate and unconditional release of all unlawfully detained persons.
Another resolution makes similar calls, urging the government of Luxembourg, among other actions, to support all initiatives aimed at the immediate and unconditional release of political prisoners in Azerbaijan.
The Chamber of Deputies of Luxembourg also focused on Turkey and the existing situation there in relation to the pressures against opposition forces. The resolution condemns the sackings of opposition mayors in Turkey, describing it as a threat to democracy. The resolution calls on the government of Luxembourg to launch a dialogue aimed at emphasizing the importance of maintaining democratic principles.