Հետազոտությունների արդյունքներով, որն ացկացրել է Inernational Data Corporation (IDC) միջազգային ընկերությունն աշխարհի 110 երկրներում, ծրագրային ծովահենության ապահովման օգտագործմամբ այս տարի առաջատար երկրներ են դարձել Վրաստանը (95 տոկոս), Հայաստանը (92 տոկոս), Բանգլադեշը (92 տոկոս), Զիմբաբվեն (92 տոկոս), Մոլդովան (90 տոկոս), Ադրբեջանը (90 տոկոս) եւ Շրի-Լանկան (90 տոկոս):
Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին «Softline International»-ի (Հայաստան) գլխավոր տնօրեն Արմեն Կարապետյանը, ընկերության տվյալներով, Հայաստանում ծովահենության մակարդակը 85-90 տոկոս է: Նա նաեւ ավելացրեց, որ Հայաստանում Microsoft, «Softline International» (Հայաստան) ընկերությունների ջանքերի եւ կառավարության աջակցության շնորհիվ Հայաստանում ծովահենության մակարդակը վերջին երկու տարում նվազել է 2-5 տոկոսով:
Աշխարհում ծովահենության միջին մակարդակը 2008-ի տվյալներով կազմել է 41 տոկոս, ինչը 3 տոկոսով գերազանցում է 2007-ի մակարդակը: Ծովահենային ծրագրերի օգտագործման ցածր մակարդակով աշխարհում առավել բարենպաստ երկրներն են ԱՄՆ` 20 տոկոս, Ճապոնիան եւ Լյուքսեմբուրգը` 21 տոկոս: Չհավատարմագրված արտադրանքի օգտագործման վնասը կազմում է 53 մլրդ դոլար,- հաղորդում է IDC-ը:

20 Май 2009 - 14:54 AMT
По результатам исследования, которое провела международная компания International Data Corporation (IDC) в 110 странах, лидирующими странами по использованию пиратского программного обеспечения в этом году стали Грузия (95%), Армения (92%), Бангладеш (92%), Зимбабве (92%), Молдавия (90%), Азербайджан (90%) и Шри-Ланка (90%).
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net генеральный директор «Softline International» (Армения) Армен Карапетян, уровень пиратства в Армении составляет, по данным компании, 85-90%. Он также добавил, что благодаря усилиям представительства Microsoft в Армении, «Softline International» (Армения) и при содействии правительства, уровень пиратства в Армении за последние 2 года уменьшился на 2-5%.
Средний уровень пиратства в мире по итогам 2008 года составил 41%, что на 3% превышает уровень 2007 года. Наиболее блаполучными странами в мире с невысоким уровнем использования пиратских программ являются США – 20%, Япония и Люксембург – по 21%. Ущерб от использования нелицензионной продукции оценивается в 53 млрд. долларов, – сообщает IDC.