Հետազոտությունների արդյունքներով, որն ացկացրել է Inernational Data Corporation (IDC) միջազգային ընկերությունն աշխարհի 110 երկրներում, ծրագրային ծովահենության ապահովման օգտագործմամբ այս տարի առաջատար երկրներ են դարձել Վրաստանը (95 տոկոս), Հայաստանը (92 տոկոս), Բանգլադեշը (92 տոկոս), Զիմբաբվեն (92 տոկոս), Մոլդովան (90 տոկոս), Ադրբեջանը (90 տոկոս) եւ Շրի-Լանկան (90 տոկոս):
Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին «Softline International»-ի (Հայաստան) գլխավոր տնօրեն Արմեն Կարապետյանը, ընկերության տվյալներով, Հայաստանում ծովահենության մակարդակը 85-90 տոկոս է: Նա նաեւ ավելացրեց, որ Հայաստանում Microsoft, «Softline International» (Հայաստան) ընկերությունների ջանքերի եւ կառավարության աջակցության շնորհիվ Հայաստանում ծովահենության մակարդակը վերջին երկու տարում նվազել է 2-5 տոկոսով:
Աշխարհում ծովահենության միջին մակարդակը 2008-ի տվյալներով կազմել է 41 տոկոս, ինչը 3 տոկոսով գերազանցում է 2007-ի մակարդակը: Ծովահենային ծրագրերի օգտագործման ցածր մակարդակով աշխարհում առավել բարենպաստ երկրներն են ԱՄՆ` 20 տոկոս, Ճապոնիան եւ Լյուքսեմբուրգը` 21 տոկոս: Չհավատարմագրված արտադրանքի օգտագործման վնասը կազմում է 53 մլրդ դոլար,- հաղորդում է IDC-ը:

According to research conducted by International Data Corporation (IDC) International Company in 110 countries, this year’s leaders for use of pirate software are Georgia (95%), Armenia (92%), Bangladesh (92%), Zimbabwe (92%), Moldavia (90%), Azerbaijan (90%) and Sri Lanka (90%).
According to Softline International Armenia General Manager, Armen Karapetyan software piracy rate in Armenia is 85-90%. He also added that within the last 2 years use of unlicensed software decreased 2-5% in Armenia through the efforts of Microsoft Armenia and RA Government.
According to 2008 results, average level of software piracy in the world comprised 41%, exceeding 2007 results by 3%. The lowest piracy rate is registered in US -20%, Japan and Luxemburg – 21%. Losses from the use of unlicensed production are estimated at USD 35 billion, IDC reported.